Jump to content

BMW 435xd M-pack


bomb3009

Recommended Posts

Am montat folie ceramica Llumar Ati air blue pe geamurile fata. Vara se simte diferenta destul de mare. Geamurile spate erau deja colorate din fabrica. I-am aplicat si un tratament la parbriz impotriva apei, la viteza mare chiar nu mai e nevoie de stergatoare.

 

Poze:

https://imgur.com/gallery/8j9SOvu

 

Masina e cam murdara dar tocmai ce facusem 1200 de km prin tara.

Link to comment
Share on other sites

Au verificat transparenta geamului inainte de a o monta si cu tot cu folie transparenta este de 70%, astfel ca am primit omologare RAR si mi-au pus si timbrul pe geam. Nu ar trebui sa am probleme. Pana acum nu mi-a verificat niciun politist foliile de pe nicio masina, desi actuala atrage mai mult atentia si ma astept sa apara intrebari.

 

Dupa 2000 de km cu michelin pss pot sa spun masina se comporta exemplar. Aderenta pe uscat este incredibila, doar pe ploaie am reusit sa pierd putin aderenta dar am exagerat. Oricum si la limita sunt controlabile. De departe cele mai bune cauciucuri pe care le-am avut pana la acest moment.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrea un politist sa ramai fara permis, te lasa cu toate timbrele si omologarile tale.

Pt fata nu exista asa ceva.

 

N-are ce sa ii faca. Pe langa asta, omul a fost si corect, a omologat geamurile fata. Pe F10 toate geamurile aveau o tenta fumurie/tratament - S761A Individual sunshade glaze. Daca ma oprea Garcea ma punea sa sparg geamurile?

 

Per total, mi se pare ca fenomenul asta s-a diminuat. Nu am mai vazut politisti sa opreasca masiniile pentru folii de bun simt aplicate.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ca s-a diminuat fenomenul e una, dar sa respecti cei 70% transparenta e alta. Ca sa respecti aceasta transparenta inseamna sa aplici o folie aproape invizibila.

Geamul are o transparenta din fabrica de 85-90%.

Si eu am folie pe fata, dar stiu clar ca nu e legal.

Link to comment
Share on other sites

Care e problema la foliile fata daca nu transparenta? Legislatia prevede ca geamurile din fata trebuie sa aiba o transparenta de minim 70%. Dupa ce mi-au aplicat folia au masurat transparenta si este de 70%, motiv pentru care au pus si acel sticker si mi-au oferit o omologare acreditata de rar. Nu vad ce probleme ar putea sa fie din punct de vedere legal, inafara de o eventuala rea credinta a politistului, care poate fi cenzurata in instanta.

 

Nu am montat foliile in ceva garaj si oricum conteaza mult tehnologia din folie, nu neaparat transparenta.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Care e problema la foliile fata daca nu transparenta? Legislatia prevede ca geamurile din fata trebuie sa aiba o transparenta de minim 70%. Dupa ce mi-au aplicat folia au masurat transparenta si este de 70%, motiv pentru care au pus si acel sticker si mi-au oferit o omologare acreditata de rar. Nu vad ce probleme ar putea sa fie din punct de vedere legal, inafara de o eventuala rea credinta a politistului, care poate fi cenzurata in instanta.

 

Nu am montat foliile in ceva garaj si oricum conteaza mult tehnologia din folie, nu neaparat transparenta.

 

Ti-au verificat cu aparatul transparenta? Vezi sa nu ai surprize...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ti-au verificat cu aparatul transparenta? Vezi sa nu ai surprize...

 

Terminati cu prostiile astea,ce surprize sa aiba? nu se leaga nimeni de foliile pe care le are el pe fata, chiar nu-s batuti in cap nici politistii, nici nu se vede ca e folie, se vede perfect in masina.Pe ei ii intereseaza sa se vada in masina mai mult, la el se vede perfect prin ele.Daca vrea sa se lege , se leaga oricum de orice, dar pentru ce are el, nu o sa aiba probleme cu nimeni.

Edited by mdln
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

S-a renuntat la omologarea foliilor pe fata din motive de siguranta. In caz de accident geamul nu poate fi spart/ se sparge foarte greu. Poti pune folie antiefractie care are 99% transparenta, ca tot ramai fara talon.

Mai informeaza-te si lasa abtipildurile ca ramai cu buza umflata crezand ca ai dreptate.

