Jump to content

Costuri intretinere si rulare G30 530i xDrive


nlaur86

Recommended Posts

Salutare,

Am in prezent un F30, 320d xDrive si sunt in negocieri pentru a-l schimba cu un G30, 530i xDrive.

Vreau sa fac schimbarea in special pentru dotarile extra pe care le ofera, dar si pentru a trecela motorizare pe benzina.

Vin catre voi cu o intrebare legata de intretinere si rulare.

Care este consumul real al acestui model? Declarat vad ca e 6.2-6.3 dar ca si la actualul 320d, ala nu cred ca e consumul real (am real 7.5 in extern si 11.5 in oras).

Legat de costurile de intretinere, cam care sunt costurile de revizie la care sa ma astept pentru reviziile standard, fara placute/discuri sau altele care se schimba ocazional?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Am in prezent un F30, 320d xDrive si sunt in negocieri pentru a-l schimba cu un G30, 530i xDrive.

Vreau sa fac schimbarea in special pentru dotarile extra pe care le ofera, dar si pentru a trecela motorizare pe benzina.

Vin catre voi cu o intrebare legata de intretinere si rulare.

Care este consumul real al acestui model? Declarat vad ca e 6.2-6.3 dar ca si la actualul 320d, ala nu cred ca e consumul real (am real 7.5 in extern si 11.5 in oras).

Legat de costurile de intretinere, cam care sunt costurile de revizie la care sa ma astept pentru reviziile standard, fara placute/discuri sau altele care se schimba ocazional?

 

Merci!

 

Te poti astepta la un consum cu 1-2 L mai mare ca la 320D deci nimic dramatic

Un schimb de ulei si filtre in jur de 1700-2000 de lei la reprezentanta, placute cam 1500 lei doar fata si in general totul va fi mai scump ca la seria 3, alta clasa, alt comfort e si normal sa fie asa.

Link to comment
Share on other sites

are userul gimvarman un 530xi. ai putea sa il abordezi, insa nu l-am mai vazut de f mult pe forum.

totusi, parca masina lui e in operational, deci costurile intretinerii s-ar putea sa ii fie si lui necunoscute, insa te poate lamuri cu consumul.

 

daca tu ai 12% in oras cu 320d, inseamna ca mergi prin zone nasoale, deci poti sa te astepti la aproape 15%.

eu pe 520xd am acum iarna pe un plin peste 10.5% dar pana in 11% indiferent cat de naspa e si cat merg cu motorul in gol, deci tu clar ca abordezi trafic mai intens. pana in 15% cred ca este estimarea corecta.

 

am vazut consumurile userilor postate de pe Spritmonitor cu linkul de la CatalinP si mi se par fantastic de mici. Nu stiu pe unde merg oamenii aia, desi pare destul de greu ca toti sa aiba mai mult drumuri extraurbane. Desi mediile respective sunt luat din realitate, cred ca realitatea noastra e total diferita.

 

eu media consumului de cand am masina este de 8%, la 530xi probabil este 10%.

 

placutele atat fata cat si spate costa 1500 lei la reprezentanta inclusive tva manopera si toate maruntisurile necesare schimbarii lor.

 

casco trebuie obligatoriu: am fazut factura pt oglinda pe care mi-a rupt-o intentionat un prost si a trebuit schimbata cu totul, iar operatiuna a fost 3000 lei.

 

@Ionut_marius, nu stiu cum de e asa ieftin la 640d revizia, insa tot aproape de 2000 lei este la 520d iar in asta intra ulei si filtrele de ulei, motorina, aer, habitaclu, manpera, tva si maruntisurile aferente.

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

G30 530xi are motorul de 2l benzina, asa ca probabil va avea un consum similar cu F30 328xi (F30 e ceva mai usor, fapt compensat de motorul mai nou de pe G30).

Din auzite, F30 328xi consuma 13-15 in bucuresti si 7-9 afara, in functie de stilul de condus; foarte probabil, si G30 cam tot in intervalul asta se va incadra.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.