Jump to content

Regenerare DPF


bmw  power

Recommended Posts

Va salut prieteni!

Detin un 525D 2006 si nu vrea sa faca regenerare nici cum!

Am avut erori la bujii. Au fost schimbate au diparut.

Am avut problema la temperatura apei. Am rezolvat termostate defecte 92C-96C acum.

Senzor ulei defect, schimbat nu mai apare in DDE

Tot nu vrea sa mearga vin cu erorile ce mai apar in ista

post-32898-0-66671800-1547494438_thumb.jpg

post-32898-0-22709400-1547494446_thumb.jpg

post-32898-0-38672200-1547494452_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu te supara, dar la cate sunt de desfacut ca sa ajungi la bujii, si sa schimbi doar 2, e ca si cum vrei sa umbi pe acolo toata ziua. Admisia curge? De obicei da, si se prelinge ulei care ajunge si la releu. La km respectivi, filtrul e fie inlocuit fie infundat. Nu cred ca duce vreun DPF atatia km. Cred ca te poti uita cu ista la presiunea din DPF. Clapetele nu influenteaza regenerarea, cel putin nu din ce stiu eu.
Link to comment
Share on other sites

Daca filtrul este infundat, nu este de ajuns sa stergi erorile si apoi sa mergi la un drum pt regenerare. Trebuie sa iei pe cineva cu tine, cu laptopul conectat la masina, iar in mers sa dea regenerare fortata si sa stearga de mai multe ori erorile pana cand acestea nu mai apar iar masina incepe regenerarea.
Link to comment
Share on other sites

Filtrele cand ajung la capat de drum, trebuiesc inlocuite. In RO nu cred ca sunt 10 persoane care sa fii dat 2000 euro pe un DPF. Aici pe forum 99% fac DPF off si anulare din soft cu 300 euro si aia e. Masina ta are aproape 400K km, ce mai vrei de la filtrul ala? Regenerare fortata? Sa fim seriosi! Ce sa regenerezi? Cenusa? :LMAO:
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In tabelul facut de mina pe coloana din mijloc se vad presiunile pe care le am avut pe filtru care erau astronomice(de asta nu aveam regen )si asta este un motiv pentru care nu se va regenera pe linga celelate.

iar in coloana din dreapta sunt noile valori imediat dupa montare.

Era sa uit filtru a stat 24 de ore la "inmuiat" apoi 25 min la spalatorie auto tratament cu pistolul :) apa fierbinte.post-32898-0-85483500-1548164309_thumb.jpg

post-32898-0-85483500-1548164309_thumb.jpg

Atasez si erorile ramase si parte din regenerare.

Cei care vor informatii sau ajutor, le stau la dispozitie, sper sa fie de folos si altora.

Piese schimbate

termostat mic oem

bujii 2 buc oem

senzor ulei febi

post-32898-0-36396000-1548164302_thumb.jpg

post-32898-0-95630500-1548164710_thumb.jpeg

Edited by bmw power
Link to comment
Share on other sites

Valorile notate de tine drept STAS nu sunt stas... sunt valori maxim admise! Oricum, e mult mai bine decat inainte.

Parerea mea, trebuia sa trimiti filtrul la o firma ce se ocupa cu curatarea filtrelor de particule. In locul tau, as fi schimbat toate bujiile... daca tot ai dat jos admisia.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.