Jump to content

Mecanic e90 - bun, ieftin si serios


hailie

Recommended Posts

De vreun an de zile ma chinui sa merg sa fac directia pe spate, am fost de vreo 3 ori la autosoft/bestyres si 1 data la un star m militari(service) si au observat ca nu pot desface suruburile de convergenta pe spate.

 

Puteti sa imi recomandati in Bucuresti un mecanic priceput,serios si sa nu imi vand casa si cainele ca sa schimb 4 suruburi de convergenta? Multi(autosoft, bestyres si starm) au zis ca daca se rup suruburile e nasol, trebuie sa imi schimb masina pentru asta, eventual sa le cumpar si lor cate una..

 

Mai am o problema cu senzorul de abs pe stanga, la ceva timp, 6 luni, masina se infraneaza din cauza senzorului tocat in cap.. am cumparat rulmentul stanga spate dar tot aceleasi plangeri de la mecanici "daca nu se desface surubul de la planetara, va trebui sa faceti imprumut in banca deoarece eu lucrez la ora".

 

Sunt din Bucuresti asa ca orice sfat, nr de tel adresa de service ar fi utile.

 

Multumesc :D

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa iti recomand pe nimeni dar pot sa iti spun ce sa intrebi cand cauti un mecanic priceput! Partea cu ieftin o las deoparte, pentru ca, cine e ieftin si priceput e prost. Iar noi romanii nu suntem chiar prosti, mai ales daca avem sculele potrivite lucrului..

Acum am atins un punct sensibil.

Daca tii la BMW tau nu lasa pe nimeni sa se apropie de el fara sculele necesare!

Cu alte cuvinte, daca cauti mecanic intreaba-l daca a mai lucrat la BMWuri. Apoi daca are toate presele (presa) de scos rulmentii de pe spate.. Daca nu, nu are rost sa iti pierzi timpul pretios. Pe spate nu pot fi scosi rulmentii fara presa.

 

In privinta suruburilor de reglaj a aliniamentului rotilor daca chiar nu ies atunci pot fi polizati/e suruburile CU MARE GRIJA SA NU ATINGA GHIDAJELE LATERALE EXCENTRICULUI!

 

E atat de simplu!

 

Bine-nteles, trebuie mers/trecut/comandat in prealabil de la dealer acele suruburi care trebuie scoase cu "flexul" ca sa le poti inlocui pe cele scoase cu "forta".

 

Intr-adevar cel putin pe o parte/capat al surubului se afla sprijinit/fixat de puntea spate(!)! Polizarea din greseala (trebuie sa fii prost sa nu eviti ghidajele alea..) duce la schimbarea puntii spate, si NU vrei asta.

 

Eu sunt convins ca o sa gasesti omul potrivit!

 

Succes.

 

PS. La mine au iesit suruburile-excentric fara mare bataie de cap. (M-a ajutat foarte mult lichid de frana pe rugina filetului!)

 

(Daca mecanicii la care mergi se plang ca nu pot desface surubul planetarei de pe spate inseamna ca, cu o seara inainte le-a fost golit atelierul de hoti..:) sau nu au in tot service-ul lor o tubulara de 36mm in stea!)

Edited by bimmer90f30
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa iti recomand pe nimeni dar pot sa iti spun ce sa intrebi cand cauti un mecanic priceput! Partea cu ieftin o las deoparte, pentru ca, cine e ieftin si priceput e prost. Iar noi romanii nu suntem chiar prosti, mai ales daca avem sculele potrivite lucrului..

Acum am atins un punct sensibil.

Daca tii la BMW tau nu lasa pe nimeni sa se apropie de el fara sculele necesare!

Cu alte cuvinte, daca cauti mecanic intreaba-l daca a mai lucrat la BMWuri. Apoi daca are toate presele (presa) de scos (bagat) rulmentii de pe spate.. Daca nu, nu are rost sa iti pierzi timpul pretios. Pe spate nu pot fi scosi rulmentii fara presa.

 

In privinta suruburilor de reglaj a aliniamentului rotilor daca chiar nu ies atunci pot fi polizati/e suruburile CU MARE GRIJA SA NU ATINGA GHIDAJELE LATERALE EXCENTRICULUI!

 

E atat de simplu!

 

Bine-nteles, trebuie mers/trecut/comandat in prealabil de la dealer acele suruburi care trebuie scoase cu "flexul" ca sa le poti inlocui pe cele scoase cu "forta".

 

Intr-adevar cel putin pe o parte/capat al surubului se afla sprijinit/fixat de puntea spate(!)! Polizarea din greseala (trebuie sa fii prost sa nu eviti ghidajele alea..) duce la schimbarea puntii spate, si NU vrei asta.

 

Eu sunt convins ca o sa gasesti omul potrivit!

 

Succes.

 

PS. La mine au iesit suruburile-excentric fara mare bataie de cap. (M-a ajutat foarte mult lichid de frana pe rugina filetului!)

 

(Daca mecanicii la care mergi se plang ca nu pot desface surubul planetarei de pe spate inseamna ca, cu o seara inainte le-a fost golit atelierul de hoti..:) sau nu au in tot service-ul lor o tubulara de 36mm in stea!)

