Jump to content

BMW 435xd M-pack


bomb3009

Recommended Posts

Ori bmw trateaza cu superficialitate tara noastra, ori isi bat joc in general de clienti, din moment ce fac recall la atatea masini si nu au piesele necesare. Nu mi se pare normal sa lase masinile in circulatie cu probleme grave. Te sfatuiesc sa le faci o notificare referitoare la preluarea riscului. Si eu ma gandesc momentan care ar fi solutia legala in acest sens.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc! Ieri imi spunea inginerul de la autotransilvania ca in romania inca nu a luat niciuna foc.:))

 

ce era sa zica si el ? ca au dat-o cu oistea in gard cu racitoarele alea EGR ? cred ca daca-l intrebai nici de distributie rupta la bmw n-a auzit in viata luiai dracului autotransilvania...mi-au luat 50 de lei sa-mi citeasca km de pe o cheie,o saptamana mai tarziu la BMW Timisoara mi-au citit alta cheie gratuit,mi-au zis ca pt asa ceva nu se plateste.

 

Link to comment
Share on other sites

Daca te ajuta cu ceva, eu aveam recall pentru racitor EGR in septembrie pe N57, am tot asteptat sa vina piesa, iar azi APAN imi comunica faptul ca n-ar mai fi activ recall-ul pe VIN-ul masinii mele, si ca "probabil a fost retras de producator". Asta dupa ce s-a desfacut de pe masina si inspectat racitorul vechi, si s-a concluzionat atunci (in septembrie) ca trebuie inlocuit.

 

Urmeaza sa fac reclamatie.

Am 2 recalluri la B47 03.2015: valva si racitor EGR. Am intrebat recent la Bmw Belgia daca exista limita de timp pt recalluri. Mi-au spus ca nu exista asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Da, teoretic nu exista asa ceva, din moment ce exista o campanie/ots/recall pe orice capacel sau piesa importanta, acel recall va exista permanent pe seria aia de sasiu, nu se poate scoate, este cu motiv recall-ul respectiv.

 

Sunt cativa de prin tara care iti ia bani pentru o citire de cheie, cand altii nu-ti ia niciun ban si iti spun ca citirile de cheie sunt gratis, nu se platesc.

Posibil sa fie prea multi care vin cu citire de cheie si cerere de informatii...tot felul de oameni, poate samsari, poate posibil cumparatori si unele reprezentante s-au saturat sa ofere informatii pe grtis pe timpul lor pierdut, pentru ca omul nu vrea doar o citire de cheie, te mai intreaba una alta, ce a fost acolo, ce s-a schimbat, ce inseamna aia, etc...pot sa-i inteleg.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Am 2 recalluri la B47 03.2015: valva si racitor EGR. Am intrebat recent la Bmw Belgia daca exista limita de timp pt recalluri. Mi-au spus ca nu exista asa ceva.

 

Si eu sunt convins ca nu se poate ca acel recall sa se fi retras cum spune dealerul. In schimb exita varianta in care dealerul a deschis dosarul, a comandat piesa, a inchis dosarul fara sa imi monteze piesa (pentru ca eu am lipsit din tara) si a vandut piesa...

 

Vom afla in curand...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Pana la urma cei de la Autotransilvania mi-au schimbat ansamblul egr-racitor pe post garantie, am achitat doar 2 l de antigel. Desi comunicarea nu a fost cea mai fericita, se pare ca devin mai oameni. Poate sunt doar eu un client mai dificil.

 

Am schimbat si filtrele si uleiul si ceva furtunas care era fisurat.

 

Masina are 103.620 km si maine o scot la un drum mai lung sa vad daca simt diferente.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ma deranjeaza niste zgomote care vin din zona portabagajului si a banchetei spate. Am schimbat doua bucse mici de cauciuc care fixeaza despartitorul de la portbagaj de haion si am mai lipit ceva izolatie mica sub partea fixa a despartitorului. Inca nu sunt multumit de rezultat, e mai zgomotoasa decat o octavia:)) Mai inspectez pe acolo, am citit ca s-ar rezolva problemele cu niste banda felt pe bancheta.

 

Am comandat niste leduri pentru reverse, dar mi-au trimis cu soclu gresit, desi ei sustineau ca sunt compatibile. Acuma caut altele h21w.

 

Urmeaza sa rezolv cu evacuarea, dar nu sunt decis daca sa aleg tipsuri de 89 mm sau 101 mm.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mi-au sosit si tipsurile pentru evacuare, dimensiunea 63 mm cu 90mm. Cel mai probabil sunt replici dupa akrapovic, dar nu prea am gasit altceva sa ma incante si care sa fie la un pret rezonabil.

 

My link

 

 

Joi urmeaza sa le montez si sa modificam evacuarea in stilul acesta:

https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1475437

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Akrapovic wanna be:)) Evacuare completa pentru 35d nu am vazut sa faca cei de la Akrapovic si nu am gasit nici tipsuri originale. Oricum calitatea replicilor e mai mult decat decenta. Daca gasesc ceva mai interesant le voi schimba.

 

Am dat jos finala si s-a impartit in y evacuarea. Masina e putin mai galagioasa undeva intre 3000-4000 rpm. Sunetul mi se pare cĂŁ seamĂŁ a suflu metalic, nu stiu cum sa-l descriu. Nu e nimic spectaculos, dar nu suna rau pentru un diesel.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am reconditionat si una dintre jantele de vara de pe fata. Cand am luat masina buza jantei era julita destul de rau si am reusit sa o si indoi intr-o groapa. Janta a fost vopsita electrostatic si sper sa nu se observe diferente prea mari de culoare, vedem dupa ce le montam. Se pare ca dupa ce au vopsit janta au lipit stickerul m invers, incerc sa il dezlipesc si sa il intorc, iar daca nu reusesc voi comanda altul.

 

In ultimele zile am reusit sa julesc ambele jante de pe spate, iar unul dintre cauciucuri este destul de avariat. Sper sa reusesc sa il schimb pe asigurarea tyrelife de la pirelli avand in vedere ca am achizitionat 4 anvelope noi in toamna. Inca nu sunt hotarat ce anvelope de vara sa cumpar, probabil le mai folosesc cateva luni cele pirelli p7 cinturato avand in vedere ca cel putin cele de pe spate sunt in stare foarte buna si vad la vara ce variante mai serioase gasesc.

 

Poze:

My link

 

My link

 

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.