Jump to content

Eroare placute frana fata


Rzvalex

Recommended Posts

Buna seara,

 

Am cumparat recent un BMW X3 F25 si am o eroare de inlocuire placute de frana fata.

Placutele sunt bune,au fost inlocuite destul de recent.

Am crezut ca este senzorul lor,acesta avand firele rupte cand am cumparat masina.

Am cumparat si montat un senzor nou,dar eroarea nu s a stins,iar cand incerc sa o sting din metoda apasarii butonului de reset nu ma lasa,scriind acolo “reset impossible”

La un tester am avut o eroare “Signal(wheel torque powertain 1,41,3,4) invalid,transmiter DME/DDE.

Ar putea fi cumva din cauza senzorului de rotatie roata sau care ar fi cauza?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Si mai am o intrebare,daca nu imi functioneaza prizele din fata si din spate,mergand doar luminile la ele, dar prizele nu functioneaza,e posibil sa fie de la sigurantele din portbagaj?mentionez ca priza din cotiera functioneaza ,iar sigurantele din torpedou le am verificat pe fiecare in parte.

Multumesc

Edited by Rzvalex
Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

Am cumparat recent un BMW X3 F25 si am o eroare de inlocuire placute de frana fata.

Placutele sunt bune,au fost inlocuite destul de recent.

Am crezut ca este senzorul lor,acesta avand firele rupte cand am cumparat masina.

Am cumparat si montat un senzor nou,dar eroarea nu s a stins,iar cand incerc sa o sting din metoda apasarii butonului de reset nu ma lasa,scriind acolo “reset impossible”

La un tester am avut o eroare “Signal(wheel torque powertain 1,41,3,4) invalid,transmiter DME/DDE.

Ar putea fi cumva din cauza senzorului de rotatie roata sau care ar fi cauza?

Multumesc

Atunci cand incerci procedura de reset la placute,frana de mana este dezactivata ? Este una din conditiile de baza.

Link to comment
Share on other sites

Sigurantele din torpedou au fost toate masurate si erau ok,deci ma gandesc ca daca nu merg ambele nu e de la priza in sine nu?ca nu se stricau ambele in acelasi timp

 

De obicei se duc cele din torpedou ( 3 sau 4 la numar parca). Daca nu e niciuna intrerupta, vezi ca ai si in portbagaj sigurante pentru prize, vreo 2-3. Verifica'le si pe alea

Link to comment
Share on other sites

Pentru motorul N47T 2.0 Diesel 184 CP ce ulei de motor recomandati si ce marca de lichid de frana?

Va rog ajutati-ma cu niste raspunsuri.

 

Multumesc

- ulei motor BMW 5w30 TWIN POWER TURBO (6 litri, chiar daca iti intra numai ~5200 ml )

 

- lichid de frana DOT4 low viscosity - part.no 83132405979

Link to comment
Share on other sites

Am verificat si cele 4 sigurante din portbagaj,toate erau ok doar ca lipsea siguranta de la nr 171,este asta o posibilitate?priza din portbagaj si cotiera merg,celelalte 2 nu.Imi puteti spune va rog daca filtrul de polen din torpedou exista la toate modelele?ca l-am comandat iar la service nu l au gasit.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cum functioneaza la cutie manuala? Ca tehnic nu cred ca este posibil.

 

Ba este posibil , in momentul in care ai calcat ambreiajul si ai bagat in viteza cu frana calcata dupa ce eliberezi frana mai sta blocata inca 3 secunde , ajuta la plecarea de pe loc in rampa

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.