Jump to content

Retrofits pentru BMW Z4 E89


Recommended Posts

Salut,

 

am achiziționat de curând un BMW Z4 E89 1.8i. Deoarece avea motorul (N20) și restul componentelor identice cu 2.8i, am fĂŁcut un stage 1 care m-a dus la 282 CP. I-am schimbat și sistemul audio cu unul Focal și cu un DSP Macrom. Ămi place mult mașina și aș dori sĂŁ investesc ĂŽn ea, din acest motiv caut sĂŁ-i fac ORICE fel de retrofit/upgrade posibil. Astfel enumer la ce m-am gândit eu, și vĂŁ rog sĂŁ mĂŁ ajutați sĂŁ mĂŁ ĂŽndrept ĂŽn direcția potrivitĂŁ.

 

1. Primul lucru care mĂŁ roade rĂŁu de tot este activarea A2DP pentru streaming prin BT. Menționez cĂŁ am Combox deja pe mașinĂŁ.

2. Aș dori un retrofit pentru keyless entry, soluția originalĂŁ BMW ar fi de preferat.

3. Mirrorlink, cei de la Bimmer-tech ba spun cĂŁ se poate, ba cĂŁ nu se poate instala SmartView HD Flex + Multimedia interface, cum cĂŁ ar fi necesarĂŁ o modificare la display... Nu mai știu ce sĂŁ cred.

4. Aș dori un retrofit pentru scaune reglabil electric, dacĂŁ se poate și cu memorie ar fi fantastic. Nu știu dacĂŁ se poate schimba doar "interiorul" scaunelor și restul componentelor, fĂŁrĂŁ sĂŁ schimb și tapiseria...

5. Retrofit pentru oglinzi pliabile, retrofit pentru oglindĂŁ centralĂŁ electrocromaticĂŁ.

 

Nu știu dacĂŁ toate se pot. De asemenea dacĂŁ se mai pot coda anumite chestii mĂŁ intereseazĂŁ maxim. Exemplu:

 

1. SĂŁ ĂŽmi aparĂŁ viteza curentĂŁ pe display-ul central. Bimmer-tech oferĂŁ așa ceva dar nu pentru E89.

2. Aș dori sĂŁ schimb comenzile de pe padele, ĂŽn loc sĂŁ schimbe viteza, sĂŁ schimbe modurile Sport, Confort

3. Activarea unor BMW Apps (Spotify mĂŁ intereseazĂŁ cel mai tare).

 

Mulțumesc,

Vlad

Link to comment
Share on other sites

Sa stapanesti sanatos masina este foarte frumos e89, mi-am dorit si eu unul cu ceva ani in urma, pana la urma m-am orientat catre un alt model.

 

Ca sa iti raspund la cateva din intrebari(atat cat ma pricep):

 

2. Se poate dar cred ca va costa pe masura cu piese noi si originale, manere la usi, etc

4. Trebuie schimbate scaunele cu totul, tras niste cabluri + codare

5. Se pot face ambele

 

 

1. Daca se poate la alte modele nu vad de ce la al tau nu.

2. Eu nu am auzit ca cineva sa fi facut asa ceva

3. Pentru navigatia CIC nu se poate

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa stapanesti sanatos masina este foarte frumos e89, mi-am dorit si eu unul cu ceva ani in urma, pana la urma m-am orientat catre un alt model.

 

Mulțumesc Radu.

 

Pentru scaune, da este posibil sĂŁ fie necesare scaunele cu totul, și e o culoare turbatĂŁ de nici nu știu sĂŁ o numesc. O sĂŁ fac câteva poze. Oare se poate afla culoarea tapiseriei din VIN?

 

SalutĂŁri,

Vlad

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.