Jump to content

Soft BMW F32 425D


aleen

Recommended Posts

Salut !

Recent am achizitionat un BMW 425d cu 90k km din 2015 si ma gandeam sa fac un soft mai safe sa o duc pana in 250cp (218cp stock) dar nu prea am gasit nicaieri pe forumuri proprietari care au facut la f30/f32 asa ca as avea nevoie de niste pareri de la voi despre motor daca acesta ar tine un soft sau l-as chinui prea tare .

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa cauti aceeasi masina, ci acelasi motor. Tu ai N47. Problema la bi-turbo e turbina mica si apoi distributia. In plus, aproape 100% pe dyno nu vei avea 160kw, ci mai putin (best case vei avea undeva la 210cp).

Sunt discutii pe forum cu privire la tunerii seriosi (si un topic dedicat chiar) care stiu ce fac si au dyno. Citeste, fa-ti o parere proprie si apoi iei o decizie informata.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa cauti aceeasi masina, ci acelasi motor. Tu ai N47. Problema la bi-turbo e turbina mica si apoi distributia. In plus, aproape 100% pe dyno nu vei avea 160kw, ci mai putin (best case vei avea undeva la 210cp)????.

Sunt discutii pe forum cu privire la tunerii seriosi (si un topic dedicat chiar) care stiu ce fac si au dyno. Citeste, fa-ti o parere proprie si apoi iei o decizie informata.

Spor!

 

...are deja stock 218cp, dupa resoftare poate ajunge usor la 250cp, 30cp chiar nu risca.Din experienta proprie N47-le meu (177stock) dupa reseftare a fost dus la 215cp cu test pe dyno , dupa care i-am schimbat intecooler-ul a mai castigat cativa caluti, am facut 20k km deja fara nici o problema, cel mai bn ar fi sa-i confirme o persoana/firma serioasa care se ocupa de asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

...are deja stock 218cp, dupa resoftare poate ajunge usor la 250cp, 30cp chiar nu risca.Din experienta proprie N47-le meu (177stock) dupa reseftare a fost dus la 215cp cu test pe dyno , dupa care i-am schimbat intecooler-ul a mai castigat cativa caluti, am facut 20k km deja fara nici o problema, cel mai bn ar fi sa-i confirme o persoana/firma serioasa care se ocupa de asa ceva.

 

 

stiu cat are stoc (am acelasi motor), spuneam ca pe dyno NU va scoate cat are declarat. Problema e cunoscuta la BMW, niciun bi-turbo/tri-turbo (x25, x35 sau M50D) nu scot pe dyno cat declara BMW.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

stiu cat are stoc (am acelasi motor), spuneam ca pe dyno NU va scoate cat are declarat. Problema e cunoscuta la BMW, niciun bi-turbo/tri-turbo (x25, x35 sau M50D) nu scot pe dyno cat declara BMW.

In comparatie cu alte marci, BMW si masinile nemtesti in general i-si cam respecta puterea preconizata (kw,cp) la iesirea din uzina, binenteles ca in timp se mai "pierd", insa daca intretinerea este facuta corespunzator, schimburi de ulei, filtre, bujii, combustibil de calitate, pierderile sunt minime.Cum ai spus si tu mai devreme indicat e sa puna masina pe dyno ,vede care este puterea actuala si la cat se poate reprograma in limita bunului simt. Edited by Pl@y3R
Link to comment
Share on other sites

N47S1 (varianta cu 2 turbine) scote in jur de 205-210cp pe dyno;

daca ai automata - sunt legate la cutie automata ZF8HP45, duce maxim 500Nm; se tuneaza safe pana in jur de 245-250cp; desi nu e o diferenta foarte mare de putere maxima (sub 20%), diferenta se simte, pentru ca masina trage mai bine si mai liniar pe o plaja mai mare de turatie.

daca ai manuala, se duce destul de usor spre 265-270cp / 550Nm

 

am un amic care a facut chiptuning la un 125d manual acum 2 ani (avea 120k km), acum are 180k km si inca nicio problema; are in jur de 270cp, masina e racheta...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.