Jump to content

Lant distributie rupt m47


Recommended Posts

Am un prieten care i-a crapat distributia la 250.000 km. Cand a desfacut a gasit cam tot avariat si a fost nevoit sa cumpere un e90 de uk, a luat bloc motor dupa el dupa care la dezmembrat.

Se pare ca din cauza prostei intretineri si aici ma refer la ulei prost , neschimbat la timp si m47 cedeaza.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Desi a ajuns cureaua sa tina 200.000 km chiar si mai mult, sincer mi se pare cam invechita treaba cu distributia pe lant sau ce insemna asta acum ceva timp cand cureaua se schimba la 60.000 km si lantul "niciodata" si cica aveai de castigat la bani pe termen lung, ia de aici acum :))
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa denigrez 100% aceasta marca bmw ,am un lant rupt la n47 ,s a rezolvat ,mi e draga masina si o voi tine in continuare cu orice cheltuieli pe viitor dar :

daca o distributie pe lant la o marca auto tine numa 200-250.000 km inseamna ca acele modele sunt cele mai proaste din lume

1. pentru ca e super costisitoare si schimbul unei distributii

2. pentru ca in cazul unui lant rupt in mers ,pe loc etc minim 2000 euro te ajunge cheltuieli

regret ca ma repet ,am vandut alta marca auto la 685.000 km [ 475.000 exclusiv la mine] cu lant original si motor original .s-a verificat lantul pe la 600.000 si era impecabil .

e rusinos sa pui ,,lanticuri,, la distributie la bmw .NU va mai luati de uleiuri aiurea !!!

N47 e iar pe drumuri si o rup in gura pe unde o prind ,is curios cat tine si cat duce distributia originala :)

Edited by Vik71
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut! Detin un e60 manual 276000km motor 2.0 m47. Dimineata a cedat lantul de sus de la distributie in timp ce stateam la semafor. S-a mai intanlit cineva cu problema aceasta? Mentionez ca la 180.000 au fost schimbate patinele de ghidaj lant si intinzatoarele.

 

E trist ca s-a rupt iata distributia si la un motor BMW stiut mai trainic..

Pot sa intreb, cat de sigur esti ca motorul are km afisati in bord?

 

Si a doua intrebare, de ce nu a fost schimbat si lantul ci numai intinzatoare si ghidaje.. ..A fost mai usor!?

 

Cel care a facut operatia a verificat si lantul sa nu fie alungit, slabit in zale!?

 

Banuiesc ca vei vrea sa afli de ce s-a rupt distributia.

Daca s-a rupt la stop, la relanti, probabil mai putine o sa gasesti rupte la paguba.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina a fost a unchiului meu. El a cumparato de noua. La 180.000 cand au fost schimbate ghidajele si intinzatoarele mecanicul a spus ca lanturile sunt ok. Ultima revizie a fost in noiembrie 2018.Motorul se auzea ok nu se auzea zgomot de lant. Uleiul a fost schimbat intotdeauna la 12-15000km. Uleiul folosit a fost bmw 5w30. Pe 28 am programare la service, o sa va tin la curent. Multumesc de interesul acordat problemei intanlite de mine. Seara buna va doresc!

 

preferi ce cumperi :) asta-i durata lor maxima de ,,viata,, 200-250.k .eu stiu mai bine :) dar e n47

Este M47 al meu. Cel cu distributia in fata.

Link to comment
Share on other sites

Am refacut si eu un M47 de curand pe un e90 (initial pentru simeringuri supape si segmentare) si am descoperit ca distributia nu mai era in mintile ei (lanturi slabite) dar simptome nu existau (fara vreun zgomot ciudat, motorul se auzea ok). Aveam 280 mii la momentul operatiunii.
Link to comment
Share on other sites

Ai pus piese OE ? Daca ai pus febi/swag/fai, ai pus ceva mai prost decat aveai pe masina.

 

Exista multe cazuri in care distributiile Febi/Swag tin mai mult decat cele OE. Eu cunosc personal cazuri de masini cu probleme la distributie la N47 la 110-120k km. De ce ai vrea sa cumperi aceeasi distributie facuta de Bmw daca cea originala tine atat de putin? Aceeasi situatie la primele generatii de 1.2TSI/1.4 TSI la care intre 15 si 50k km picau distributiile in prostie. Cei care au pus distributie OE au avut iar probleme, cei care au pus aftermarket n-au mai avut probleme peste 100k km.

Dar pana la urma trebuie sa manance o paine si reprezentantele :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.