Jump to content

Anvelope iarna F15 M Pachet


Recommended Posts

Pune dimensiunile recomandate pe stalp. In principiu mergi pe cele m+s care apar acolo, atat jante cat si anvelope, daca nu vrei sa ai probleme la cutia de transfer.

 

Nokian am folosit 4 sezoane si am fost multumit de performante. Singura problema a fost ca se dezlipeaua crestele de cauciuc pe lateral, in special pe anvelopele de pe fata, dupa 2 sezoane. Poti sa alegi intre conti, michelin, dunlop sau pirelli si nu dai gres.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Poate nu am fost destul de explicit.

Momentan am jante pe 20" model M, cu anvelope de vara, fata 275/40/R20 si spate 315/35/R20.

Intrebarea este daca necesita sa cumpar alte jate si anvelope de iarna mai inguste pe 18" sau sa raman pe jantele de 20" si sa cumpar anvelope de iarna pt ele.

Precizez ca masina este Pachet M.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E destul de simplu. Daca te intereseaza aspectul masinii, ramai pe 20. Daca te intereseaza mai mult partea practica, mergi pe jante de 18. Eu am de 19 de vara si de 18 pentru iarna (non-runflat) si desi arata mai urat este foarte confortabil cu anvelope de 18 non-runflat. Plus ca nu imi fac nici o grija la gropi sau borduri. Banuiesc ca grija ta este legata de faptul ca ai pachet M si nu stii daca merg jante mai mici. Daca nu ai si sistem de franare M, merg jantele de 18 altfel, parca 19 era minim.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E destul de simplu. Daca te intereseaza aspectul masinii, ramai pe 20. Daca te intereseaza mai mult partea practica, mergi pe jante de 18. Eu am de 19 de vara si de 18 pentru iarna (non-runflat) si desi arata mai urat este foarte confortabil cu anvelope de 18 non-runflat. Plus ca nu imi fac nici o grija la gropi sau borduri. Banuiesc ca grija ta este legata de faptul ca ai pachet M si nu stii daca merg jante mai mici. Daca nu ai si sistem de franare M, merg jantele de 18 altfel, parca 19 era minim.

Nu stiu daca sistemul de franare este M, poate ma ajuti cu un cod din optiunile disponibile BMW pt acest pachet.

Cand am luat-o din Germania am echipat-o cu un set de jante cu anvelope de iarna BMW pe 18" (normale, non M Pachet) ce le aveam disponibile dar arata ca o caruta si in plus mi s-a parut cam instabila pe autostrada, iar cei de acolo mi-au zis ca nu e ok sa merg cu aceste jante pe 18" masina asta a fost proiectata sa foloseasca jante pe 20" si ca e periculos sa circul cu cele pe 18", m-au si sunat a doua zi sa vada daca a ajuns cu bine (cu jantele pe 18").

Edited by sierra11
Link to comment
Share on other sites

Incerca sa decodezi VIN-ul ca sa vezi ce optiuni ai pe masina, dar daca ai pus jante de 18 si au incaput, atunci sigur merg. Cred ca pachetul de frane M vine cu etrieri colorati pentru F15. Cu siguranta este ok cu jante de 18 avand in vedere ca vin din fabrica cu asa jante (fara pachet M). Eu nu simt mare diferenta de stabilitate intre 19 si 18, poate doar la viteze mari sau cand fortezi masina. Singurul neajuns real este faptul ca arata ca o broasca cu ele.

Uite aici descrierea pentru MPBK, se pare ca merge si cu jante de 18:

https://www.shopbmwusa.com/PRINT/3822

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.