Jump to content

Sunt ĂŽncepĂŁtor


Marvio

Recommended Posts

BunĂŁ seara!

 

Mulțumesc admin. pentru acceptul pe bmwclub.

Așa cum am scris ĂŽn titlu, sunt total necunoscĂŁtor ĂŽntr-ale bmw, dar...mi l-am cumpĂŁrat...așa cĂŁ acum trebuie sĂŁ ĂŽncep sĂŁ ĂŽnvĂŁț despre mașina mea;

BMW 320d, xDrive, (Facelift), 130Kw, an fabr. 2009, 158.000Km, cumpĂŁratĂŁ acum 17 zile.

 

La service mi s-au indicat urmĂŁtorele schimburi:

1.PlĂŁcuțe frânĂŁ fațĂŁ

 

2.Senzor plĂŁcuțe frânĂŁ...aici nu știu...mașina asta are și senzori ABS și senzori de uzurĂŁ a plĂŁcuțelor de frânĂŁ?,... câte unul pentru fiecare roatĂŁ? (nu râdeți!!, chiar nu știu!)

 

3.Schimb ulei motor. Ăntrebare; știu din ce am mai citit, cĂŁ la bmw se folosește Castrol. DacĂŁ aș folosi altĂŁ marcĂŁ, de ex. Motul, (vezi imaginea),ar fi vreo problemĂŁ? De asemenea, aș vrea sĂŁ știu dacĂŁ folosirea unui aditiv pentru ĂŽntreținerea motorului, (vezi imaginea), ar fi indicatĂŁ sau nu.

 

4.Schimbare filtrelor de polen, combustibil, aer.Ce filtre sunt indicate? Schimbarea acestora este dificilĂŁ? Este necesar elevator? Pun aceste ĂŽntrebĂŁri deoarece am un prieten, mecanic auto, dar care nu are elevator, ci un canal pe care se poate bĂŁga mașina.Deci se pot face aseste schimburi, (ulei+toate filtrele), utilizând acest canal?

 

5.La tripla/stop semnalizatoare stânga spate. trei leduri nu funcționazĂŁ.Se pot schimba? DacĂŁ da, ce tip de leduri sunt și ce soclu au? ExistĂŁ cineva pe acest forum care ar putea sĂŁ mĂŁ ajute sĂŁ le repar/schimb?

 

6.ExistĂŁ un manual de utilizare și/sau un manual service dedicat pentru acest model, sau asemĂŁnĂŁtor modelului meu?

 

Cer scuze pentru lungimea topicului, dar eu, când nu știu, ĂŽntreb, și cred cĂŁ rostul acestui forum este de a-i ajuta și pe cei ca mine. Mulțumesc pentru ĂŽnțelegere !

post-93107-0-04545300-1548002017_thumb.jpg

post-93107-0-27767500-1548002128_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie elevator pentru schimb ulei si filtre ,e ok canalul auto .

Nu vreau sa te intristez ,dar sper ca iti dai seama ca masina nu are km aia ,mai ales daca vine din Germania .

In Germania media km facuti intr-un an e 50 mii .

 

hai ca ai exagerat cu 50.000. Undeva la 30.000 e media, nu dublu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu mai speriati omul cu texte "pune doar filtre marca X si ulei marca Y" !!!

pentru motorul tau fabricantul specifica clar ca trebuie ulei 5w30 cu specificatia LL-O4 preferabil sintetic

si filtre dupa cum ai bugetul (sunt o gramada de firme aftermarket care sunt foarte bune)

binenteles daca le schimbi la un interval de 10000 - 15000 km.

in ceeace priveste senzorii de placute... la fel, sunt zeci de firme aftermarket care fac absolut acelasi lucru.

