Jump to content

Schimb placute spate BMW 640XD F13 (Intrebari)


Execitor

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am un 640XD F13. Masina imi arata ca mai am 300km pana la schimbul placutelor de pe spate. Dupa ce am citit pe acest forum diverse pareri m-am decis sa comand placute ATE 13.0460-2716.2 (as pune originale dar nu stiu cat mai tin discurile si am sa le schimb din nou cand schimb discurile). Sper sa nu radeti dar nu ma prea pricep. Trebuie sa schimb si senzorii de uzura a placutei? Cati senzori sunt pe puntea spate (stiu ca unele masini au doar pe cate o parte sau ceva de genu)?

 

E ok cu placutele astea? Aveti vreo alta recomandare legata de producatorul placutelor? Discurile de pe masina sunt originale BMW.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Am un 640XD F13. Masina imi arata ca mai am 300km pana la schimbul placutelor de pe spate. Dupa ce am citit pe acest forum diverse pareri m-am decis sa comand placute ATE 13.0460-2716.2 (as pune originale dar nu stiu cat mai tin discurile si am sa le schimb din nou cand schimb discurile). Sper sa nu radeti dar nu ma prea pricep. Trebuie sa schimb si senzorii de uzura a placutei? Cati senzori sunt pe puntea spate (stiu ca unele masini au doar pe cate o parte sau ceva de genu)?

 

E ok cu placutele astea? Aveti vreo alta recomandare legata de producatorul placutelor? Discurile de pe masina sunt originale BMW.

 

Multumesc anticipat!

 

In mod normal trebuie sa aibe un senzor de uzura pe fiecare punte. La fiecare schimb de placute trebuie inlocuit si senzorul. In mod normal ATE este producator OEM, producator cu renume in ceea ce priveste sistemul de franare, doar ca de ceva vreme tot mai multi s-au plans de placute/discuri. Incearca sa aflii de cine sunt produse placutele originale si sa cumperi din astea fiind mai ieftine. Poate fii ATE, dar in acelasi timp pot fi fabricate si de Jurid, Textar, etc.

Link to comment
Share on other sites

Salut, placutele ATE sunt bune si nu prea, depinde cum ai noroc. De fiecare data cand inlocuiesti placute de frana si/sau discuri, inlocuieste si senzorii de uzura (50ron)> De regula ai un senzor pe stanga fata si unul pe dreapta spate la masina. Pt masina ta te-as sfatui sa pui Jurid sau Ferodo, Zimmerman. TRW nu mai e ce-a fost si Textar scartaie si lasa multa cenusa. Eu pun Jurid pe a mea (330XD F30) si nu am probleme cu ele, franeaza ft bine.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.