Jump to content

Probleme directie


DoTy

Recommended Posts

Salutare baieti de curand doar cand merg exterior la viteze de 100+ la viraj stanga sau dreapta volanul parca blocheaza (agata ) putin inainte de viraj apoi are un lag mic pana incepe sa vireze.... nu se intampla constant nu e tot timpu aceasta problema ...cand are ea chef apare si dispare .... dar e foarte dificil mai ales pe ploaie sau lapotiva sa controlezi masina nu sti cand agata si cand nu ...chiar daca ea blocheaza f putin ai tendinta sa tragi mai tare de volan si poate fi fatal la o viteza de 120 pe carosabil umed sau zapada...

 

 

Va rog care a intampinat sau are idee ce as putea schimba verifica... sa imi scrie !

 

 

Multumesc frumos !

Link to comment
Share on other sites

Bucse, capete de bara, pivoti? Le-ai verificat?

 

P.S. Verifica si caseta de directie sa nu ai joc din ea.

 

 

Asta e urmatoru pass ma duc sa schimb tot ce inseamna bucsa capete de bara ... pivot... sper sa nu fie caseta ca e cam nasol e ceva cascaval aia....

 

 

 

Am uitat sa mentionez simt ca agata doar cand iau usor de volan foarte fin stanga sau dreapta sau cand revin din viraj stanga / dreapta.. daca virez brusc nu prea mai simt !

Link to comment
Share on other sites

Asta e urmatoru pass ma duc sa schimb tot ce inseamna bucsa capete de bara ... pivot... sper sa nu fie caseta ca e cam nasol e ceva cascaval aia....

 

 

 

Am uitat sa mentionez simt ca agata doar cand iau usor de volan foarte fin stanga sau dreapta sau cand revin din viraj stanga / dreapta.. daca virez brusc nu prea mai simt !

 

Eu tind sa cred ca e de la bucsaraie, pivoti, capete de bare...

Link to comment
Share on other sites

Pivoti am inteles ca sunt pe brate... trebuie cumparat tot bratu o sa fac si asta... iar la capete de bara am inteles ca nu prea se uzeaza la bmw... nu stiu asa mi-a spus cineva...

 

acel cineva a fost "glumet" cu tine.

recomanda-i si tu sa incerce sa conduca mai multa vreme un BMW.

Link to comment
Share on other sites

acel cineva a fost "glumet" cu tine.

recomanda-i si tu sa incerce sa conduca mai multa vreme un BMW.

 

 

Ma rog ... probabil a mers el prea atent si nu le-a uzat :D merg diseara la 1 mecanic sa traga de toate alea... dar dupa cum am mai citit pe net... pare sa fie direct casetuta...si asta e nasol rau

Link to comment
Share on other sites

Am mers la mecanic... a tras de toate cele ... nimic nu este afectat toate sunt ok ... bucse tot nu am joc la volan ... pe loc chiar daca iau f putin stanga imediat se misca si roata... in mers prin oras lafel nu sesisez niciodata acel lag... habar n-am ce poate fi ..
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa fie totusi un mic joc in caseta dar pe care sa nu il sesizezi cand esti pe loc.

 

In mers, mai ales la viteza, cand iei o curba este alta presiune pe ansamblu.

 

Zic si eu ... :D

 

Cred ca un atelier specializat doar pe casete de directie ar putea sa te ajute mai mult!

Link to comment
Share on other sites

O sa fac o programare eventual la reprezentanta ... poate acolo stiu despre ce e vorba au mai intalnit... eventual pot spune clar problema si stiu ce am de facut... din ce am inteles exista si un kit la vro 600lei ... scos de ei prin august nu stiu exact la ce ajuta ala ... dar e pentru directie deci am ceva sanse minime :D
Link to comment
Share on other sites

DoTy,

Nu ne-ai zis ce masina ai.

Cam cati km are masina?

 

Nici eu nu am auzit de cand apar pe aici prea multe casete de directie defecte raportate..

 

 

F30 2012 - 180.000 km ... nu am avut impact pe fata... doar poate ceva gropi mai mari ... am cam luat cateva destul de rau

Link to comment
Share on other sites

BMW are probleme grave cu casetele de directie pe seriile 2,3,4. Caseta de directie standard a fost revizuita de 15 ori din 2012 pana acum. Sunt rechemari peste rechemari, inclusiv in Romania.

 

Verifica-ti VIN-ul la dealer, sunt colegi pe forum care au avut noroc si au fost rechemati pentru revizuirea casetei de directie, acolo unde s-a putut. De inlocuit caseta nu ti-o vor inlocui, pentru ca masina e veche si e de mult iesita din scopul lor, in plus, hei, esti in Rromania unde nu exista o autoritate de control al calitatii si sigurantei consumatorului, care sa le rupa urechile atunci cand vand produse de rahat.

 

Daca te duci la biserica acum de Craciun cand ti se naste Mantuitorul, aprinde o lumanare si pentru mortii tuturor celor de la CNAIR. La mai multe lumanari aprinse, iti creste dramatic abilitatea de a jongla sinuos printre gropi.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca te duci la biserica acum de Craciun cand ti se naste Mantuitorul, aprinde o lumanare si pentru mortii tuturor celor de la CNAIR. La mai multe lumanari aprinse, iti creste dramatic abilitatea de a jongla sinuos printre gropi.

 

Daca mergeti va rog sa aprindeti una si pentru primaria ORASULUI Pantelimon!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nici eu nu am auzit de cand apar pe aici prea multe casete de directie defecte raportate..

 

Pica extrem de multe casete de directie la Bmw. Nu e asa mare lucru, sunt multe service-uri care le reconditieaza cu 700 lei si ofera si garantie.

Link to comment
Share on other sites

Oare astia la bmw, modelele mai noi, mai fac ceva in firea lui, fara sa se supere nimeni, dar cred ca ajung sa fie frumoase si gaunoase, precum merele!

Crezi ca alte marci sunt mai "breze"/strasnice!?

Daca nu tii (se tine) cat de cat riguros PLANUL DE REVIZII la zi, NU astepta sa te tina mult.

Link to comment
Share on other sites

Salutare . am fost la reprezentanta ... au verificat cica ei pe acolo tot ce se putea... toate is ok caseta bucse ... au gasit tensiune mica pe caseta de directie sau ceva de genu ... m-au pus sa schimb bateria... am facut si asta sa vedem la 1 drum intins daca mai am probleme... din primele verificari ale mele cred ca problema persista...

 

 

PS: Am inteles ca exista 1 tachet de se schimba in caseta de directie... aceasi persoana mi-a spus doar ca la F30 din 2012 e diferita caseta... fata de 2013/2014... m-au luat toti nervi numai stiu ce sa i fac..

Link to comment
Share on other sites

am fost la reprezentanta ... au verificat cica ei pe acolo tot ce se putea... toate is ok caseta bucse ... au gasit tensiune mica pe caseta de directie sau ceva de genu ... m-au pus sa schimb bateria... am facut si asta sa vedem la 1 drum intins daca mai am probleme... din primele verificari ale mele cred ca problema persista...

 

 

PS: Am inteles ca exista 1 tachet de se schimba in caseta de directie... aceasi persoana mi-a spus doar ca la F30 din 2012 e diferita caseta... fata de 2013/2014... m-au luat toti nervi numai stiu ce sa i fac..

Daca problema devine mai evidenta nu iti ramane decat sa faci un clip (video) si daca se si aude zgomot e si mai bine.. cu situatia prin care treci cand conduci.

 

Apoi mai mergi o data la reprezentanta si le arati si spui ca e o problema de siguranta, avand in vedere ca problema tine de directie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.