exemple ulei:

https://www.liqui-moly.com/en/service/oil-guide.html#oww:/api/v1/oww/101/ROU/ENG/1/1357ff763462e849/1c250735bc1bf521/be1c8277f99371d697961fa5eca110cd/

https://ro.oelberater.de/masina

https://applications.castrol.com/oilselector/ro_ro/c/recommendation?vehicleType=autovehicule&manufacturer=bmw-(eu)&model=seria-3-e90-e91-e92-(2004-2013)&modelType=320d-xdrive-dpf-(2008-2010)

exemple filtre:

https://www.autokarma.ro/piese-auto-bmw-3-berlina-e90-2005-2011-320-d-xdrive-120-kw/filtrare-auto-filtru-ulei?name_filter=Filtru%20ulei

https://www.autokarma.ro/piese-auto-bmw-3-berlina-e90-2005-2011-320-d-xdrive-120-kw/filtrare-auto-filtru-aer?name_filter=Filtru%20aer

https://www.autokarma.ro/piese-auto-bmw-3-berlina-e90-2005-2011-320-d-xdrive-120-kw/filtrare-auto-filtru-combustibil?name_filter=Filtru%20combustibil

https://www.autokarma.ro/piese-auto-bmw-3-berlina-e90-2005-2011-320-d-xdrive-120-kw/filtrare-auto-filtru-polen?name_filter=Filtru%20polen

exemple frana:

https://www.autokarma.ro/piese-auto-bmw-3-berlina-e90-2005-2011-320-d-xdrive-120-kw/franare-auto-set-placute-frana?name_filter=Set%20placute%20frana

https://www.autokarma.ro/piese-auto-bmw-3-berlina-e90-2005-2011-320-d-xdrive-120-kw/franare-auto-senzor-uzura-placute-frana?name_filter=Senzor%20uzura%20placute%20frana

 

succes !!!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu mai speriati omul cu texte "pune doar filtre marca X si ulei marca Y" !!!

 

Atunci poate e bine sa intelegi ca filtrele chiar pot diferite si proaste; de mai proasta calitate.

Ai pune un filtrul oricare daca nu e facut cum trebuie!? Eu nu.

 

 

In 8 ani de cand am masina am folosit doar Mann sau Bosch.

 

Fiecare alege ce vrea; eu am alea ce am crezut ca e mai bun pentru masina mea si nu am gresit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Nu vreau sa te intristez ,dar sper ca iti dai seama ca masina nu are km aia ,mai ales daca vine din Germania .

In Germania media km facuti intr-un an e 50 mii .

 

DacĂŁ ITP-ul german(TĂV) minte, eu ce sĂŁ mai zic?...La modelul ĂŁsta se poate afla numĂŁrul KM? Chiar aș fi f.f.f curios dacĂŁ am luat țeapĂŁ...ĂŽn condițiile ĂŽn care ĂŽn Brief-ul mare sunt primul proprietar!!!

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ ITP-ul german(TĂV) minte, eu ce sĂŁ mai zic?...La modelul ĂŁsta se poate afla numĂŁrul KM? Chiar aș fi f.f.f curios dacĂŁ am luat țeapĂŁ...ĂŽn condițiile ĂŽn care ĂŽn Brief-ul mare sunt primul proprietar!!!

Crezi ca masina ta a facut in Germania in 9 ani doar 17.000 km pe an!?

Greu de crezut. An de an doar 17 mii?

 

Asta a vrut colegul sa iti spuna..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe primul loc : Distribuția :) 3500-4000 lei.off, x3 pe mobile /2016.06 / 80.000km pe an.sper sa nu pui prostia aia de aditiv in motor !

 

1.Distribuția, (da!, știu cĂŁ e scumpĂŁ și nu se poate schimba oriunde); la câți kilometri se schimbĂŁ?Unde recomandați sĂŁ o schimb, (dacĂŁ e cazul)?

2.N-am vrut x3, am vrut automobil...de fapt n-am vrut bmw,...e o poveste mai lungĂŁ, acum asta e...

3.„...prostia aia de aditiv” e Made in U.S.A.ProducĂŁtorul ĂŽl recomandĂŁ pentru toate mĂŁrcile de motoare.L-am folosit la un Golf 3, (260.000Km), ĂŽmpreunĂŁ cu uleiul Motul (pentru VW) și pot sĂŁ afirma cĂŁ sunt f. f. mulțumit de treaba care o face.Dar acum este vorba de un alt motor!, iar eu ĂŽntreb dacĂŁ cineva am mai folosit acest aditiv la motoarele bmv.

