Jump to content

Soft cutie de pe Alpina B3 pentru cutie ZF GA6HP19Z


Recommended Posts

Salut,

 

A reusit cineva modificarea aceasta?

Aici vad ca pt 6HP19Z merge ZB7603531

https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=873746

 

Ma intereseaza sa vad in D sau SD in ce treapta de viteza sunt. Ei mai zic ca cu softul de Alpina se fac trecerile mai line si mai rapide dintr-o treapta intr-alta.

Pe de alta parte modificarea este reversibila si se poate reveni la softul initial.

A testat cineva comportamentul?

O sa incerc azi pe un BMW X3 E83 din 2010.

 

Merci,

Paul

Link to comment
Share on other sites

mda rectific nu e aceasi cutie http://www.realoem.com/bmw/enUS/partxref?id=VP51-EUR-06-2011-E84-BMW-X1_23dX&mg=24&sg=05&diagId=24_1108&q=24007593731&series=E84

 

de fapt cutia nu a mai fost pusa pe nici un alt model BMW.Cek mai probabil si softul difera de ceeea ce se gaseste pe E90

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

salut da, http://www.bmwclub.ro/forums/topic/182634-rescriere-cutie-automata-e90-320d-cu-soft-de-alpina-d3/page__p__2475425__fromsearch__1#entry2475425

 

Pe e90 ce e drept, sa imi spui ce rezultate ai , as vrea sa incerc ceva asemanator pe X1 23d a aceasi cutie ca si tine .

Salut,

 

N-am reusit azi sa ii da de cap - adica am reusit sa scriu versiunea 7603531 in loc de 7593314 pt bmw part number 7591971 dar nu comunica ok cu restul.

Da tot felul de erori - o sa atasez lista de erori.

Inca un detaliu - nu am reusit sa scriu cu cablu dcan (o sa atasez si erorile astea) doar cu icom.

Intr-un final am rescris versiunea veche pana mai studiez problema.

 

numai bine,

paul

alpina fw errors istad.pdf

alpina fw errors istap.pdf

dcan error.pdf

Edited by ivanp
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

N-am reusit azi sa ii da de cap - adica am reusit sa scriu versiunea 7603531 in loc de 7593314 pt bmw part number 7591971 dar nu comunica ok cu restul.

Da tot felul de erori - o sa atasez lista de erori.

Inca un detaliu - nu am reusit sa scriu cu cablu dcan (o sa atasez si erorile astea) doar cu icom.

Intr-un final am rescris versiunea veche pana mai studiez problema.

 

numai bine,

paul

 

XhP

 

Aplicatia de Android, face mult mai mult de cat facea reflashul de Alpina.

 

La cutia mea de dinainte de 03/2007 nu se poate rescrie TCU al cutiei, dar puteti incerca cu un cablu si cu un tel Android, si va spune aplicatia daca e compatibil sau nu.

Link to comment
Share on other sites

XhP

 

Aplicatia de Android, face mult mai mult de cat facea reflashul de Alpina.

 

La cutia mea de dinainte de 03/2007 nu se poate rescrie TCU al cutiei, dar puteti incerca cu un cablu si cu un tel Android, si va spune aplicatia daca e compatibil sau nu.

 

Merci, i-am intalnit in cautarile mele, nu neaparat imi place idea - prea multa flexibilitate :D insa oricum bmw x3 e83 nu-i pe lista de compatibilitati.

 

numai bine,

paul

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Nu am reusit sa gasesc nimic pentru E83 - doar un rus care si-a facut modificarea pe E83.

 

Ca sa completez postul initial pentru seria 3, se pare ca modificarea merge pentru:

I have tested on my E91 320d dated 12/2009 and is certainly compatible with:

- E90 LCI 320d (09 / 08-12 / 11)

- E91 LCI 318d (09 / 08-02 / 10)

- E91 LCI 320d (03 / 10-05 / 12)

- E92 LCI 320d (03 / 10-05 / 13)

you must have the EGS code equal to 7591971

si firmware-ul nou ce trebuie pus:

7603531 for N47 engines

7615835 for N54 / N55 engines

 

Modificarea este reversibila (doar trebuie notat ce firmware aveti inainte de modificare).

 

stima,

paul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.