Jump to content

dopuri admisie 520d?


Gordon93

Recommended Posts

salutare.Acum cateva luni un mecanic la un atelier din bucuresti mi-a spus ca ar trebui sa schimb preventiv niste clapete care vin pe admisie pt. ca in timp ele se uzeaza si se curbeaza si risc ca rupandu-se sa ajunga in motor.Tot el mi-a spus ca asta ar fi o boala comuna la e60-uri,si desi fabrica bmw stie de acest incovenient nu a recunoscut niciodata ca ar fi o problema.Este adevarat?Mi-a sugerat sa montez dopuri in locul acelor clapete.Masina despre care e vorba e un 520d din 2006.A mai montat cineva astfel de dopuri pe admisie?Daca da se schimba comportamentul de functionare al motorului in bine sau rau?Daca se rup acele clapete ce se strica mai exact in motor?Macar sa stiu la ce ma astept.va rog doar raspunsuri pe topic.daca nu stiti sau aveti chef de mistouri postati in alta parte.mersi de intelegere
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salutare.Acum cateva luni un mecanic la un atelier din bucuresti mi-a spus ca ar trebui sa schimb preventiv niste clapete care vin pe admisie pt. ca in timp ele se uzeaza si se curbeaza si risc ca rupandu-se sa ajunga in motor.Tot el mi-a spus ca asta ar fi o boala comuna la e60-uri,si desi fabrica bmw stie de acest incovenient nu a recunoscut niciodata ca ar fi o problema.Este adevarat?Mi-a sugerat sa montez dopuri in locul acelor clapete.Masina despre care e vorba e un 520d din 2006.A mai montat cineva astfel de dopuri pe admisie?Daca da se schimba comportamentul de functionare al motorului in bine sau rau?Daca se rup acele clapete ce se strica mai exact in motor?Macar sa stiu la ce ma astept.va rog doar raspunsuri pe topic.daca nu stiti sau aveti chef de mistouri postati in alta parte.mersi de intelegere

Un pic de cautare pe forum merita; elimina multe din intrebarile care ti le pui topicul urmator:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/75967-eliminare-clapete-de-pe-admisie-swirl-flaps-la-motoarele-diesel/page__st__400__p__2470905__hl__clapete__fromsearch__1#entry2470905

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salutare.Acum cateva luni un mecanic la un atelier din bucuresti mi-a spus ca ar trebui sa schimb preventiv niste clapete care vin pe admisie pt. ca in timp ele se uzeaza si se curbeaza si risc ca rupandu-se sa ajunga in motor.Tot el mi-a spus ca asta ar fi o boala comuna la e60-uri,si desi fabrica bmw stie de acest incovenient nu a recunoscut niciodata ca ar fi o problema.Este adevarat?Mi-a sugerat sa montez dopuri in locul acelor clapete.Masina despre care e vorba e un 520d din 2006.A mai montat cineva astfel de dopuri pe admisie?Daca da se schimba comportamentul de functionare al motorului in bine sau rau?Daca se rup acele clapete ce se strica mai exact in motor?Macar sa stiu la ce ma astept.va rog doar raspunsuri pe topic.daca nu stiti sau aveti chef de mistouri postati in alta parte.mersi de intelegere

 

eu le-am scos , e f simplu , se gasesc in comert , nu am avut probleme . LA rece masina devine mai zgomotoasa , o usoara pierdere de putere la turatii mici dar nu ceva deranjant , daca inca mai ai filtrul de particule va accelera infundarea lui ca urmare eu la aprox 6 luni l-am scos . Dupa resoftare mai ales ca avea 203 cai nu se mai simtea deloc acea pierdere de putere mentionata mai sus . Am folosit masina 5 ani asa ,fara stresul ca va trage o clapeta in admisie , cand le-a scos mi-a aratat mecanicul 1 slabita deja abia se mai tinea ...deci , indiferent cum arata a ta acum poate fi la fel oricand . Nu prea ai de ales , ori alta galerie si doar noua , ori varianta comoda si ieftina dopuri . Sper ca te lamureste raspunsul

Link to comment
Share on other sites

Daca ele mai sunt in stare buna ,curata galeria bine sa fie ca noua si nu o sa ai probleme. Defectarea lor se face pentru ca sunt depuneri mari de finingine si nu mai lucreaza cum trebuie.

Eu, la e90, le-am anulat prima data, dar dupa ce am curatat galeria foarte bine, le-am verficat,(au niste surubele nituite in capete) le-am mai strans un pic cat s-a putut, le-am mai nituit putin si sunt ca noi. Chiar sambata am dat galeria jos sa le verific dupa circa 4000km si erau asa cum le-am montat, luceau si galeria foarte curata. Asa ca mai bine le verific la fiecare schimb si am scapat de grija. Repet, daca totul e curat nu vad de ce s-ar rupe.

Dar fiecare face ce vrea cu utilajul lui.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

am studiat despre ce este vorba si nu prea imi convine sa pun dopuri si sa le anulez pt.ca:

-masina devine mai zgomotoasa la rece

-pierdere putere motor la turatii mici

-motorul nu mai raspunde rapid la acceleratie in regimuri mici = suplete(delay aprox 1s) asa spune lumea pe forum din ce am citit

-crestere noxe (probleme posibile la itp)

-crestere consum carburant

-scade randamentul motorului,arderea nu mai este cum trebuie

 

sunt multe pareri pro si contra si sunt cam multe necunoscute in ecuatie...

In momentul de fata nu stiu in care tabara sa trec celor care au anulat sau a celor care nu au scos clapetele si le-au lasat la locul lor.

Edited by Gordon93
Link to comment
Share on other sites

 

sunt multe pareri pro si contra si sunt cam multe necunoscute in ecuatie...

In momentul de fata nu stiu in care tabara sa trec celor care au anulat sau a celor care nu au scos clapetele si le-au lasat la locul lor.

E simplu. Daca demontezi admisia si suruburile nituite si plapetele sunt stranse curata galeria cum a zis cineva mai sus si asta e.

Lasa galeria asa cum a fost proiectata/facuta.

Link to comment
Share on other sites

 

 

sunt multe pareri pro si contra si sunt cam multe necunoscute in ecuatie...

In momentul de fata nu stiu in care tabara sa trec celor care au anulat sau a celor care nu au scos clapetele si le-au lasat la locul lor.

 

dar de ce nu iei o galerie noua daca te streseaza subiectul si efectele secundare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.