 

Dublu post

Link to comment
Share on other sites

Eu in Bucuresti merg la supapĂŁ si martinez . Au lucrat ceva timp la Bavaria si din cate am vazut au foarte multe scule profesionale , chiar ii recomand . Sunt destul de aglomerati dar daca suni iti spun cand sa vii si nu sunt scumpi . Iti pot da in privat nr daca ai nevoie
Link to comment
Share on other sites

Eu in Bucuresti merg la supapĂŁ si martinez . Au lucrat ceva timp la Bavaria si din cate am vazut au foarte multe scule profesionale , chiar ii recomand . Sunt destul de aglomerati dar daca suni iti spun cand sa vii si nu sunt scumpi . Iti pot da in privat nr daca ai nevoie

 

Supapa&Martinez garantez si eu pentru ei....ce mica este lumea.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Aș vrea și eu contactele pentru SupapĂŁ și Martinez sau pe cel al lui Bogdan (m-ar ajuta enorm ĂŽn zona Victoriei).

 

Abia am luat mașina și trebuie sĂŁ-i pun la punct mai multe chestii la motor și transmisie. Am rĂŁmas cu un gust amar dupĂŁ poveștile auzite pe net și de la prieteni cu Bimmer, iar la Dormag nu s-au sinchisit sĂŁ-mi ofere un deviz dupĂŁ constatare, deci nici nu mĂŁ gândesc sĂŁ mai ĂŽncerc.

 

Prefer sĂŁ dau banii unor oameni care ĂŽi meritĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Aș vrea și eu contactele pentru SupapĂŁ și Martinez sau pe cel al lui Bogdan (m-ar ajuta enorm ĂŽn zona Victoriei).

 

Abia am luat mașina și trebuie sĂŁ-i pun la punct mai multe chestii la motor și transmisie. Am rĂŁmas cu un gust amar dupĂŁ poveștile auzite pe net și de la prieteni cu Bimmer, iar la Dormag nu s-au sinchisit sĂŁ-mi ofere un deviz dupĂŁ constatare, deci nici nu mĂŁ gândesc sĂŁ mai ĂŽncerc.

 

Prefer sĂŁ dau banii unor oameni care ĂŽi meritĂŁ.

 

Ti-am trimis eu in privat.

Link to comment
Share on other sites

Am sunat la FRK service si au zis ca ei nu se baga la mecanica complexa :))))) si anume..

 

1. inlocuit rulment spate fuzeta ( prea complicat )

2. inlocuit suruburi de convergenta pe spate ( prea complicat )

 

... in schimb mi-au zis sa merg la ei pentru o diagnoza -- eu am crezut ca diagnoza mecanica dar le-am explicat unde sunt bubele.. vreau alte suruburi de convergenta si inlocuit rulmentul de la fuzeta.. ei au zis ca fac diagnoza digitala.. Wtf...

tara lui papura voda...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am sunat la FRK service si au zis ca ei nu se baga la mecanica complexa :))))) si anume..

 

1. inlocuit rulment spate fuzeta ( prea complicat )

2. inlocuit suruburi de convergenta pe spate ( prea complicat )

 

... in schimb mi-au zis sa merg la ei pentru o diagnoza -- eu am crezut ca diagnoza mecanica dar le-am explicat unde sunt bubele.. vreau alte suruburi de convergenta si inlocuit rulmentul de la fuzeta.. ei au zis ca fac diagnoza digitala.. Wtf...

tara lui papura voda...

Frk rezolva/afla probleme mecanice cu diagnoza digitala?

Cum o fi asta?

 

(sa spun eu dupa ce sunt acei mecanici (sefii lor)? Dupa bani usor de facut si mai putina munca si sa nu investeasca in scule adevarate!)

 

Se pot face bani frumosi din schimbul de rulmenti pe spate la BMW! Pentru ca nu multi se baga la schimbat si pentru ca pe spate trebuie schimbati cu presa in timp ce pe fata se schimba cu totul, e mai simplu.

 

Ai nevoie de putine scule (ceva pricepere mecanica) .. dar de prese zdravene.

Edited by bimmer90f30
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am sunat si la supapa si omu' mi-a zis sa merg la Tunari la reconditionari planetare pentru problema de abs.. Pe capul planetarei exista un inel care cateodata capata rugina si se deformeaza, apoi din cauza asta imi distruge abs ul..Mi-a zis ca nu e problema de rulment pentru ca daca aveam vreo problema, turuia foarte tare roata.. cica ar fi problema de la inelul de pe planetara.

 

Am sunat la tunari la reconditionari planetare si mi-au zis sa merg sa faca o constatare.. 120ron/h pentru desfaceara unei planetare - 3-4 ore

 

 

Ma ia capul!!! dau din una in alta

Edited by hailie
Link to comment
Share on other sites

Dar de ce nu mergi intr-o reprezentanta? Eu am schimbat rulment spate la MHS militari. A fost ceva de munca, a demontat toata partea respectiva (era doar planetara agatata), dar au lucrat frumos, gresat si curatat totul pe acolo si a iesit bine.

Daca-mi aduc aminte bine, manopera pt asta a fost in jur de 300 Lei si au muncit cateva ore bune la ea.

 

Sunt convins ca tot ei iti pot rezolva si restul problemelor. Cand dai de astfel de "mesteri" care nu se baga decat la schimbat ulei si facut revizii, eu zic ca mai bine dai un ban la reprezentanta si iti rezolvi problema, decat sa pierzi vremea pe la toti carpacii.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios daca desfaci/se desface acolo ce inel rugineste, sa faci o poza sa arati aici.

 

Eu spun si stiu aproape sigur ca de pe rulment (protectiea de praf magnetica) senzorul ABS citeste rotirea rotii.

 

Iar pe de alta parte ma indoiesc ca poate fi scoasa fara ciocan (basic) sau presa speciala (profesionist).

Iar daca o scoate ciocanind serios in planetara rulmentul nu cred ca se va simti bine de la atatea batai.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.