Jump to content

BMW E46 318i VVT n42


sacaliuc

Recommended Posts

Salut.baieti..Va rog ajutatim-a sa-mi dau seama ce fel de senzor este,adica care dintre Ei,stiu ca sunt doi....si daca trebuie schimbati amandoi....am primit eroaea asta pe TESTER P27BB - function cam control outlet.....codulul de mai jos este trecut pe AMANDOI SENOZRII post-76121-0-89611100-1545074228_thumb.jpg senzor....intrebarea este trebuie schimbati amandoi...doar unul?12147518628
Link to comment
Share on other sites

Salut.baieti..Va rog ajutatim-a sa-mi dau seama ce fel de senzor este,adica care dintre Ei,stiu ca sunt doi....si daca trebuie schimbati amandoi....am primit eroaea asta pe TESTER P27BB - function cam control outlet.....codulul de mai jos este trecut pe AMANDOI SENOZRII post-76121-0-89611100-1545074228_thumb.jpg senzor....intrebarea este trebuie schimbati amandoi...doar unul?12147518628

Iti zice clar "outlet" adica evacuare, dar inainte sa il schimbi ii poti schimba intre ei si vezi daca se muta eroarea pe admisie (inlet) si foloseste un tester dedicat data viitoare.

Edited by crazyboy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cel de sus, este pt admisie, cel de jos este pt evacuare.

 

Salut,

 

Codul senzorului de pe masina este 12147506273 l-am inlocut cu unul MEYLE echivalent codului orginar.....toate bune si frumoase......iar acuma la o saptamana merge rau motorul....zici ca este Diesel.....nu stiu ce are....app cel din colt jos este pe evacuare....si cel din fata este pentru Admisie?am schimbat senzorii intre ei si nimica,adica motorul tot sunet de diesel are.....asa trage...se infige...dar nu se aude bine.....in relantiii cum era o data.....silent....mers de benzinar.....

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=AX51-EUR---E46-BMW-318i&diagId=12_1139

Edited by sacaliuc
Link to comment
Share on other sites

Tu ai probleme cu vanosul de pe evacuare. Poti sa schimbi 1000 de senzori tot o sa ai eroare pana nu schimbi vanosul. Din cauza asta se aude ca un diesel.

 

Salut,

 

Ma poti ajuta cu ceva Poze info mai detaliate...care este exact Vanosul de pe evasuare.....sa stiu exact ce schimb....Multumesc!

Edited by sacaliuc
Link to comment
Share on other sites

Tu ai probleme cu vanosul de pe evacuare. Poti sa schimbi 1000 de senzori tot o sa ai eroare pana nu schimbi vanosul. Din cauza asta se aude ca un diesel.

 

 

Adevarat. Am avut si eu sunet de diesel si era de la un vanos. Nu stiu care cĂŁ le-am schimbat pe amundouĂŁ.

 

Salut,

 

Ma poti ajuta cu ceva Poze info mai detaliate...care este exact Vanosul de pe evasuare.....sa stiu exact ce schimb....Multumesc!

 

 

DacĂŁ nici nu știi care și unde e, probabil cĂŁ degeaba iti arĂŁtĂŁm noi . Operatiunea e complicatĂŁ si presupune reglajul ulterior al distributiei deoarece se dĂŁ jos lanțul de pe pinioanele vanosurilor. Ideea e cĂŁ pe langa cunoștințe temeinice de mecanicĂŁ, documentație relevantĂŁ de unde sĂŁ reiasĂŁ cuplurile de strângere, procedee etc, ai nevoie și de niște scule speciale de service (set de cale, chei dinamometrice etc.)

 

e vorba de piesele 4 si 5 de aici https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=AY71-EUR-11-2001-E46-BMW-318i&diagId=11_3189

Link to comment
Share on other sites

Adevarat. Am avut si eu sunet de diesel si era de la un vanos. Nu stiu care cĂŁ le-am schimbat pe amundouĂŁ.

 

 

 

 

DacĂŁ nici nu știi care și unde e, probabil cĂŁ degeaba iti arĂŁtĂŁm noi . Operatiunea e complicatĂŁ si presupune reglajul ulterior al distributiei deoarece se dĂŁ jos lanțul de pe pinioanele vanosurilor. Ideea e cĂŁ pe langa cunoștințe temeinice de mecanicĂŁ, documentație relevantĂŁ de unde sĂŁ reiasĂŁ cuplurile de strângere, procedee etc, ai nevoie și de niște scule speciale de service (set de cale, chei dinamometrice etc.)

 

e vorba de piesele 4 si 5 de aici https://www.realoem....&diagId=11_3189

 

Stiu unde sunt...dar am crezut ca este vorba de Solenoizi/magnetventil Vanos......,credeam ca depre aia este vb.....DA,ai dreptate....nu am scule....nci cunostinte destule pentru desface/monta si pune distrubuti la loc.....stiu ca este un process mai complex....m-am uitat la un tutorial.....si ma doare capu frantics.gif.........revenind la ale noastre e nasoala treaba asta daca merga asa.....pana voi gasii baniii necesari si mecanicul bun.....???????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.