Jump to content

Opinii despre Countryman 2.0 diesel versiunea de 112CP


Tarabostes

Recommended Posts

Am gasit un Mini Countryman pentru nevasta-mea: cutie AT, interior fain, rulaj mic...doar ca este dieselul de 2.0, cu 112 CP si 290 Nm cuplu. Nu am ajuns sa conduc masina, e la un dealer prin tara...

A mers cineva cu motorizarea aceasta, cum face fata in trafic? Are 11.9 secunde pana la 100 kmph...

Edited by Tarabostes
Link to comment
Share on other sites

am luat eu pt sotie mini countryman 2012, cu motorul n47 de 1.6 litri (pe manual e cel de 1.6, pe automata e cel de 2l); in niciun caz nu e lesinata.

in cazul in care nu ii vor ajunge cei 112 cai (care de fapt sunt in jur de 120-125 pe dyno), se poate resofta foarte usor la 160-170cp.

 

singurul minus (ce de altfel la toate mini) - mi se pare putin zgomotoasa in interior si cam rigida (un plus e ca sta foarte bine pe drum).

sotia e foarte incantata de masina, foarte buna pentru oras, are 4.10m; incercasem sa o conving sa ii dau ei F11 (ma gandeam sa imi iau pt mine un e92/f34/f36), si nu a acceptat frantics.gif

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am un Countryman cu acest tip de motor. La mine e automata și All4. Informațiile sunt destul de puține, nu prea e un tip de motor folosit pe aceastĂŁ mașinĂŁ.

Din experiența personalĂŁ, cam 6 luni, e nițel mai moale, dar ĂŽmi place. Dar eu ĂŽl simt ca și cum ar avea mai mult de 112 CP. Nu sunt un tip sportiv, dar e un motor ce-și face treaba f bine. Consumul e decent, intre 6 și 10 l, urban și extraurban, treptele la cutie automata se schimbĂŁ ok, mie-mi place. Nițel zgomotoasa, ca orice diesel, dar ĂŽn rest, ptr oraș, cât și ptr afara, e o alegere buna.

Probleme tehnice, nu cunosc. Importante sunt reviziile la timp, 15 k km, la cutie 100k și la distribuție 150k km .

Ăți recomand masina. Foarte stabila, nițel greoaie din cauza direcției( așa e mini).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Multumesc. Aceasta era combinatia care ma interesa (AT + All4), din pacate masina vizata initial (dealer din RO, 2016 si f putini KM) s-a vandut. Mi s-a parut foarte rigida, simti drumul mult „bine„ decat in serie 3. Am inteles (pe vorbe) ca modelul dupa 2017 ar avea un tren de rulare mult mai confortabil, insa ies din buget :(

Evaluam alternativele..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.