Jump to content

comportament ciudat navigatie!


Recommended Posts

salutare,am un e60 520d din 2006 cu navi mare ccc si ma confrunt cu urmat. problema legata pe partea de navigatie pe care nu o inteleg deloc.Masina cateodata o ia razna in sensul ca daca sunt sa zicem la Posta calnau,pe navi imi arata ca sunt la Costesti,daca trec prin zone unde nu e cale ferata,el imi arata ca e cale ferata.Am verificat la vehicle position si coordonatele lat si long. le citeste,doar altitudinea nu o citeste.Din ce am observat trebuie sa citeasca neaparat si altitudinea ca sa functioneze corect navigatia.Nu spun ca daca mai ies si din oras e mai grav ca imi arata doar cursorul navigatiei in sine si atat,nu mai recunoaste nimic in sensul sa-mi arate ca e drum national,dj,e etc.Acum nici eu nu sunt sigur daca nu cumva o fi si de la vremea de afara ca e ceata,iar cerul zilele astea a fost foarte intunecat si ma gandesc ca de aceea nu se poate conecta la satelit.Dar sunt portiuni prin oras si chiar si in afara unde chiar daca e ceata si e cum e navigatia citeste corect si altitudinea si implicit functioneaza corect.Nu stiu ce sa mai cred pt ca de aprox. 1 an si ceva de cand am masina am mai condus si pe vreme urata si cer intunecat,vreme ploioasa etc. dar o singura data nu mi s-a deconectat de la satelit navigatia,mereu a mers perfect fara absolut nici o eroare.Imi puteti spune si mie ce ar putea fi:

1.o fi ceva in atmosfera?Cei care aveti e60-uri la voi cum se comporta navigatia pe perioada aceasta?

2.antena shark este pe duca?

3.modulul in sine CCC este pe duca pe partea de navigatie?

4.sau eu sunt pe cale sa o iau razna?ca nu mai inteleg nimic

Edited by Gordon93
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut, am intampinat aceeaqi problema cand mi-am facut retrofit CIC , atunci i-mi instalasem o antena aftermarket, a functionat o perioada dupa care altitudinea n-a mai fost afisata pe ecran, mai rau de atat viram la dreapta iar pe harta masina continua in fata de cele mai multe ori trebuia sa intru pozitia in service menu.In cele din urma am cumparat o antena oem am instalat-o pe masina (shark fin) si de atunci totul functioneaza perfect. Banuiesc ca ar trebui sa verifici cablul si antena, probabil sunt "obosite"
Link to comment
Share on other sites

cand introduc cheia in contact nu-mi citeste imediat altitudinea,doar coordonatele.Altitudinea mi-o citeste dupa ce merg cu masina cca. 5-10 minute.Chiar nu mai tin minte daca acum 1 an proceda la fel si nici nu am fost atent la acest aspect.Altitudinea trebuie s-o citeasca pe loc imediat dupa ce introduci cheia in contact? Edited by Gordon93
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.