Jump to content

Achizitie e60


MariusCatalin25

Recommended Posts

Salut dragi colegi ! In anul ce va urma, mi-as dori sa imi achizitionez un bmw e60, motor pe benzina si manual, varianta non facelift care sa aibe motor de tip M, cu distributia in fata. In prezent am un venit de 1000 de lei lunar si am alocati pentru masina aproximativ 6000 de euro. Din propriile experiente, avand un e60 sau din intamplari ale cunoscutilor, este o masina problematica varianta pe benzina sau pot intretine una linistit ? Ca motorizari, ma gandeam initial la 2.0i, 2.2i sau 2.5i, maxim. Care dintre cele 3 credeti ca au un consum relativ bun si sa ma multumeasca cat de cat. Mentionez ca nu sunt adeptul unui mers foarte sportiv. Ma scuzati daca cumva am gresit la vreun detaliu dar am aproape 20, doar un an de permis. Imi doresc cu tarie acest model si chiar sper sa mi se realizeze dorinta. :D
Link to comment
Share on other sites

Salut. In primul rand, fii pregatit pentru ce urmeaza sa citesti aici - nu o sa iti placa.

Incep eu: un e60 nu se poate intretine de cineva care castiga 1000 ron. Vorbim de o masina care a costat de noua peste 50k, si pe care o vei gasi nu chiar la prima tinerete.

Ar fi pacat sa te indatorezi/imprumuti de acum pentru o masina.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Salut. In primul rand, fii pregatit pentru ce urmeaza sa citesti aici - nu o sa iti placa.

Incep eu: un e60 nu se poate intretine de cineva care castiga 1000 ron. Vorbim de o masina care a costat de noua peste 50k, si pe care o vei gasi nu chiar la prima tinerete.

Ar fi pacat sa te indatorezi/imprumuti de acum pentru o masina.

 

Credeti ca este costisitoare chiar si daca nu tin neaparat sa o duc la reprezentanta sau la ce va referiti dumneavoastra ?

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei neaparat e60 cumpara-ti si o sa-l vinzi dupa maxim jumate de an , gandeste-te ca masina are cel putin ~12 ani si indiferent de cat de norocos sa fii sa o prinzi in stare cat mai buna tot necesita intretinere care nu e ieftina daca o intretii corect , eu iti recomand seria 1 cu motorul de 1.6 la inceput si in timp poti sa faci trecerea , o sa apreciezi altfel si masina si banii si posibil iti schimbi si perceptia , in orice caz nu e60 din cauza bugetului redus si venitului mic n-o sa fie o placere ca toti banii sa se duca pe intretinere unui fier pana la urma Edited by Doggfather
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu la 1000 lei pe luna ti-as recomanda un abonament pe toate liniile de transport in comun. Asta daca nu vrei sa o tii in parcare ca nu ai bani sa o alimentezi sau sa o repari cand pica vreo piesa. Piesele vor pica mai mult ca sigur mai devreme sau mai tarziu la o masina destul de veche cum e e60, mai ales ca nu e o masina renumita pt fiabilitatea sa.

 

Sent from Huawei P10 using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e facut la misto topicul. Nu ai cum sa dai pe o masina de aproximativ 28 de ori venitul tau lunar. Doar facturile si mancarea te duc la peste 400 ron lunar. Un 520i prin oras iti poate lua lejer 14l/100km, daca prinzi aglomeratie. O asigurare pe numele tau e in jur de 2000 ron pe un an.

Cum au zis si colegii de mai sus, stai cuminte, nu e momentul sa iti iei acum masina. Daca vrei neaparat o masina sa te invarti prin oras, cauta ceva cu motor de 1L benzina, pana in 2k ( gen Ford K, Opel Corsa).

Dar cel mai bine, si nu e un sfat deloc dat la misto, cum a zis un coleg mai sus: un abonament pe toate liniile si aia e. Esti tanar, mai vrei si tu sa iesi in oras cu o fata, ce faci? O pui la impins BMW-ul?

 

Link to comment
Share on other sites

Probabil colegul locuiește cu părinții și nu are cheltuieli deocamdată - eventual mai este și ajutat de ei.

Am fost și eu în această situație, acum 20 si ceva de ani, mi-a trebuit mașină, m-am angajat, am strâns bani și mi-am luat BMW 728 :)... senzația a fost super, o perioadă, dar după câteva luni, când mi-am dat seama că tot ce castigam bagam in rezervor și în piese m-a făcut să renunț la ea.

In cazul in care deocamdată ești ajutat de părinți și dispui de bani sa îți cumperi și întreții o mașină, alege un model care să nu te stoarcă de bani - un VW Golf IV sau V cred că este mult mai potrivit.

Baftă, indiferent ce o să alegi!

Edited by dan.l
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Credeti ca este costisitoare chiar si daca nu tin neaparat sa o duc la reprezentanta sau la ce va referiti dumneavoastra ?

 

Salut. S-au scris deja destule lucruri care sa clarifice. La varsta ta, singura investitie pe care iti recomand sa o faci, este in tine. Nu arunca banii pe o tabla. La veniturile mentionate, vei deveni sclavul masinii. La un motor de 2.5 cum iti recomanda cineva mai sus, numai impozitul si rca-ul ajung spre 1/4 din salariul tau anual. Fara sa punem nimic altceva, doar costurile obligatorii cu masina in parcare. Calculele sunt simple, E60 nu e o masina iefina si nici pe departe cea mai fiabila. Nici in cel mai optimist scenariu nu iesi bine din afacerea asta.

Cu totii putem intelege pasiunile, nu suntem aici sa emitem judecati de valoare, dar un sfat bazat pe experienta putem oferi. La 20 de ani ai viata inainte, investeste in tine, descopera ce iti place sa faci, fa-l bine, si la momentul potrivit vor veni banii care sa iti alimenteze hobby-urile.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.