Jump to content

Problema FLA (Asistent faza lunga)


Recommended Posts

Masina este un 520d E60 LCI fara FLA de fabrica.

Am montat o oglinda cu FLA cam acum 2 ani, s-au tras 2 fire (lA KCAN) de jos de sub torpedou, treaba a fost facuta destul de profi, cum au fost trase cablurile si lipiturile si tot, de atunci a functionat perfect, fara niciun repros. De 2-3 saptamani am observat ca nu mai comuta automat pe faza lunga, apare martorul in bord ca este activat FLA insa nu mai comuta, azi am pus testerul, nici-o eroare, am incercat sa misc firele, sa fac orice, nu functioneaza, cineva mi-a spus ca daca era vreun fir intrerupt ar fi dat eroare.

 

In ultimele 2-3 saptamani am facut urmatoarele lucruri, sa-mi spuneti vreo idee, parere, daca ar avea legatura cu treaba asta:

 

-am demontat plasticul stalpului interior ca sa trag firul de la camera video, prin plafon si pe stalp in jos pe langa cheder, chestia este ca tot pe acolo sunt trase si cele 2 fire de la KCAN, se poate sa fi perforat vreunul din fire? Cum pot sa imi dau seama? Sa verific continuitatea pe pini?

 

-am pus alta baterie, posibil sa se fi resetat ceva, o trebui din nou codare facuta sau ceva de genul? Flash cu winkfp? Update la FLA?

 

-mi s-a topit mufa din far care duce la becul de la angel eyes, care am inlocuit-o cu alta mufa.

 

 

Se poate defecta pur si simplu camera de la oglinda? M-am uitat pe forumuri si pe tot ce am apucat si nu am gasit nimic de genul, efectiv sa fie de vina camera din oglinda, adica sa trebuiasca alta oglinda.

Cel mai simplu mi s-ar parea sa verific continuitatea firelor pe pinii din mufa, poate nu da eroare daca se perforeaza unul din firele de la KCAN. Alta solutie ar fi sa iau alta oglinda cu totul sa o montez sa vada daca merge, dar pana acolo as vrea sa verific clar niste lucruri ca sa ramana ultima solutia cu oglinda.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Nu a patit nimeni ceva de genul?? Cineva, o idee, parere?

 

Sa verific firele prima oara?

Se poate defecta camera? Sa scot camera si sa o duc la un electrician sa se uite pe placa aia de circuite, poate gaseste ceva ce se poate inlocui,lipi? Desi i-am dat test si resetare cu rheingold la camera, am citit inclusiv hardware si software si a mers tot.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare si un An nou fericit!!!

Daca modulul nu are erori in ista si poti sa citesti statusul banuiesc ca nu camera e problema. Poti sa incerci si cu ncs expert dai read ecu FLA si vezi daca raspunde. Verifica si daca camera/oglinda primeste curent, banuiesc ca e electrocromata , apoi treci la etapa urmatoare verificare fire canhi/lo.Din cate i-mi amintesc trebuie sa mai ai un fir care merge la modulul de lumini.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

I-am dat citire ecu din rheingold, functioneaza cum trebuie, raspunde la tot, am verificat toate sigurantele si din portbagaj si din torpedou, totul ok, firele de la can hi/lo nu le-am verificat inca, desi am auzit ca daca era o problema de la ele cat de mica, mi-ar fi aparut eroare in bord, precum si pe rheingold cu testerul.

 

Nu stiu ce fir duce la modulul de lumini insa chiar daca e vreun fir de genul, nu cred ca are nici-o problema sau cel putin ar fi dat o eroare, din moment ce pe auto imi recunoaste comanda cand apas pe maneta in fata si apare martorul de asistent faza lunga automat functioneaza...cred ca nu mai functioneaza propriu zis camera. o sa iau o camera de la cineva...o pun si daca merge e clara treaba.

 

Multumesc frumos Player!

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

in 99,99% din timp tin FLA dezactivat....deci o vad inutila optiunea, dar nici eu n-as sta linistit sa stiu ca e ceva de pe masina ce nu merge.

doar pentru asta as repara defectul :))

Daca ai posibilitatea sa testezi cu alta camera asta ar fi cea mai buna solutie, daca firele de alimentare ti-ar fi intrerupte nu ti-ar functiona nici electrocromul, iar kcan-urile ai avea eroare in ista, firul ce merge la LM nu e important,e pentru a dezactiva electrocromul cand dai cu spatele.
Link to comment
Share on other sites

Da Alex, eu o folosesc tot timpul in exterior noaptea, mi se pare ca imi usureaza treaba destul de mult.

De asta vreau sa o fac si eu...ca ma dispera sa stiu ca nu merge, insa mai mult ma dispera faptul ca nu stiu de ce nu merge.

 

Player, Am vorbit cu un coleg de pe forum, voi face rost de o o oglinda pana marti sper eu, daca va merge, clar este camera, daca nu, inseamna ca e altceva, dar de acolo plec.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

lucreaza destul de bine, la indicatoarele mari o mai pacaleste.

doar ca eu trec de pe lunga pe scurta la distanta mai mare decat o face ea. mi se pare mai ok asa pentru ceilalti conducatori, care vin din sens opus. din acest motiv nu prea o folosesc.

