Jump to content

Probleme BMW


Recommended Posts

Va salut pe toti .

Fac o mica paranteza : "Datorita faptului ca am 19 ani si din cauza experientei mele mai slabute in cunostinta preturilor in legatura cu reparatia unui bmw , unii mecanici sa spunem asa , te fac la buzunar in orice situatie."

Sarind peste aceasta opinie , deschid si eu un topic prin care am rugamintea sa ma ajutati cu cateva sfaturi si mici raspunsuri in legatura cu problema mea

 

Detinw un BMW e 46 i318 achizitionat acum 4 luni , recent am constatat in timp ce schimbam antigelul ca o conducta/furtun (dar mai mult conducta pt. ca este solida ) este fisurata , fiind vorba despre o conducta de la frana de pe spate dreapta.

 

Am fost la doi mecanici care in urma constatarii (care m-a ajuns 75 - 100lei per.mecanic) sa-mi spuna un pret destul de asemanator in valoare de 700-800 lei pentru schimbarea conductei (cred ca acest pret includea piesele+manopera.

 

Motivul acestui pret este faptul ca manopera ma ajunge mai mult pentru ca trebuie sa dea rezervorul jos pentru a schimba conducta . (Din spusele unui mecanic)

 

Bun . Okay.. daca am bmw si este vechi e clar in ce m-am bagat si de la inceput am spus ca sunt total de acord sa investesc si sa-l duc pe drumul cel bun.

 

Acum parerea voastra !!

Acesta este pretul normal ? Eu nu zic ca e foarte scump sau ceva. Doar ca nu vreau sa arunc cu banii asa de colo colo fara sa ma informez un pic . Pana la urma banii se pot aduna daca ma informez pt un service cu o constatare si oferirea reparatiilor in consturi mult mai mici . Logic ca daca obtin o reparatie dintr-o parte mai ieftina cu 150 lei si din alta parte mai ieftina cu 100 lei deja am pus deoparte pt alta imbunatatire 250 lei.

Iar acum pentru persoanele care considera ca orice e ieftin este si prost.. eu tin sa vorbesc despre manopera . Doar o sa ma duc la un service cu licenta (inregistrat care ofera bon ) cu un rating maricel si cu mai multe pareri okay.

 

Sper sa fiu inteles si sper sa nu fie persoane care sa se apuce sa ma hatereasca in topicul acesta :D. Multumesc pentru cei care au citit pana aici si pentru cei care imi ofera un raspuns in legatura cu acest lucru.

(Am atasat o poza cu masina inainte sa o cumpar. Super ingrijita exterior/interior dar pe dedesupt varza . Dupa cum am spus 19 ani , pustan nu mi-a dat prin cap sa-i cer sa o ridicam sa ma uit pe dedesupt) M-am grabit la maritat .

Edited by Darius698
Link to comment
Share on other sites

Daca ai posibilitatea , baga-te sub masina si desfa conducta, si cam la orice magazin care are si piese pentru camioane, iti poate confectiona pe loc o alta conducta din cupru identica cu a ta, pe care trebuie doar sa o montezi la loc.E in jur de 35 lei.Sau o poti cumpara de-a gata din magazinele pentru piese auto.

E super simplu.

Link to comment
Share on other sites

Va salut pe toti .

Fac o mica paranteza : "Datorita faptului ca am 19 ani si din cauza experientei mele mai slabute in cunostinta preturilor in legatura cu reparatia unui bmw , unii mecanici sa spunem asa , te fac la buzunar in orice situatie."

Sarind peste aceasta opinie , deschid si eu un topic prin care am rugamintea sa ma ajutati cu cateva sfaturi si mici raspunsuri in legatura cu problema mea

 

Detinw un BMW e 46 i318 achizitionat acum 4 luni , recent am constatat in timp ce schimbam antigelul ca o conducta/furtun (dar mai mult conducta pt. ca este solida ) este fisurata , fiind vorba despre o conducta de la frana de pe spate dreapta.

 

Am fost la doi mecanici care in urma constatarii (care m-a ajuns 75 - 100lei per.mecanic) sa-mi spuna un pret destul de asemanator in valoare de 700-800 lei pentru schimbarea conductei (cred ca acest pret includea piesele+manopera.

 

Motivul acestui pret este faptul ca manopera ma ajunge mai mult pentru ca trebuie sa dea rezervorul jos pentru a schimba conducta . (Din spusele unui mecanic)

 

Bun . Okay.. daca am bmw si este vechi e clar in ce m-am bagat si de la inceput am spus ca sunt total de acord sa investesc si sa-l duc pe drumul cel bun.

 

Acum parerea voastra !!

Acesta este pretul normal ? Eu nu zic ca e foarte scump sau ceva. Doar ca nu vreau sa arunc cu banii asa de colo colo fara sa ma informez un pic . Pana la urma banii se pot aduna daca ma informez pt un service cu o constatare si oferirea reparatiilor in consturi mult mai mici . Logic ca daca obtin o reparatie dintr-o parte mai ieftina cu 150 lei si din alta parte mai ieftina cu 100 lei deja am pus deoparte pt alta imbunatatire 250 lei.

Iar acum pentru persoanele care considera ca orice e ieftin este si prost.. eu tin sa vorbesc despre manopera . Doar o sa ma duc la un service cu licenta (inregistrat care ofera bon ) cu un rating maricel si cu mai multe pareri okay.

 

Sper sa fiu inteles si sper sa nu fie persoane care sa se apuce sa ma hatereasca in topicul acesta :D. Multumesc pentru cei care au citit pana aici si pentru cei care imi ofera un raspuns in legatura cu acest lucru.

(Am atasat o poza cu masina inainte sa o cumpar. Super ingrijita exterior/interior dar pe dedesupt varza . Dupa cum am spus 19 ani , pustan nu mi-a dat prin cap sa-i cer sa o ridicam sa ma uit pe dedesupt) M-am grabit la maritat .

Salut !

Poz 4 costa cca. 85-90 RON

Poz 2 costa cca. 115-120 RON

POZ 3 costa cca. 18 RON

Lichid frana ATE SL 6 1L - 30RON

Manopera 150 RON

Am si eu o nedumerire...daca tu ai constatat acest defect cu ochii tai, de ce a mai fost nevoie sa platesti mecanicii ? Sa constate ca piesa trebuie inlocuita ??!!

post-61088-0-05991000-1547189441_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Doar o sa ma duc la un service cu licenta (inregistrat care ofera bon ) cu un rating maricel si cu mai multe pareri okay.

 

Nu valoreaza nimic faptul ca te duci la un service autorizat. Service-urile autorizate de la noi din tara dau tepe mai mari decat service-urile de cartier. Daca vrei spune-ne din ce oras esti si poate o sa primesti o recomandare ok.

 

ca sa faci inlocuirea conductei trebue dat rezervorul jos. un pret normal ar fi 150 lei conducta pe original si lichid de frana si aproximativ 500 lei manopera.eu unu as inlocui ambele conducte de frana din spate.

 

Manopera 500 lei pentru lucrarea asta mi se pare putin mult chiar si pentru Bucuresti, iar el nu a spus ca ar fi din Bucuresti oricum. Pentru orase mai mici este foarte mare pretul. Intr-un oras mic 250-350 lei se iau pentru un schimb de ambreiaj. Sa schimbi rezervorul nu este o lucrare chiar atat de complexa sa merite 500 lei.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Si eu am avut problema asta. Mi s-a spart conducta pe spate stanga și le-am ĂŽnlocuit pe ambele pe spate, cele de pe fațĂŁ fiind ĂŽn stare bunĂŁ. Operația a fost costisitoare pentru cĂŁ am cumpĂŁrat conducte originale - aproape 800 lei la care am adĂŁugat manopera 1200 lei. Foarte mult, ĂŽntr-adevĂŁr, am avut surpriza sĂŁ fiu refuzat de trei mecanici ĂŽnainte sĂŁ discutĂŁm de preț, au zis cĂŁ nu fac lucrarea cĂŁ e prea migĂŁloasĂŁ. Eu am facut-o așa pentru cĂŁ aveam nevoie de mașinĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.