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca masina ta a facut in Germania in 9 ani doar 17.000 km pe an!?

Greu de crezut. An de an doar 17 mii?

 

Asta a vrut colegul sa iti spuna..

 

Nici prin cap nu mi-a trecut sĂŁ contrazic pe cineva,...mai ales cĂŁ, așa cum am spus ĂŽn titlu, sunt total habarnist ĂŽn materie de bmw și nici nu ĂŽmi plac!Dar acu'dacĂŁ m-a pus dracu', ptiu!!Doamne iartĂŁ-mĂŁ!! :worthy: sĂŁ o cumpĂŁr, ce sĂŁ mai fac? Am spus și repet, dacĂŁ cineva de pe acest forum știe sĂŁ verifice de la A la Z aceastĂŁ mașinĂŁ, sunt dispus sĂŁ vin cu ea la verificat!, și asta pentru știința mea, adicĂŁ sĂŁ știu cât mai exact pe ce-am dat banii!

Link to comment
Share on other sites

Filtre oricare Mahle sau Mann, ulei numai original BMW Twin Power 5w30, fara nici un aditiv, placute ATE senzor uzura, atat e numai unul.

 

Am citit pe un forum american dedicat BMW...unul dintre forumiști afirma cĂŁ folosește ulei Motul și cĂŁ acesta este mult mai bun decât BMW Twin Power 5w30, iar cĂŁ acesta din urmĂŁ, deși este bun, este de fapt un ulei „reclamĂŁ”, inferior uleiurilor bmw. De altfel, așa cum i-am scris și colegului Vik71, eu sunt f.f. mulțumit de Motul,(a nu se ĂŽnțelege cĂŁ sunt fan), și l-aș folosi și la bmw-ul meu.Așa cĂŁ ĂŽntrebĂŁrile pe care vreau sĂŁ le pun sunt urmĂŁtoarele:

 

1.Mai folosește cineva ulei Motul pe motoare bmw?

2.ProducĂŁtorul BMW restricționeazĂŁ, pentru acest model de mașinĂŁ, folosirea altor mĂŁrci de ulei?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic asa:schimba uleiul(sa aiba norma specifica bmw-LL04),schimba filtrele,lasa aditivii deoparte ca nu fac bine,nu compara cu motorul de golf 3,si cel mai important ia si bucurate de masina,distributia o verifici la cineva care se pricepe la bmw,ss-ti spuna daca se aud ceva zgomote de lant.

Ps.Nu ai zis din ce zona esti,poatr te ajuta vreun coleg cu o parere despre masina.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic asa:schimba uleiul(sa aiba norma specifica bmw-LL04),schimba filtrele,lasa aditivii deoparte ca nu fac bine,nu compara cu motorul de golf 3,si cel mai important ia si bucurate de masina,distributia o verifici la cineva care se pricepe la bmw,ss-ti spuna daca se aud ceva zgomote de lant.

Ps.Nu ai zis din ce zona esti,poatr te ajuta vreun coleg cu o parere despre masina.

 

Aha...ĂŽnțeleg ce vrei sĂŁ spui...sunt din Târgu-Jiu și n-ar strica dacĂŁ ar exista cineva aproape de mine la care sĂŁ pot apela ĂŽn caz de nevoie...

