Jump to content

Scurgeri de ulei pompa vacuum e90 m47


Recommended Posts

Salutare

Am scurgeri de ulei pe la capacul pompei de vacuum, nu unde se prinde de motor

Știe cineva de unde pot cumpara garnitura de cauciuc de la acest capac? La reprezentanta mi-a spus ca pt m47 se vinde doar cea care etanșaza pompa de motor

Am pus Silicon și dupĂŁ doua zile a curs iar...

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat garnitura care etansaza pompa de motor dar ea se și desface in doua bucĂŁți și pe acolo curge

Garnitura de acolo nu se vinde decât cu tot cu pompa sau cel puțin eu așa am gĂŁsit

Rog pe cineva care a rezolvat problema sa ma ajute

Mi se pare absurd sa cumpĂŁr o pompa noua...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca poti gasi garnituri pe ebay sau pe siteuri de genul asta

.

Intr-adevar, nu prea iti vine sa dai bani pe una noua cand problema e doar de garnituri..

 

Uite cum se procedeaza la E46.

Intamplator am dat de clipul asta si l-am retinut. Mi se pare ca tipul zice la un moment dat de unde a luat si ce putin au costat garniturile..

 

Succes.

 

Si zi aici unde ai gasit garnituri. ;)

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am facut si eu operatiunea asta acum aprox. 1 luna, se gaseste kit de reparatie OE (ambele garnituri) iar pompa de vacuum se desface relativ usor (are 4-5 suruburi). Kit-ul de garnituri l-am cumparat de pe bavauto (cod 11668626471, pentru e90 M47TU2D20), a fost in jur de 60 lei.

Edited by anDEi
Link to comment
Share on other sites

Am cumpĂŁrat cele doua garnituri cu codul de mai sus

Cea micĂŁ nu se potrivește de nici un fel, este mult prea subțire

Cea mare, de la capacul pompei este puțin mai micĂŁ la diametru dar se potrivește la secțiune

Am montat garnitura de la capac și sper sa nu curgĂŁ...

DupĂŁ ce am pus garnitura in canalul respectiv mai rĂŁmâne cel puțin 1mm care se preseazĂŁ cu capacul👍, la aia veche nu rĂŁmâne nimic, intra toatĂŁ in canal

DupĂŁ ce fac ceva km cu mașina revin cu rezultatul

Va salut și va mulțumesc pentru ajutor

Edited by wrxcoupe
Link to comment
Share on other sites

scuze, am uitat sa mentionez, eu pe cea mica n-am schimbat-o, doar pe cea mare (am desfacut-o pe masina). Si da, garnitura cea veche era aplatizata de tot, cea noua arata si ea a garnitura care etanseaza ceva acolo, fiind iesita un pic in afara acelui canal de ghidaj. Eu unul n-am mai avut probleme de atunci, sper si la tine sa fie ok.

 

Bafta!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.