BMWClub: BMW 435xd M-pack - BMWClub

Jump to content

• 7 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

BMW 435xd M-pack F36 Gran Coupe Rate Topic: ***** 1 Votes

#41 User is offline   bomb3009 

• Senior
  • Group: Members

Posted 25 January 2019 - 18:08

Cluj - Gheorgheni si retur consum 6.7 l/100km, viteza medie 69kmh. Am mers mai lejer avand in vedere ca mi-am pierdut permisul pentru viteza acum 2 saptamani, culmea intr-o skoda:))

La fel de incantat de masinuta ca in prima zi.
0

#42 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 05 February 2019 - 15:40

Ma deranjeaza niste zgomote care vin din zona portabagajului si a banchetei spate. Am schimbat doua bucse mici de cauciuc care fixeaza despartitorul de la portbagaj de haion si am mai lipit ceva izolatie mica sub partea fixa a despartitorului. Inca nu sunt multumit de rezultat, e mai zgomotoasa decat o octavia:)) Mai inspectez pe acolo, am citit ca s-ar rezolva problemele cu niste banda felt pe bancheta.

Am comandat niste leduri pentru reverse, dar mi-au trimis cu soclu gresit, desi ei sustineau ca sunt compatibile. Acuma caut altele h21w.

Urmeaza sa rezolv cu evacuarea, dar nu sunt decis daca sa aleg tipsuri de 89 mm sau 101 mm.
0

#43 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 25 February 2019 - 18:05

Mi-au sosit si tipsurile pentru evacuare, dimensiunea 63 mm cu 90mm. Cel mai probabil sunt replici dupa akrapovic, dar nu prea am gasit altceva sa ma incante si care sa fie la un pret rezonabil.

My link

Joi urmeaza sa le montez si sa modificam evacuarea in stilul acesta:
https://f30.bimmerpo...d.php?t=1475437
1

#44 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 28 February 2019 - 17:41

Am rezolvat si cu evacuarea:

https://imgur.com/a/w3XLDfS

Urmeaza sa comand si eleronul de pe portbagaj. Momentan nu sunt hotarat daca sa infoliez grilele in negru sau sa comand aftermarket cu lamele duble, gen m3.

This post has been edited by bomb3009: 28 February 2019 - 17:43

1

#45 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 28 February 2019 - 17:47

Superb Akrapovici :goodjob: Poate postezi si un video sa auzim si noi simfonia aia mecanica....

This post has been edited by six in line: 28 February 2019 - 17:55

0

#46 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 28 February 2019 - 17:56

Akrapovic wanna be:)) Evacuare completa pentru 35d nu am vazut sa faca cei de la Akrapovic si nu am gasit nici tipsuri originale. Oricum calitatea replicilor e mai mult decat decenta. Daca gasesc ceva mai interesant le voi schimba.

Am dat jos finala si s-a impartit in y evacuarea. Masina e putin mai galagioasa undeva intre 3000-4000 rpm. Sunetul mi se pare că seamă a suflu metalic, nu stiu cum sa-l descriu. Nu e nimic spectaculos, dar nu suna rau pentru un diesel.
3

#47 User is offline   Stormzor 

• Membru

Posted 28 February 2019 - 18:11

Arata marfa :thumbsup: la 435 trebuia sa o faca asa din fabrica dar...
La mers normal nu deranjeaza fonic?

This post has been edited by Stormzor: 28 February 2019 - 18:13

0

#48 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 28 February 2019 - 18:42

La mers linistit nu am observant diferenta. Oricum daca nu e deschis geamul, nici in ture nu e mare diferenta. Momentan m-am plimbat doar prin oras, ramane de vazut cum e la drum intins.
0

#49 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 13 March 2019 - 00:29

Am reconditionat si una dintre jantele de vara de pe fata. Cand am luat masina buza jantei era julita destul de rau si am reusit sa o si indoi intr-o groapa. Janta a fost vopsita electrostatic si sper sa nu se observe diferente prea mari de culoare, vedem dupa ce le montam. Se pare ca dupa ce au vopsit janta au lipit stickerul m invers, incerc sa il dezlipesc si sa il intorc, iar daca nu reusesc voi comanda altul.

In ultimele zile am reusit sa julesc ambele jante de pe spate, iar unul dintre cauciucuri este destul de avariat. Sper sa reusesc sa il schimb pe asigurarea tyrelife de la pirelli avand in vedere ca am achizitionat 4 anvelope noi in toamna. Inca nu sunt hotarat ce anvelope de vara sa cumpar, probabil le mai folosesc cateva luni cele pirelli p7 cinturato avand in vedere ca cel putin cele de pe spate sunt in stare foarte buna si vad la vara ce variante mai serioase gasesc.

