Jump to content

Regim TVA achizitie autoturism din Germania


Crysis21

Recommended Posts

Am vorbit cu cei din Germania. Mi-au spus ca masina se vinde ca second hand. Au spus ca vor factura pe firma, dar trebuie sa platesc TVA ca si garantie in Germania. Factura va fi pe suma neta, iar dupa ce inscriu masina in Romania, ei imi restituie TVA-ul prin virament bancar.

 

Asadar, pare ca e exact cum a relatat colegul nostru mai sus. Succes cu masina, asteptam sa ne-o prezinti. :)

Link to comment
Share on other sites

https://infotva.manager.ro/articole/studii-de-caz/achizitie-intracomunitara-autoturism-obligatii-efectuate-inainte-si-dupa-achizitie-19286.html

 

Mai sus ai explicat mecanismul de cumpărare a unui autoturism pe firma plătitoare de TVA. Pe scurt, cel care o vinde trebuie sa îți facă factura fără TVA, să plătești doar valoarea netă, întrucât se aplica taxarea inversa. Dacă nu folosești mașina doar in interesul operațiunilor taxabile, va trebui sa achiți in Romania 50% din valoarea TVA.

Pentru lamuriri suplimentare citește și ART. 298 - Limitări speciale ale dreptului de deducere din Legea 227/2015 privind Codul fiscal și normele de aplicare.

Edited by dan.l
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este perfect legal desi daca esti pe norma de venit nu e mare avantaj, insa ai nevoie de un contract de comodat pentru utilizarea masinii. Deducerea este oricum de 50% pentru uz mixt, nici nu stiu daca la PFA se poate cu deducere 100% si foi de parcurs.

Se poate deduce 100%, in baza contractului de comodat si a foilor de parcurs.

 

Am vorbit cu cei din Germania. Mi-au spus ca masina se vinde ca second hand. Au spus ca vor factura pe firma, dar trebuie sa platesc TVA ca si garantie in Germania. Factura va fi pe suma neta, iar dupa ce inscriu masina in Romania, ei imi restituie TVA-ul prin virament bancar.

Poti cere sa verifice daca codul tau de TVA este 100% eligibil, posibil sa difere conditiile de achizitie la PFA fata de SRL

 

Regimul de utilizare il stabilesti tu (sau contabilul): daca exista foi de parcurs zilnice se deduce 100& din cheltuieli, in lipsa foii de percurs se aplica o deducere de 50%. De regula, se stabileste acest lucru la inceputul anului fiscal sau din momentul in care se utilizeaza auto in interesul PFA

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

Insist pe ideea cĂŁ foile de parcurs trebuie sĂŁ dovedeascĂŁ faptul ca autoturismul respectiv este utilizat, exclusiv, in scopul activitatii economice de cĂŁtre cumparatorul din Romania, pentru a putea deduce integral TVA-ul. In cazul in care mașina se folosește și ĂŽn scop personal, ai dreptul sĂŁ deduci doar 50% din TVA.

Asta cĂŁ sĂŁ nu ai probleme ulterior, la un eventual control.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa complic lucrurile, asa ca voi face o deducere de 50%. Deducerea as putea sa o fac 100% daca mi-as bate capul, deoarece am 2 clienti in Timis momentan, iar PFA-ul este pe gorj. Daca as trece in contabilitate 3 drumuri pe luna Timis - Gorj, as ajunge sa acopar mare parte din kilometrii parcursi.
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa complic lucrurile, asa ca voi face o deducere de 50%. Deducerea as putea sa o fac 100% daca mi-as bate capul, deoarece am 2 clienti in Timis momentan, iar PFA-ul este pe gorj. Daca as trece in contabilitate 3 drumuri pe luna Timis - Gorj, as ajunge sa acopar mare parte din kilometrii parcursi.

 

Nu cred ca functioneaza asa. Intreaba contabilul, sa vezi in ce conditii se poate deduce tot. Nu cred ca faptul ca ai doi clienti in alt oras se califica..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu contează nr de clienți (contracte) sau locația lor, atât timp cât se justifica deplasarea în sine. Te poți deplasa și către un potential client. Nu verifica nimeni fiecare km.

Ma aflu în aceeasi situație, insa mașina e pe comodat

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

Ba da, dar nu am inteles chiar tot. Ma intalnesc maine cu un prieten, poate intelege el mai bine.

 

La un moment dat, se specifica in contract ca masina este achizitionata fara TVA, dar trebuie sa depun o garantie, echivalenta TVA-ului. Dupa ce firma cumparatoare confirma faptul ca masina a ajuns in tara de destinatie (nu specifica cum se face asta), aceasta are la dispozitie 7 zile sa trimita actele necesare pentru returnarea TVA-ului (nici aici nu scrie ce acte sunt necesare).

 

Faptul ca nu stiu despre ce acte este vorba, sau cum trebuie sa decurca procedura, ma sperie termenul ala de 7 zile. Mai ales daca vorbim despre obtinerea de acte de la autoritatile romanesti.

 

Ma poate lamuri cineva?

Link to comment
Share on other sites

Voi face un sumar, poate va mai ajuta pe cineva in viitor.

- Am primit contractul de avans al masinii. In acest contract factura pentru masina este fara TVA. O anexa a acestui contract contine suma echivalenta a TVA-ului, retinuta ca si garantie, pana cand cumparatorul face dovada ca masina a ajuns in tara de destinatie, in proprietatea companiei cumparatoare. Termenul pentru a face acesta dovada este de 7 zile pentru autoturisme noi, iar pentru SH nu exista acesta limita.

- Pentru emiterea contractului de avans, cei din Germania au avut nevoie de un Certificat constatator mai nou 6 luni de zile si un document cu semnatura (pasaport/permis)

- Dupa ce masina este inregistrata in tara, pe compania cumparatoare, trebuie trimise prin posta o copie a certificatului de inmatriculare si inca un formular numit Gelangensnachweis (acest formular il voi primi de la ei in momentul achizitiei)

- Dupa ce primesc formularele prin posta, ei vor rambursa TVA-ul oprit ca si garantie in cateva zile lucratoare.

 

Cat despre TVA-ul ce urmeaza a fi platit in Romania, acesta depinde de fiecare persoana juridica cum va trata noua achizitie in contabilitate.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.