Link to comment
Share on other sites

Vreau sĂŁ vĂŁ mulțumesc tuturor celor care au avut bunĂŁvoința de a mĂŁ sfĂŁtui ĂŽn ce privește problemele/dilemele și necunoașterile mele ĂŽn materie de BMW 320d. Pot spune cĂŁ ĂŽmi place pe-aici, pentru cĂŁ vĂŁd cĂŁ mai existĂŁ și oameni de bun simț care vor sĂŁ ajute. DacĂŁ unele ĂŽntrebĂŁri au fost prostești, eu ĂŽmi cer scuze, dar promit cĂŁ...voi mai pune asemenea ĂŽntrebĂŁri... :frantics: :laugh: Acum, la mine ĂŽn Târg ninge ĂŽn draci și numai chef de stat pe-afarĂŁ pe lângĂŁ mașinĂŁ n-am, dar sper cĂŁ vremea sĂŁ se mai ĂŽmblânzeascĂŁ și sĂŁ ĂŽncep sĂŁ mĂŁ ocup de ea.Deci, sigur voi reveni cu ĂŽntrebĂŁri!PânĂŁ atunci, respectele mele tuturor din acest club!! :drinks:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.Distribuția, (da!, știu cĂŁ e scumpĂŁ și nu se poate schimba oriunde); la câți kilometri se schimbĂŁ?Unde recomandați sĂŁ o schimb, (dacĂŁ e cazul)?

 

 

Eu am schimbat-o la Bistrita la Lucian Pop, Service autobavaria parca. Are ceva recomandari pe aici pe forum si pot sa spun si eu ca am fost foarte incantat. pret 3700 ron doar distributia. ulei filtru separat.

De nr de km nu stiu ce sa zic. eu am 190 mii. Nu am auzit zgomot la ea, dar am schimbat-o sa imi iau de o grija. Multi spun ca undeva la 200 mii ar trebui. Altora li s-a rupt si mai devreme. Tu decizi

PS: incearca sa nu faci dublu post. Adica sa nu iti ai tu posturi consecutive. Eventual editezi si adaugi . Succes cu masinuta.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat-o la Bistrita la Lucian Pop, Service autobavaria parca. Are ceva recomandari pe aici pe forum si pot sa spun si eu ca am fost foarte incantat. pret 3700 ron doar distributia. ulei filtru separat.

De nr de km nu stiu ce sa zic. eu am 190 mii. Nu am auzit zgomot la ea, dar am schimbat-o sa imi iau de o grija. Multi spun ca undeva la 200 mii ar trebui. Altora li s-a rupt si mai devreme. Tu decizi

PS: incearca sa nu faci dublu post. Adica sa nu iti ai tu posturi consecutive. Eventual editezi si adaugi . Succes cu masinuta.

 

 

Când ai schimbat distribuția, cei de la service au dat jos motorul? Din ce/câte piese este alcătuit un kit de distribuție? Prețul 3700lei reprezintă manopera + kitul de distribuție, sau numai manopera?

Mulțumesc !! :thankyou:

Edited by Marvio
Link to comment
Share on other sites

Help cĂŁ simt cĂŁ-nebunesc!! :bashwall:

 

NU ȘTIU CE SĂ COMAND!!

 

De la service mi s-a spus sĂŁ schimb plĂŁcuțele de frânĂŁ fațĂŁ și „senzor plĂŁcuțe”...AdicĂŁ cum senzor plĂŁcuțe? Ăsta e separat sau pe plĂŁcuțe?Am vĂŁzut pe net „set senzori uzurĂŁ”...ce-s ĂŁiĂŁ?Am mai vĂŁzut un tutorial „resetare senzori e90”, ĂŽn care se spune cĂŁ pe/ĂŽn plĂŁcuțe existĂŁ un senzor care, pe mĂŁsurĂŁ ce plĂŁcuțele se uzeazĂŁ, ĂŽi „spune” computerului de bord câți kilometri mai poți sĂŁ parcurgi cu ele pânĂŁ la schimbare, etc., etc., așa cĂŁ... :help:

 

1.PlĂŁcuțle de frânĂŁ au senzori ĂŽn interiorul sau ĂŽn exteriorul lor? (VĂŁ rog, poze!)

2.Cum se transmite informația legatĂŁ de uzura acestora cĂŁtre computerul de bord? ExistĂŁ un alt senzor/cablu...(vĂŁ rog, poze!!), care leagĂŁ senzorul de pe plĂŁcuțe cu computerul de bord?

Link to comment
Share on other sites

Si manopera si piesele. Kit-ul complet, din 3 lanturi parca. Nu am stat acolo sa vad ce si cum. Dupa ce a fost jos motorul am plecat la masa. Am revenit cand totul era gata. Garantie 2 ani sau 100 000 km. Avand recomandari bune de la baietii de aici de pe club, n-am stat atent sa vad ce si cum.