Poze:
My link

My link

This post has been edited by bomb3009: 13 March 2019 - 00:34

0

#50 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 25 April 2019 - 18:33

Am schimbat si anvelopele de vara. Pana la urma am ales Michelin Pilot Super Sport 225/45/18 fata si 255/40/18 spate. Maine ies la un drum mai lung. Let them good times roll.

https://imgur.com/gallery/PHh8rqy
2

#51 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 16 May 2019 - 08:51

Am montat folie ceramica Llumar Ati air blue pe geamurile fata. Vara se simte diferenta destul de mare. Geamurile spate erau deja colorate din fabrica. I-am aplicat si un tratament la parbriz impotriva apei, la viteza mare chiar nu mai e nevoie de stergatoare.

Poze:
https://imgur.com/gallery/8j9SOvu

Masina e cam murdara dar tocmai ce facusem 1200 de km prin tara.
0

#52 User is offline   Haurar 

• Membru

Posted 16 May 2019 - 09:32

View Postbomb3009, on 16 May 2019 - 08:51, said:

Am montat folie ceramica Llumar Ati air blue pe geamurile fata...

E foarte misto , si cred ca foarte utila , dar ai grija sa nu te opreasca caschetele albe , sa iti ia talonul !!!
0

#53 User is offline   Alexandru' 

• Membru

Posted 16 May 2019 - 09:36

Nici nu se vede folia pe geam, slabe sanse sa-l opreasca cineva. Greseala lui, din cate vad din poza, e ca a pus timbrul pe geam, care sare in ochi si il da de gol :))
0

#54 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 16 May 2019 - 11:14

Au verificat transparenta geamului inainte de a o monta si cu tot cu folie transparenta este de 70%, astfel ca am primit omologare RAR si mi-au pus si timbrul pe geam. Nu ar trebui sa am probleme. Pana acum nu mi-a verificat niciun politist foliile de pe nicio masina, desi actuala atrage mai mult atentia si ma astept sa apara intrebari.

Dupa 2000 de km cu michelin pss pot sa spun masina se comporta exemplar. Aderenta pe uscat este incredibila, doar pe ploaie am reusit sa pierd putin aderenta dar am exagerat. Oricum si la limita sunt controlabile. De departe cele mai bune cauciucuri pe care le-am avut pana la acest moment.
0

#55 User is offline   Alexandru' 

• Membru

Posted 16 May 2019 - 20:04

Nu transparenta e problema foliilor de pe fata.
-1

#56 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 16 May 2019 - 21:13

Daca vrea un politist sa ramai fara permis, te lasa cu toate timbrele si omologarile tale.
Pt fata nu exista asa ceva.
2

#57 User is online   Crysis21 

• Senior

Posted 16 May 2019 - 21:27

View PostAlex_wly, on 16 May 2019 - 21:13, said:

Daca vrea un politist sa ramai fara permis, te lasa cu toate timbrele si omologarile tale.
Pt fata nu exista asa ceva.

N-are ce sa ii faca. Pe langa asta, omul a fost si corect, a omologat geamurile fata. Pe F10 toate geamurile aveau o tenta fumurie/tratament - S761A Individual sunshade glaze. Daca ma oprea Garcea ma punea sa sparg geamurile?

Per total, mi se pare ca fenomenul asta s-a diminuat. Nu am mai vazut politisti sa opreasca masiniile pentru folii de bun simt aplicate.
-3

#58 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 16 May 2019 - 21:57

Ca s-a diminuat fenomenul e una, dar sa respecti cei 70% transparenta e alta. Ca sa respecti aceasta transparenta inseamna sa aplici o folie aproape invizibila.
Geamul are o transparenta din fabrica de 85-90%.
Si eu am folie pe fata, dar stiu clar ca nu e legal.
0

#59 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 16 May 2019 - 23:49

Care e problema la foliile fata daca nu transparenta? Legislatia prevede ca geamurile din fata trebuie sa aiba o transparenta de minim 70%. Dupa ce mi-au aplicat folia au masurat transparenta si este de 70%, motiv pentru care au pus si acel sticker si mi-au oferit o omologare acreditata de rar. Nu vad ce probleme ar putea sa fie din punct de vedere legal, inafara de o eventuala rea credinta a politistului, care poate fi cenzurata in instanta.

Nu am montat foliile in ceva garaj si oricum conteaza mult tehnologia din folie, nu neaparat transparenta.
2

#60 User is offline   Haurar 

• Membru

Posted 17 May 2019 - 07:03

View Postbomb3009, on 16 May 2019 - 23:49, said:

Care e problema la foliile fata daca nu transparenta? Legislatia prevede ca geamurile din fata trebuie sa aiba o transparenta de minim 70%. Dupa ce mi-au aplicat folia au masurat transparenta si este de 70%, motiv pentru care au pus si acel sticker si mi-au oferit o omologare acreditata de rar. Nu vad ce probleme ar putea sa fie din punct de vedere legal, inafara de o eventuala rea credinta a politistului, care poate fi cenzurata in instanta.

Nu am montat foliile in ceva garaj si oricum conteaza mult tehnologia din folie, nu neaparat transparenta.

Ti-au verificat cu aparatul transparenta? Vezi sa nu ai surprize...
-1

Share this topic:

• 7 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic