Jump to content

probleme inchidere centralizata


Gordon93

Recommended Posts

La un bmw e60 care functioneaza corect in parametrii,care ar fi distanta corecta pt deschidere usi?Altfel spus de la ce distanta maxim ar trebui sa pot deschide?Sunt f. curios sa aflu deoarece eu pot sa deschid de la mai putin de 1m,cateodata trebuie sa stau cu cheia "lipita" de masina sa o pot deschide.Mentionez ca am antena diversity cu functia de TV.Am verificat contactele acelea de alama sa nu fie oxidate pe luneta atunci cand am montat-o si sunt curate ca lacrima.Este pe duca antena diversity sau acumulatorul din cheie?Dar nu imi dau seama cum pot ajunge la acumulatorul din cheie pt ca pare ca si turnata cheia.

o parere va rog?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, daca pe masina s-au montat folii, distanta de deblocare scade, la fel daca bateria de la cheie este descarcata. De exemplu, la mine dupa montarea de folii pe spate si pe luneta, masina se poate descuia/incuia de la 1-3m, inainte se putea si de la 10m. Vb de un X3 F25 nonfacelift. Edited by F25
Link to comment
Share on other sites

@F25, ai probleme cu bateria din cheie, nu cu folia de pe masina...

 

Nu e adevarat, initial asa am crezut si eu. Am schimbat bateria, aveam 3,05V pe cea veche de la SONY CR2450 dupa 5 ani, cu una noua de la GP care avea 3,3V la desigilare. Nu s-a schimbat nimic, cand incerc sa o deschid din fata sau lateral, dar cand vin din spatele ei, pot sa fiu si la 15 m ca tot se deschide, la fel si de sus, de exemplu de la etajul 6 tot la fel merge.

Folia este Llumar ATR transparenta 15% cu foita de metal, poate daca alegeam LATI era altfel pt. ca are foita de ceramica.

Link to comment
Share on other sites

cat m-ar costa aceasta operatie cu totu la ambele chei?Ca vreu sa schimb si la cealalta cheie de rezerva,ca si aia la fel de prost merge.

Am gasit si pt cheia mea un tutorial,dar nu am curaj sa fac sa nu stric cipul,mai bine stau cuminte in banca mea

https://www.youtube.com/watch?v=UGEpOJEBOao

Edited by Gordon93
Link to comment
Share on other sites

o sa schimb si acumulatorul din cheie fara doar si poate,dar trebuie sa mai investighez sa nu cumva sa am probleme cu antena diversity.ca multi spun ca s-ar putea de la aia sa am probleme.Pe un forum nemtesc cineva imi spune ca un bmw e60 in mintile lui ar trebui sa-l pot deschide de la 30 metri :o

 

"Hi, my last E60 opened the doors properly at a distance up to 30 meters, also opening and closing the windows and roof was possible at this range. yes looks like a broken diversity, maybe it is possible to repair them by opening and resoldering some broken joints ;)

Before purchase a new diversity, clean the plate with industial Alcohol and an tooth brush. Look for corosion at the contacts"

 

Contactele le-am verificat,si sunt curate ca lacrima nu au pic de oxid pe ele,si nu am nici o clema rupta.El imi spune ca se poate repara,as repara-o pe loc daca cineva ar putea face asta in Romania dar ma indoiesc ca la noi face cineva asta.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

l.e. ca un mic offtopic am reusit sa pierd si ambele logouri cu bmw de pe cheie,nu inteleg cum au reusit sa se dezlipeasca ca pana sa le pierd pareau ca sunt turnate pe cheie.

Edited by Gordon93
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.