Jump to content

Problema reglare oglinzi


Recommended Posts

Ciao..am achizitonat de curand o masina din germnia , in bmw 318i model e90 ! si din pacate am observant ca reglarea oglinzilor nu functioneaza! ceea ce e mai ciudat este faptul ca reglarea geamurilor functioneaza...am desfacut si la oglinzi sa vad daca s-a rupt ceva dar pare totul ok..si mai este ciudat faptul ca la ambele oglinzi nu functioneaza sa le reglez! singura chestie care functioneaza este la oglinda dreapta , se plieza in jos cand dau in retur...am desfacut sa vad daca e ceva in neregula cu modulul, si totul pare ok..ce optiuni mai am? a avut cineva aceasta problema?

post-52441-0-59968600-1542542650_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Buna seara!Urmaresc!Am exact aceeasi problema :( . Ca si test,eu am dat jos oglinda stanga ,am bagato in mufa din usa dreapta si sa rabatat.Dar cand e pusa inapoi la usa din stanga,nu.Cu reglajul ,aceeasi problema,am inlocuit si panoul butoane,nimic.Poate ne ajuta cineva.Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

este din cablajul de la mufele din oglinzi, se inverseazĂŁ 2 sau 3 fire, nu mai țin minte exact.

O.T.

Vorbește cu bimmer90f30, stie, se pricepe

 

Daca trebuie inversat 2 sau 3 fire,nu inteleg de ce pana acum cateva luni a functionat.Ma gandesc sa nu fie cauza traseul de fire pana la oglinda.Am verificat si pana sub bord sunt ok,mai mult nu inteleg,doar daca as avea schema completa electrica a masinii.Inca sap pe tema asta.Pana atunci mai asteptam eu si colegul de forum ptma alte sfaturi.Ms.

Link to comment
Share on other sites

La E92 din dotare am facut retrofit la oglinzi rabatabile electric.

Am sa incerc sa explic cateva lucruri dar cum nu sunt nici electrician, nici vre-un guru in BMW sau codari posibil sa nu fie cele mai clare sau bune informatii.

 

La E9x sunt doua tipuri de oglinzi:

Modelul mai basic - acesta il aveam pe masina, nu se misca sticla automat cand era cutia in R, nu m-a interesat prea tare cum functioneaza pentru ca renuntam la el, acestea au 5 pini

 

Modelul sa-i spunem mai smart:

- mufa este cu 3 pini (plus, masa si LIN)

- este controlata prin LIN BUS de catre FRM

- are un modul (calculator) care intrepreteaza mesajele venite prin LIN pentru miscarea sticlei, incalzire si rabatare

- acel modul din oglinda se identifica in "retea" ca oglinda pasager si oglinda sofer (aviz celor care vor sa puna oglinzi de UK, pe langa faptul ca bratul e diferit cand actionati comanda pentru stanga se misca oglinda din dreapta si invers)

- modulul de comanda din usa (cel cu butoane pt oglinzi si geamuri) este mai complex, are mai multe componente electronice pe acea placa

- ce spunea colegul mai sus cu mutarea unor pini in mufa este necesar la retrofit doar la oglinda de pe usa pasagerului (solutia corecta este schimbarea instalatiei electrice din usa, practic cablul de plus ar trebui sa fie mai gros)

 

Legat de problemele colegilor:

- puteti verifica daca sunt erori folosind ISTA - care iti spune daca nu gaseste modulul de comanda sau oglinda (pentru cele smart)

- tot din ISTA puteti sa miscati oglinda (tot la smart, la cele basic nu stiu)

- daca din ISTA oglinda se misca atunci problema e la modul de comanda (defect sau schimbat cu modul incompatibil cu oglinzile de pe masina) sau cablajul pana la el

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 12/16/2021 at 3:58 PM, George said:

La E92 din dotare am facut retrofit la oglinzi rabatabile electric.

Am sa incerc sa explic cateva lucruri dar cum nu sunt nici electrician, nici vre-un guru in BMW sau codari posibil sa nu fie cele mai clare sau bune informatii.

 

La E9x sunt doua tipuri de oglinzi:

Modelul mai basic - acesta il aveam pe masina, nu se misca sticla automat cand era cutia in R, nu m-a interesat prea tare cum functioneaza pentru ca renuntam la el, acestea au 5 pini

 

Modelul sa-i spunem mai smart:

- mufa este cu 3 pini (plus, masa si LIN)

- este controlata prin LIN BUS de catre FRM

- are un modul (calculator) care intrepreteaza mesajele venite prin LIN pentru miscarea sticlei, incalzire si rabatare

- acel modul din oglinda se identifica in "retea" ca oglinda pasager si oglinda sofer (aviz celor care vor sa puna oglinzi de UK, pe langa faptul ca bratul e diferit cand actionati comanda pentru stanga se misca oglinda din dreapta si invers)

- modulul de comanda din usa (cel cu butoane pt oglinzi si geamuri) este mai complex, are mai multe componente electronice pe acea placa

- ce spunea colegul mai sus cu mutarea unor pini in mufa este necesar la retrofit doar la oglinda de pe usa pasagerului (solutia corecta este schimbarea instalatiei electrice din usa, practic cablul de plus ar trebui sa fie mai gros)

 

Legat de problemele colegilor:

- puteti verifica daca sunt erori folosind ISTA - care iti spune daca nu gaseste modulul de comanda sau oglinda (pentru cele smart)

- tot din ISTA puteti sa miscati oglinda (tot la smart, la cele basic nu stiu)

- daca din ISTA oglinda se misca atunci problema e la modul de comanda (defect sau schimbat cu modul incompatibil cu oglinzile de pe masina) sau cablajul pana la el

Aceiasi problema o am si eu, pe un model de UK, nu imi merge reglajul pt oglinda pasager nici rabatarea electrica dar cand o pun in R coboara si revine inapoi cand mut in D.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.