Edited by Alexandru'
  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

S-a renuntat la omologarea foliilor pe fata din motive de siguranta. In caz de accident geamul nu poate fi spart/ se sparge foarte greu. Poti pune folie antiefractie care are 99% transparenta, ca tot ramai fara talon.

Mai informeaza-te si lasa abtipildurile ca ramai cu buza umflata crezand ca ai dreptate.

 

Poti sa ne spui si noua cand s-a renuntat la omologarea foliilor pe fata? Sau care e actul prin care s-a produs aceasta schimbare?

 

Si acum apare pe site-ul RAR urmatorul document referitor la montarea foliilor, reglemtare care e conforma si cu regulamentele si directivele europene in materie:

http://www.rarom.ro/cs-uploads/instructiuni_folii.pdf

 

La punctul IV.4. se mentioneaza clar sa se pot monta folii pe geamurile fata daca transparenta nu e mai mica de 70%.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

S-a renuntat de cativa ani. Poti ramane oricand fara talon (daca il dai, evident), daca nu amenda, avand folii pe fata.

Asta e o discutie interminabila, de ani de zile, in care politia si rar-ul se bat cap in cap.

Eu personal, am folii pe fata, de aproximativ 10-11 ani. Fiecare se descurca cum poate si cum il tine.

Am avut o discutie la RAR referitor la folia helio glass pentru parbriz (cea cu tenta mov). Mi-au spus ca ei au masurat in trafic si ca "bate" la transparenta, insa politia ridica taloane pentru asa ceva. Deci...

Edited by Alexandru'
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pe ce text sa te amendeze sau sa iti retina talonul? Chiar nu vad ce e discutabil. Scrie negru pe alb ca se pot monta daca transparenta e mai mare de 70%. Ai omologare RAR, iti masoara transparenta si e ok, sanatate buna. Orice sanctiune e abuziva si o castigi in instanta.

 

Si eu umblu de 9 ani cu folie omologata pe fata si nu am avut nicio problema. Nu prea se mai risca sa faca figuri daca esti in regula.

 

Eu lucrez si in sistem, desi nu in politie, si tind sa cred ca nu e doar teorie. Mai sunt si erori judiciare dar asta nu inseamna ca mori cu dreptatea in mana.

Edited by bomb3009
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este o confuzie intre transparenta foliei si transparenta ansamblului geam-folie. Cata vreme ansamblul se incadreaza in transparenta impusa de RAR esti ok.

Deaia stau la controale pe Dorobantilor in Cluj, rutiera la pachet cu RAR. Aparatul de masura e manevrat de cei de la RAR.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Ce mult a schimbat-o fusta și evacuarea ...felicitări pt achiziție. Nu te tentează sa pui niște jante pe 20? Schimba total mașina...și niște faruri de la OSS... rolleyes.gif

 

 

https://imgur.com/a/fa6YGE1

P.S. Unde ai făcut evacuarea au de vânzare evacuări sau le fac ei custom?

Edited by MuscleMike
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Mike! Nu cred ca trec la jante mai mari. Pentru drumurile pe care le fac si bordurile pe care urc sunt suficiente pe 18. Ma tenteaza sa schimb farurile cu cele led sau oss, care arata bestial, dar nu cred ca merita investitia. Sunt constient ca in 2 ani cel mai probabil o vand si parca nu am chef sa fac investitii majore in ea. Mai vreau sa ii pun un eleron si grile negre, un polish si am cam terminat pe partea estetica.

 

Evacuarea am facut-o la iesire spre Baciu, cred ca fac doar custom. Daca vrei iti dau contactul pe pm. Eu sunt multumit de ei si mai am 2 prieteni care au facut tot acolo la un 435 si un 640 fara probleme.

Edited by bomb3009
Link to comment
Share on other sites

.fata de 6000eur cât am plãtit la X6 in 2014 la BMW. mellow.png

 

cum sa faci asa ceva?!

nici un fel de masina a unui milionar nu merita atat.

 

de o masina te plictisesti imediat, banii aia sunt aruncati, cu orice masina si orice upgrade te stergi la fund dupa cateva luni.

daca dupa primele 6 luni faceam masina dauna totala, nu imi mai luam G30..e ca o tarfa misto la care ai fost de cateva ori. mai bine mergi la alta dupa ceva vreme

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.