Jump to content

BMW 435xd M-pack


bomb3009

Recommended Posts

Nu e nevoie sa se vada folia, la cea omologata se vede oricum timbrul...

 

Am montat eu pe fata lumar ceramic care este aproape invizibila si la masurarea dupa.....evident ca sar de 70 % deci omologare din parti fratilor.Transparenta finala nu e suma transparentelor individuale geam+folie.Noroc ca nu e prea destept Garcea ca altfel ......dauna totala la taloane ridicate pe folii,xenoane,roti XL.

Link to comment
Share on other sites

1558109646[/url]' post='2490505']

cum sa faci asa ceva?!

nici un fel de masina a unui milionar nu merita atat.

 

Departe de a fi milionar...am comandat farurile la reprezentanta in Olanda și când au ajuns am văzut ca erau goale, fără absolut nimic...după ce am cumpărat totul + montat la reprezentanta in Germania, la suma aia am ajuns ...ah și a trebuit sa merg la Neo pt ca cei de la reprezentanta Germania nu au codat bine.

 

 

Anyway...seria 4 e o mașina frumoasa și se pot face multe la ea cu costuri relativ mici.

Poate ne vedem la o cafea. thumbsup.png

Edited by MuscleMike
Link to comment
Share on other sites

Arata foarte bine masina. Am vazut-o de foarte multe ori prin oras(aparent avem rute comune). Din punctul meu de vedere farurile schimba mult cum arata. Farurile cu xenon mi se pare ca arata ciudat pe seria 4, cele cu led sau oss intineresc mult masina.

 

Cat mai multi km fara probleme.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Multumesc baieti! Sone si eu ti-am vazut masina pe bisericii ortodoxe de mai multe ori. Spectaculoasa culoarea, mai ales ca e tot timpul curata.

 

Ar trebui sa organizam ceva si in cluj, sa iesim la o poveste, mai ales ca vine vara si e mai lejer programul.

Link to comment
Share on other sites

Ieri am facut geometria avand in vedere ca am pus cauciucuri noi si cele care au fost pe masina, pe puntea fata, atunci cand am cumparat-o erau uzate pe exterior.

 

Roata dreapta fata se pare ca are o inclinatie de 31 secunde spre exterior si la f36 nu se poate regla camberul. Conform datelor 30 secunde ar fi maxim. Valoarea scade sub 30 daca in masina e si soferul. Am facut si in toamna geometria la bmw satu mare si cei de acolo nu mi-au semnalat nicio problema.

 

Cei de la geometrie mi-au spus ca problema ar putea sa fie de la fuzeta, dar mai de graba imi recomanda sa urmaresc uzura la cauciucuri decat sa schimb acuma fuzeta.

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

Roata dreapta fata se pare ca are o inclinatie de 31 secunde spre exterior si la f36 nu se poate regla camberul. Conform datelor 30 secunde ar fi maxim. Valoarea scade sub 30 daca in masina e si soferul. Am facut si in toamna geometria la bmw satu mare si cei de acolo nu mi-au semnalat nicio problema.

 

 

Pai masina nu merge niciodata fara sofer, deci valorile sunt ok, nu? :rolleyes:

 

Din cate stiu daca vrei sa faci geometria ca la carte se face punand anumite greutati in anumite zone ale masinii, dar la noi nu am vazut pe nimeni sa tina cont de asta.. :getlost:

Link to comment
Share on other sites

I-am facut un polish dupa care s-a aplica sealent. Unele zgarieturi au mai ramas. Cel mai probabil le rezolv in toamna cu un polish mai agresiv si protectie ceramica. Oricum masina si-a recapatat stralucirea. Imi place foarte mult cum isi schimba culoarea nuanta in lumina si umbra.

 

https://imgur.com/gallery/DepLJGI

 

Urmeaza saptamana aceasta sa vopsesc bara spate si eleronul si sa il montez. Trebuie sa le vopsesc inainte de polish dar din motive obiective nu s-a putut, asta e.

Link to comment
Share on other sites

Am terminat cu eleronul si vopsitul. Bara a fost vopsita partial si a iesit bine. Parca se vede doar putin tracerea de la vopseaua veche la cea noua.

 

Sone daca vrei iti trimiti pe pm numarul baiatului unde am fost. Eu am fost cu mai multe masini la el si au iesit ok, doar ca e mai greu de ajuns la atelier.

 

Va trimit saptamana viitoare pe pm mai multe zile sa vedem cand am fi disponibili mai multi. Eventual mai vorbim fiecare cu prieteni care au bmw si ar fi interesati sa vina.

 

Poze:

https://imgur.com/gallery/QtI8KsY

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut. Cum esti multumit de folia ceramica? Pe mine ma tampeste caldura in masina, aerul bate rece, dar parbrizul emana caldura insuportabila si geamurile laterale. Practic transpiri ca prostu de la piept in sus, mai jos ingheti, e ca dracu. Nu-mi vine sa cred ca au ratat in asa hal confortul termic.
Link to comment
Share on other sites

Daca ar exista parbriz confort termic. pe loc l-as schimba. Dar se pare ca pentru modelul asta nu mai exista. Incep sa urasc masina asta, tot ce tine de climatizare iti provoaca un disconfort enorm, imi e dor de F10.

 

@drama nu-mi plac foliile si nu am avut vreodata. Nici nu m-am gandit vreodata sa montez. Dar ieri imi venea sa sparg geamurile de draci, macar intra si ceva aer in loc de caldura... si se pare ca singura solutie asta ar fii, din moment ce nu gasesc parbriz terminc pentru G30.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar exista parbriz confort termic. pe loc l-as schimba. Dar se pare ca pentru modelul asta nu mai exista. Incep sa urasc masina asta, tot ce tine de climatizare iti provoaca un disconfort enorm, imi e dor de F10.

 

@drama nu-mi plac foliile si nu am avut vreodata. Nici nu m-am gandit vreodata sa montez. Dar ieri imi venea sa sparg geamurile de draci, macar intra si ceva aer in loc de caldura... si se pare ca singura solutie asta ar fii, din moment ce nu gasesc parbriz terminc pentru G30.

 

Poti sa mergi la un dealer llumar si sa testezi diferenta intre un geam normal si unul cu folie ceramica. Cu o sursa de caldura langa geam se incalzeste mult mai putin geamul cu folie, chiar si transparenta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.