Jump to content

New entry G31


cent

Recommended Posts

Ce-mi place cel mai mult la masina, e locul unde e parcata. :thumbsup:Asa ii sta bine unei astfel de masini, nu la bloc. Desigur, masina este superba, imi place evacuarea dubla de la G30/31, iar cea de pe motoarele mai mari e de-a dreptul superba in combinatie cu m-pack. Dupa E61, au inceput sa faca si ei combi cum trebuie. F11 a fost ok, G31 e si mai fain. Sa te bucuri de ea fara evenimente!
  • Like 7
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

mcliviu,

bmw e o masina de saraci si nu vreun obiect de muzeu...e tarfa de tavaleala pe soselele pamantului netrebuind sa stea la curte..numarul de masini premium vandute anul pe glob e de peste 15 mil si sunt in circulatie probabil peste 100 mil. fa tu calculele.

 

parca vorbim de rolls royce care e in antiteza cu blocul :)

Edited by edit
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

mcliviu,

bmw e o masina de saraci si nu vreun obiect de muzeu...e tarfa de tavaleala pe soselele pamantului netrebuind sa stea la curte..numarul de masini premium vandute anul pe glob e de peste 15 mil si sunt in circulatie probabil peste 100 mil. fa tu calculele.

 

parca vorbim de rolls royce care e in antiteza cu blocul :)

 

Da, partial de acord (merci si pentru minus celor ca mi l-au dat. I couldn't care less :frantics:).Ce nu iei in calcul insa, e ca in Romania oamenii cumpara masini de 50-100k si locuiesc in apartamente de 40k. Poate am fost prea subtil.:rolleyes:Minusurile doar dovedesc ca sunt multi care se simt cu musca pe caciula. Si multi care merg mai des in service cu masina decat la un set de analize, dar asta e o alta discutie. Doar am in minte o imagine recenta a unui tanar din mall caruia ii lipsea un dinte din fata, dar tinea cu mandrie in mana un desteptofon destul de scump.

Edited by mcliviu
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

mcliviu, eu nu dau note :)

niciodata de cand sunt pe forum, nu am apasat pe acel buton...poate doar sa ating din greseala pt ca in 90% din cazuri scriu de pe telefon.

 

altcineva e vinovatul :)

 

da, e f bine sa stai la casa. si masina sta mai bine, nu doar omul.

 

eu doar am criticat un pic entuziasmul tau in a exprima asta si am reintarit ideea mea ca o masina ca bmw e doar un bun de larg consum.

 

@lym

nu e asa.

mcliviu are dreptate cu felul gresit in care romanii isi privesc prioritatile. dar si subiectul asta e dezbatut aici pe forum si intors pe toate partile

Edited by edit
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

mcliviu, eu nu dau note :)

niciodata de cand sunt pe forum, nu am apasat pe acel buton...poate doar sa ating din greseala pt ca in 90% din cazuri scriu de pe telefon.

 

altcineva e vinovatul :)

 

da, e f bine sa stai la casa. si masina sta mai bine, nu doar omul.

 

eu doar am criticat un pic entuziasmul tau in a exprima asta.

 

@lym

nu e asa.

mcliviu are dreptate cu felul in care romanii isi privesc prioritatile. dar si subiectul asta e dezbatut aici pe forum si intors pe toate partile

 

 

Chiar nu imi pasa in general de opiniile altora, si nici nu ma compar cu altii; e chestie de principiu la mine. Nu ma refeream la faptul ca la casa masina sta mai bine, ci ca iti cumperi un automobil care are o valoare raportata la alte lucruri...ma rog, intram in altele, si nu cred ca isi are sensul.

 

Entuziasmul a fost gresit interpretat - doar constatam (eu pentru mine) cu bucurie ca avem oameni pe forum care au un sistem de valori la care si eu ader. Atat.

 

 

 

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Faza e ca BMW cand vinde seria 5 se adreseaza categoriei de varsta 40-60 de ani si oamenilor care intr-adevar au facut ceva in viata. In RO se cumpara 75% din marcile premium second hand. Gen ai 21 de ani , cumperi 520 F10 de 18K euro, dar stai cu parintii la bloc. Afara cine conduce 5-ar G30, sta intr-o vila de 2-300K . E clar ca noi romanii vrem mereu sa aratam si sa epatem cu lucruri materiale pt ca am fost saraci acum 3 generatii. "E" multi analfabosi cu dinti cariati sau chiar fara ei pe-o parte dar conduc 7-ar F01 de 15k euro...este o chestie tipica la noi, bulgaria si alte tari ex-comuniste. Copiii nostri poate ca vor merge intai la dentist si abia apoi isi vor cumpara Desteptofon XS( imi place maxim cuvantul :D ) de 1000 euro. Fiecare e liber sa dea banii pe ce doreste si pe ce isi permite. Acum vreo 9 ani aveam vecin cu E90 si el statea in chirie la garsoniera si cu datorii la intretinere de 8000 de ron. Suntem in tara in care nu mancam, dar ne purtam la Dolce Gablanna, COco$h Flannel, Mishu Dutza Luis Vitan, etc.

 

Nu o sa ne schimbam curand gandirea...daca casa nu ne permitem, macar masina sa fie ceva de capul ei, chit ca-i punem piese din dezmembrari cand se strica sau ii facem DPF off si resoftare.....

 

Exemple sunt multe, oameni "ie" multi si n-are rost sa ne impiedicam de asta. Toti cei de pe acest forum, incepand cu baietii cu pisicutze de 1000 euro pana la baietii cu M-uri CS, iubim sa conducem aceasta marca minunata numita BMW sau Biamveu, Bemve, BaMaVezi, Bemveoaica,etc...Amin!

  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@raduron10 ..da :) Masina ta e cumva albastra?

@Myx multumesc!

 

E tot neagra si a mea

 

Vizavi de discutiile legate de valoarea masinii conduse in raport cu alte cheltuieli, avere etc., dupa parerea mea masina e tot un consumabil precum un telefon, televizor, etc. isi pierde valoarea repede asta e trendul de la un an la altul.

Masina de muzeu nu e, dar nici vreo masina de saraci, poate unii saraci au BMW-uri, dar sunt si milionari care conduc BMW-uri nu trebuie ajuns de la o extrema la alta.

Din pacate la noi in Romania inca suntem tratati sau vazuti in societate in functie de ce masina conducem si ne facem o imagine despre respectiva persoana dupa asta, ceea ce e o tampenie fara margini. Vorba aia nici cersetorii nu te baga in seama cand te dai jos dintr-un Logan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Faza e ca BMW cand vinde seria 5 se adreseaza categoriei de varsta 40-60 de ani si oamenilor care intr-adevar au facut ceva in viata. In RO se cumpara 75% din marcile premium second hand. Gen ai 21 de ani , cumperi 520 F10 de 18K euro, dar stai cu parintii la bloc. Afara cine conduce 5-ar G30, sta intr-o vila de 2-300K . E clar ca noi romanii vrem mereu sa aratam si sa epatem cu lucruri materiale pt ca am fost saraci acum 3 generatii. "E" multi analfabosi cu dinti cariati sau chiar fara ei pe-o parte dar conduc 7-ar F01 de 15k euro...este o chestie tipica la noi, bulgaria si alte tari ex-comuniste. Copiii nostri poate ca vor merge intai la dentist si abia apoi isi vor cumpara Desteptofon XS( imi place maxim cuvantul :D ) de 1000 euro. Fiecare e liber sa dea banii pe ce doreste si pe ce isi permite. Acum vreo 9 ani aveam vecin cu E90 si el statea in chirie la garsoniera si cu datorii la intretinere de 8000 de ron. Suntem in tara in care nu mancam, dar ne purtam la Dolce Gablanna, COco$h Flannel, Mishu Dutza Luis Vitan, etc.

 

Nu o sa ne schimbam curand gandirea...daca casa nu ne permitem, macar masina sa fie ceva de capul ei, chit ca-i punem piese din dezmembrari cand se strica sau ii facem DPF off si resoftare.....

 

Exemple sunt multe, oameni "ie" multi si n-are rost sa ne impiedicam de asta. Toti cei de pe acest forum, incepand cu baietii cu pisicutze de 1000 euro pana la baietii cu M-uri CS, iubim sa conducem aceasta marca minunata numita BMW sau Biamveu, Bemve, BaMaVezi, Bemveoaica,etc...Amin!

 

.....presupun ca nu e o remarca personala :)..mai ales ca intamplator, am 46 de ani,consider ca am facut ceva in viata asta (banii sunt castigati de mine ca freelancer) si stau in casa construita de mine cu mult mai multi bani decat am data pe masina.In rest, sunt de acord in mare cu ce spui tu, numai ca atunci cand vorbim de BMW eu cred ca e mai mult decat o masina,,,eu cred ca e o pasiune.De aceea nu ii pot judeca nici pe cei care isi cumpara o masina mai scumpa decat casa.Eunu am luat masina ptr ce cred altii si ca sa iti dau un exemplu: dupa multe zile de cautari a ramas sa aleg intre un E Klass 4 motion,XC-60 si actuala masina.La E Klass am renuntat ptr ca desi era in garantie nu o puteam prelungi nici contra-cost :(..probabil stiau ei ce stiau mai ales ca ultima masina, Un GLC nou de 64000 euro a inceput sa faca probleme dupa doar un an si l-am vandut.M-am dus la Volvo si in timp ce faceam test drive i-am zis dealer-ului ca e o masina frumoasa dar nu imi place cum schimba cutia automata fata de F31...si omul, in loc sa imi spuna mai departe de Volvo imi spune ca BMW e masina de cocalari, ca are si el una dar nu merge cu ea :)...i-am zis ca nu imi iau masina ptr ce cred ceilalti si i-am blocat nr de telefon.Ca diferenta de atitudine, cand i-am zis dealer-ului de la Bavaria ca vad si un XC-60, a zis sa o vad ca e o masina buna....nu a zis ca e o tableta cu volan.Respect!