 

video cum se schimba placutele :

pare ca refoloseste senzorii, nu stiu.

video resetare service time:

 

Urmarestele ca sa iti faci o idee, eu nu am urmarit ca sa garantez ca e totul ok.

Edited by AddVl
Link to comment
Share on other sites

Am citit pe un forum american dedicat BMW...unul dintre forumiști afirma cĂŁ folosește ulei Motul și cĂŁ acesta este mult mai bun decât BMW Twin Power 5w30, iar cĂŁ acesta din urmĂŁ, deși este bun, este de fapt un ulei „reclamĂŁ”, inferior uleiurilor bmw. De altfel, așa cum i-am scris și colegului Vik71, eu sunt f.f. mulțumit de Motul,(a nu se ĂŽnțelege cĂŁ sunt fan), și l-aș folosi și la bmw-ul meu.Așa cĂŁ ĂŽntrebĂŁrile pe care vreau sĂŁ le pun sunt urmĂŁtoarele:

 

1.Mai folosește cineva ulei Motul pe motoare bmw?

2.ProducĂŁtorul BMW restricționeazĂŁ, pentru acest model de mașinĂŁ, folosirea altor mĂŁrci de ulei?

lasa aditivii. Pune orice ulei BMW LL-04 si nu ai treaba

Daca nu stii istoricul motorului poti pune un engine flush si rulezi la relanti cateva minute (scrie pe flaconul fiecarui producator cat trebuie lasat). Asa macar cureti instalatia de ungere un pic. Vik71 folosea Wurth la toate masinile lui care le-a avut

Eu folosesc 2+2 fiindca contine fosfat lichid, iar cand nu gasesc pun Liqui Moly sau Amsoil

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

lasa aditivii. Pune orice ulei BMW LL-04 si nu ai treaba

Daca nu stii istoricul motorului poti pune un engine flush si rulezi la relanti cateva minute (scrie pe flaconul fiecarui producator cat trebuie lasat). Asa macar cureti instalatia de ungere un pic. Vik71 folosea Wurth la toate masinile lui care le-a avut

Eu folosesc 2+2 fiindca contine fosfat lichid, iar cand nu gasesc pun Liqui Moly sau Amsoil

 

Mulțumesc pentru idei...pune, te rog, link-uri, (nu știu dacĂŁ permite admin..), sau poze pentru Wurth și/sau 2+2 ca sĂŁ știu de unde se cumpĂŁrĂŁ.

Vreo idee legatĂŁ de problema mea cu plĂŁcuțele de frânĂŁ, senzorul de uzurĂŁ?.... :)

Link to comment
Share on other sites

Placutele de frana au senzori de uzura mecanici (de obicei niste tablite care scartaie pe disc atunci cand placutele sunt uzate). Tu ai nevoie si de senzor electric. Este un cablu care intra la un capat in placuta (exista o scobitura), iar la celalalt capat intr'o mufa in spatele amortizorului. Ai nevoie de 1 senzor daca schimbi pe fata (ai un senzor fata stanga si un sezor spate dreapta). Edited by Magnusy
Link to comment
Share on other sites

Cum a zis si Magnusy, sunt doi senzori, in fata si spate.

De adaugat e ca atunci cand o fi sa ii schimbi, cumpara exact ce iti trebuie, pentru ca cablul de la mufa din spatele suspensiei difera ca lungime unul de altul.

 

Vezi ca mufele acelea se desfac destul de greu..

Poze:

http://www.realoem.com/bmw/enUS/partgrp?id=PP71-EUR-06-2009-E90N-BMW-320xd&mg=34

Link to comment
Share on other sites

Pentru a afla codurile originale pentru masina ta, introduci pe site-ul realoem.com in casuta "Serial number" ultimele 7 caractere din VIN (seria de caroserie)

Apoi mergi la zona care te intereseaza (ex. "Brakes") si vezi toate piesele din acea categorie, compatibile pe masina ta.

 

Un set de placute fata + senzor aftermarket (ATE, