Jump to content

Retrofit Pre-LCI la LCI stopuri E87


dragos e87

Recommended Posts

Buna,

 

Am montat stopuri LCI pe un E87, an 12/2004, care avea stopuri normale (facelift fara LCI). Am tras cablu suplimentar de la luminile de la numere, pentru Led.

Toate bune, insa raman aprinse becul de sus (cel de ceata) si becul de jos (cel de stop pe frana), ca si inainte la stopul simplu facelift + LED-ul din stopul cu LCI, deci am 3 poziti acum:)

Am inteles ca se poate coda si anula pozitita pe becul de sus (ceata) si becul de jos (stop pe frana) si sa rana doar LCI-ul (cele 4 benzi aprinse cum ar fi normal)???

Sau ar mai fi o varianta de "plug and play"de la mufa de facelift cu 5 fire la mufa de LCI cu 6 fire, insa nu stiu unde gasesc asa ceva??

 

Multumesc anticipat!!

post-92788-0-77562600-1546125666_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Am tras cablu suplimentar de la luminile de la numere, pentru Led"

 

alea sunt improvizatii, cine te a invatat sa faci asa ceva, te a invatat prost. fa instalatia ca si la LCI si monteaza modul FRM3, codeaza l si atunci lumini vor functiona corect ca si la un LCI de fabrica.

 

Ne-am gandit si la schimabrea modulului, insa eu nu am xenon (am faruri simple) si nici nu am bani momentan sa le cumpar, nu da eroare daca schimb modulul actual cu FRM3?

Si totusi codare, sa anulez functia de pozitie sus jos nu exista? Sa ramana doar ceata sus si stop pe frana jos?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

nu! daca nu ai bani sa faci treaba cum trebuie de la cap la coada, atunci nu te mai apuca si lasa-o asa cum e de fabrica!

 

Code:

K MUEB MUE_BELEUCHTUNG //NachrĂźstsatz Heckleuchten LCI Massnahme E87N, Projektnr.:FZ 000000246

I'm not sure what hte format for adding K-words to the VO is. My guess is that the string you'd need to add is "+MUEB".

 

If I'm right, this is what you'd do. Add "+MUEB" to your VO, and do FA_WRITE on both the FRM and CAS. Then load up the standard expertmode file, and do SG_CODIEREN on the FRM module.

 

 

Edit: Compared the resulting FSW_PSW from adding the +MUEB to the VO. First column is without the +MUEB, 2nd column is with. Theoretically those are all the differences.

 

Code:

C:\NCSEXPER\WORK\FSW_E87.TXT

C:\NCSEXPER\WORK\FRM_E87_.TXT

 

PWM_ANSTEUERUNG_NSL_SL PWM_ANSTEUERUNG_NSL_SL

wert_03 wert_01

wert_02

RL_BL_1_PARKL_FKT RL_BL_1_PARKL_FKT

aktiv nicht_aktiv

RL_BL_1_PO_RL_FKT RL_BL_1_PO_RL_FKT

aktiv nicht_aktiv

RL_BL_2_PARKL_FKT RL_BL_2_PARKL_FKT

nicht_aktiv aktiv

RL_BL_2_PO_RL_FKT RL_BL_2_PO_RL_FKT

nicht_aktiv aktiv

PWM_ANSTEUERUNG_RL_BL_2 PWM_ANSTEUERUNG_RL_BL_2

wert_02 wert_05

wert_03

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
daca ai neveoi de FRM3R pentru e87 LCI cu faruri Halogen, il am eu de vanzare. iti trebuie FRM-ul, setul de cabluri pe care nu cred ca l mai gasesti, deci trebuie sa verifici schemele si sa l confectionezi (cel mai probabil trebuie tras 1 fir la FRM pentru fiecare stop) + codarea pe masina
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Pana la urma cum ai procedat cu montajul functional al stopurilor LED LCI?

Eu am LCI Halogen (2009) am pus stopuri LED incerc odarea (am FRM3) si nimic, ori nu imi dau eu seama bine de ce trebuie codat (ce zice dragos e87 pasii aceea nu i-am gasit) ori nu stiu , mai trebuie tras ceva sau inversate fire in mufa ?

Link to comment
Share on other sites

aparent m-am uitat acum la mufa de pe masina si am mutat pinul de la beul de jos in locul ledului , acum o sa ma gandesc la o varianta prin care ori las doar led ceea ce nu vreau ori daca ma ajuta cineva cu o schema sau unde trebuie sa duc firul de la stop la FRM pentru functionalitate cum trebuie
Link to comment
Share on other sites

"Am tras cablu suplimentar de la luminile de la numere, pentru Led"

 

alea sunt improvizatii, cine te a invatat sa faci asa ceva, te a invatat prost. fa instalatia ca si la LCI si monteaza modul FRM3, codeaza l si atunci lumini vor functiona corect ca si la un LCI de fabrica.

 

Ai idee in ce pin trebuie sa ma conectez in FRM? nu am forma de cablu LCI deci sunt nevoit ori sa fac "tigania" cu fir de la lampa de numar ori sa ma duc la FRM dar nu stiu unde exact.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.