 

@Romulus multumesc! :)

 

@deeJayOg ai dreptate si F31 mi se pare reusit.E o chestie de gust.

 

@mcLiviu multumesc!Intr-adevar, pachetul M arata superb.Il avea un G30 la acelasi pret cu masina asta dar am preferat G31

 

@edit promit ca o s-o tavalesc :)...cu F31 am carat toata mobila din casa :)

 

@raduron10 mare dreptate ai!

 

...in rest, am deschis acest topic ca sa va impartasesc bucuria mea, sper sa nu devina un topic de polemica :).

Seara faina tuturor si va multumesc de urari!

Edited by cent
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

.....presupun ca nu e o remarca personala :)..mai ales ca intamplator, am 46 de ani,consider ca am facut ceva in viata asta (banii sunt castigati de mine ca freelancer) si stau in casa construita de mine cu mult mai multi bani decat am data pe masina.In rest, sunt de acord in mare cu ce spui tu, numai ca atunci cand vorbim de BMW eu cred ca e mai mult decat o masina,,,eu cred ca e o pasiune.De aceea nu ii pot judeca nici pe cei care isi cumpara o masina mai scumpa decat casa.Eunu am luat masina ptr ce cred altii si ca sa iti dau un exemplu: dupa multe zile de cautari a ramas sa aleg intre un E Klass 4 motion,XC-60 si actuala masina.La E Klass am renuntat ptr ca desi era in garantie nu o puteam prelungi nici contra-cost :(..probabil stiau ei ce stiau mai ales ca ultima masina, Un GLC nou de 64000 euro a inceput sa faca probleme dupa doar un an si l-am vandut.M-am dus la Volvo si in timp ce faceam test drive i-am zis dealer-ului ca e o masina frumoasa dar nu imi place cum schimba cutia automata fata de F31...si omul, in loc sa imi spuna mai departe de Volvo imi spune ca BMW e masina de cocalari, ca are si el una dar nu merge cu ea :)...i-am zis ca nu imi iau masina ptr ce cred ceilalti si i-am blocat nr de telefon.Ca diferenta de atitudine, cand i-am zis dealer-ului de la Bavaria ca vad si un XC-60, a zis sa o vad ca e o masina buna....nu a zis ca e o tableta cu volan.Respect!

 

@Romulus multumesc! :)

 

@deeJayOg ai dreptate si F31 mi se pare reusit.E o chestie de gust.

 

@mcLiviu multumesc!Intr-adevar, pachetul M arata superb.Il avea un G30 la acelasi pret cu masina asta dar am preferat G31

 

@edit promit ca o s-o tavalesc :)...cu F31 am carat toata mobila din casa :)

 

@raduron10 mare dreptate ai!

 

...in rest, am deschis acest topic ca sa va impartasesc bucuria mea, sper sa nu devina un topic de polemica :).

Seara faina tuturor si va multumesc de urari!

Ce probleme avea GLC? Oricum ca si clasa este sub g31...glc este platforma de C.

Cum ti s-a parut E class ca si comfort, zgomot,motor, materiale? Nu exista 4 motion la Merc...doar 4Matic.

Link to comment
Share on other sites

Ce masina frumoasa! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

 

Incep sa se inmulteasca pe forum :) Ar fi fain sa ne vedem mai multi pe la o intalnire in Bucuresti sa schimbam impresii.

 

PS: ce culoare la luminile ambientale e cea din poza...eu parca n-o am.

Link to comment
Share on other sites

Ce masina frumoasa! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

 

Incep sa se inmulteasca pe forum :) Ar fi fain sa ne vedem mai multi pe la o intalnire in Bucuresti sa schimbam impresii.

 

PS: ce culoare la luminile ambientale e cea din poza...eu parca n-o am.

 

E Purple, si mie mi se pare cea mai frumoasa culoare. Alta misto e Blue.

Restul sunt cam asa si asa, Orange e cam old school iar restul mi se par cam seci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.