Jump to content

E46, 1999,


Tibi.

Recommended Posts

Dupa E36, urmeaza E46...apoi mai vedem. Masina de la dealer serios, fara rugina, facturi si toate cele. Mi-ar fi placut motorul de 150CP, dar e ok si asta, avand in vedere ca era perfecta tehnic si fara rugina. Slabuta, batranica, dar merge ca noua. Inca e foarte silentioasa in interior, lucru ce-mi place. Nu are modificari aduse aiurea, totul e din fabrica, exceptand jantele, cred.

 

An constructie: 1999

Motor: 1.9, benzina, 105CP

Dotari: Clima automata, geamuri electrice fata, trapa sticla...si vor urma multe retrofituri.

 

A facut 5000km in doua saptamani, Olanda-Romania, prin Romania, Romania-Olanda, fara nicio emotie.

 

Urmeaza schimbate:

-discuri fata/spate, placute, saboti, cabluri

-telescoapele

-cauciucuri+jante

 

In rest, benzina si timp sa o conduc.

 

Doresc sa tin masina pe o perioada mai lunga, si vor urma niste modificari gen interior piele, navigatie EONON, geamuri fumurii. Vreau sa arate frumos si sa fie cat mai silentioasa. Treptat voi mai inlocui piese chiar daca masina functioneaza, dar dat fiind faptul ca are o varsta le schimb pentru linistea mea(pompa apa, reconditionat electromotor/alternantor si multe altele).

 

poza.jpg

IMG-20181028-125700.jpg

IMG-20181028-125043.jpg

IMG-20181028-130002.jpg

IMG-20181028-130146.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Având ĂŽn vedere vechimea , sĂŁ verifici și conductele de frânĂŁ spate. Ăn timp se corodeazĂŁ foarte tare, si eu am un e46 din 98 și de câteva luni le-am schimbat, urmeazĂŁ și pe fațĂŁ, dar acolo mai merg..in rest, pentru probleme "specifice" motorului M43, mĂŁ mai poți ĂŽntreba, ĂŽl am de 10 ani și ĂŽl cam cunosc..așa și ĂŽncĂŁ ceva, verifica prinderile dintre caroserie și șasiu, acolo apare o problema din fabrica se pare..dar dacĂŁ n-ai zgomote suspecte...ar trebui sĂŁ fie ok. Câți mai mulți km fara probleme!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos! M43 e un motor fiabil, schimburi facute la timp si nu o sa ai treaba cu el.

 

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk

 

@GIM De curiozitate, ce ulei folosesti? Ai avut probleme cu motorul in tot acest timp?

 

 

 

 

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk

Edited by Alin KIR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Conductele de frana le-a schimbat fostul proprietar inainte sa o vanda dealer-ului. Zgomote nu face, doar se aude un zumzet de la roata dreapta spate. Ori rulmentul e pe gata, ori pneul. M43 am avut si pe pisica, deloc complicat si usor de intretinut.

 

Pana acum ce am facut/schimbat:

 

-saboti frana Brembo si cabluri frana mana

-filtre MANN (ulei, aer, interior)

-Liqui Moly 5W40(aici nu stiu daca am facut chiar bine, ramane de vazut)

-stergatoare

-BMW Business CD

-ornamente interioare vopsite in negru lucios(erau vopsite cu plastidip antracit)

 

 

Urmeaza in ianuarie:

 

-rulmenti spate

-telescoape KYB

-geamuri fumurii

-jante styling 45, sau nu stiu, ceva sa arate bine+gume

-bucsaraie

 

Acum astept sa fie soare, a tot plouat aici, ba a inghetat... Sper sa curat motorul, m-am umplut de spray-uri de curatat frane, degresanti si WD40.

Link to comment
Share on other sites

Alin KIR am folosit mobil prima data dar ĂŽl manca și de atunci merg tot pe Castrol Magnatec 5W-40, vara ĂŽi pun chiar 10W-40, cĂŁ am kilometri la bord..oricum completez cam 500 ml la un schimb, având ĂŽn vedere rulajul...eu zic cĂŁ e mai mult decât acceptabil. Ca probleme la motor nu am avut, binecunoscuta valva PCV și furtunul schimbat la scurt timp dupĂŁ achiziție, bujiile tot atunci..cate o rola, curele..astea consumabile. Ăn schimb am avut ECU prĂŁjit de când am luat-o și ĂŽn tot acest timp a tot avut probleme cu rĂŁcirea și cu amestecul..schimbst tot felul doar la ECU nu m-am gandit, asta e..acum am pus alt ECU, toate bune și frumoase. Ar trebui sĂŁ ĂŽi fac o revizie la toate garniturile de pe la motor...și cam atât. Ăl țin pânĂŁ mĂŁ ține și el .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.