Jump to content

Scanare cu Bimmerlink


Recommended Posts

Va salut dragi colegi,

 

Sunt nou pe aici si de cateva zile mi-am cumparat un OBD pt aplicatia Bimmerlink. Am scanat si sters cateva erori dar sunt unele care se sterg dar reapar in "info memory"

Ar trebui sa ma ingrijorez ?

 

Info memory

 

12 errors

 

JBBF

3 errors

002031: VSM_EVENT_VEHICLESTATE

002040: PDC: RESET DUE TO WATCHDOG TIMEOUT 002044: K-LIN_5: LIN MANAGEMENT DESYNCHRONIZATION

ZGW

2 errors

100100: CONTACT TO FZM SLAVE LOST

100204: MESSAGE MONITORING: SYSTEM CONTEXT SIGNAL FAILED

MOTOR

1 error

27AB00: DDE CONTROL UNIT INTERNAL (CYCLIC AUTHENTICATION): DATA RECORD CHECK OUT OF ORDER

ICMQL

1 error

1

482627: CENTRAL ERROR MEMORY BLOCK ACTIVE

DSC

1 error

480A18: DRIVING POWER REDUCTION - DRIVING POWER REDUCTION SWITCHED OFF BY DSC COMMAND - INFO ENTRY -

KOMBI

3 errors

B7F69E: COMBI: COMMUNICATION SETUP TO THE MOST NODE IN THE STATION WAGON 93000A: FBLOCK WITH METHOD: SIGN OF LIFE DOES NOT COME ON TIME

93003F: MOST OPERATION SENDER NODE: ERROR IN ADDRESSED FUNCTION

MMI

1 error

93000F: MOST NODE: AT LEAST ONE FUNCTION BLOCK LOGGED OFF

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hi,

I can not tell why they come back to be honest, but they are for information purposes only and not critical. The dealership can not even read them.

 

SchĂśne GrĂźĂe / Kind regards

Stephan Gauch

 

I-am scris lui Stephan. Si asta este raspunsul lui. Dar mai departe nu stie sa spuna. Informatie cu privire la ce? La starea sistemului? La viitoare erori?

Ma poate ajuta cineva sa scap de erorile sau informarile acestea?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 weeks later...
  • 3 months later...

Tot cautand aplicatii de diagnoza dar si de coding, efectiv baietii de la bimmercode/bimmerlink mi se pareau cei mai atragatori, mai ales ca nu au licente pe an ca si Carly.

Astazi de pe Amazon mi-a venit un VGate WiFi. Chiar daca oficial nu mai e recomandat acest adaptor eu l-am folosit fara probleme. Pe langa stabilitatea care e super, mai e si de dimensiuni minimaliste si vine intr-o cutie de protectie.

 

Aplicatia: am platit pe ea 35€, si pentru bani astia primesc: info baterie plus registrarea uneia noi. Informatii FAP, destul de detaliate, plus cerere regenerare. Asta bineinteles pe langa diagnoza, citesti coduri, resetezi, stergi, dar cel mai intereant e ca daca vrei, iti creeaza un PDF cu tot ce a gasit, asta daca vrei sa i-o arati mecanicului la nevoie.

 

Mi-ar mai trebui ceva? Daaaa. Un mare. Control asupra EPB, la schimb de placute spate, si TPMS. Dar chiar si fara astea, merita bani pe deplin, numai pt o diagnoza si gestionarea regenerarii DPF-ului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mi se pare totusi ciudat ca ambele dau aceleasi erori; si ambele sa fie ââŹĹbalariiââŹÂ. Eu le-am folosit pe amandoua ( ce-i drept pe 2 masini diferite) dar totul a mers perfect.

 

P.S -> Bimmerlink tocmai a facut update. Suporta mai multe masini, dupa 2008, deci si seriile E, asa cum a facut-o acu ceva vreme Bimmercode.

 

 

Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.