 

Scuze, vroiam sa-i raspund lui WIN si ti-am raspuns tie, se pare ca nu mi-am revenit inca dupa revelion, sensibilitatea fla se poate regla prin codaj, e clar ca nu e o optiune indispensabila insa daca tot o are sunt de aceeasi parere cu el.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit, nu poti regla sensibilitatea, am citit mult si bine si nu se poate regla asa ceva, se poate dezactiva doar chestia aia, sa nu functioneze sub 38 km/h, adica sa comute automat tot timpul indiferent de viteza.

O am ca am luat eu oglinda si am pus-o...chiar si daca comuta de 100 ori la un drum in exterior in loc sa fac eu manual, deja si-a scos banii, cam asa o vad eu treaba.

 

Ma gandeam sa incerc si un flash/update cu winkfp inainte sa -mi vina oglinda, o sa ma duc la cineva sa-mi faca.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am citit, nu poti regla sensibilitatea, am citit mult si bine si nu se poate regla asa ceva, se poate dezactiva doar chestia aia, sa nu functioneze sub 38 km/h, adica sa comute automat tot timpul indiferent de viteza.

O am ca am luat eu oglinda si am pus-o...chiar si daca comuta de 100 ori la un drum in exterior in loc sa fac eu manual, deja si-a scos banii, cam asa o vad eu treaba.

 

Ma gandeam sa incerc si un flash/update cu winkfp inainte sa -mi vina oglinda, o sa ma duc la cineva sa-mi faca.

 

Cand ajung acasa am sa arunc o privire cu ncs in trc-ul de la fla, sunt sigur ca am vazut parametrii de sensibilitate, cat despre un flash probabil ar trezi-o la realitate

Link to comment
Share on other sites

Noutati, am primit alta oglinda cu EC+ALARMA+FLA, bagat mufe tot, am pus banda neagra peste tot sa-mi activeze luminile si FLA, insa nu-mi comuta, aceeasi problema...

Ce naiba are?

Ca idee mai primesc inca o oglinda de la cineva de pe forum, o sa incerc si cu aia tot la fel...daca nu merge, chiar nu stiu ce sa fac si de unde sa incep.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Mi-a sosit si a doua oglinda comandata...nu merge nici cu aceasta, constat ca problema nu vine de la camera, am tras mufa de la FLA si in 2 secunde mi-a aparut eroare cu "Faulty", dupa ce am bagat inapoi mufa, a disparut imediat eroarea, deci cablurile nu ar avea nimic....ma scoate din pepeni!
Link to comment
Share on other sites

Mi-a sosit si a doua oglinda comandata...nu merge nici cu aceasta, constat ca problema nu vine de la camera, am tras mufa de la FLA si in 2 secunde mi-a aparut eroare cu "Faulty", dupa ce am bagat inapoi mufa, a disparut imediat eroarea, deci cablurile nu ar avea nimic....ma scoate din pepeni!

Verifica daca-ti functioneaza oglinda electrocrome (daca se inegreste).
Link to comment
Share on other sites

Totusi, nu ar trebui sa apara eroare, nici-o siguranta arsa...toate verificare si in spate la baterie si sub torpedou...nu am observat sincer, insa verific.

 

P.S Am verificat, se innegreste oglinda imediat, merge!

Oglinda EC si FLA sunt alimentate de aceleasi fire,deci primeste curent, daca canhi/lo esti sigur ca sunt ok, ce-ti ramane de facut e sg_codieren cu empty.MAN la FLA
Link to comment
Share on other sites

Si eu...insa ma dispera NCS ca nu mai merge, de fiecare data cand vreau sa fac ceva, da o alta eroare tot timpul, acum nu am mai reusit sa-l fac...nu stiu ce naiba are. Ma rog de cineva de prin oras de o sapt sa intre cu NCS la mine...si nu are timp.

 

Sterge continutul fisierelor trc si man si salveaza-le goale si dupaia conectezi nsc-ul

Link to comment
Share on other sites

FIXED!

 

Am reusit sa fac NCS sa mearga, datorita colegului Player.

Am reusit sa fac FLA sa mearga!

 

Am recodat modulele FLA si KOMBI, nu am dat sg codieren pe default ci doar am citit fiecare modul in parte si dupa am sters ".trc" si am pus ".man" si dupa am dat sg codieren pe aceleasi codari, adica nu mi-am pierdut codarile vechi... imi amintisem ieri sau astazi ca ultima oara am facut o codare pe kombi, cu carly, la centura pasagerului si e foarte probabil de atunci sa nu mai imi mearga FLA, nu stiu daca de acolo e, insa e o probabilitate foarte mare, am auzit de Carly ca nu ar fi ok tocmai din acest motiv.

 

Am ramas cu o camera (FLA+EC+ALARMA) pe care o sa o pun la vanzare, iar cea a colegului (COSMIN-multumesc mult), i-o voi trimite inapoi.

 

Multumesc mult colegii! Raman dator pentru sfaturi si idei, incepusem sa ma gandesc la modulul de lumini si alte lucruri...deja ma disperase.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.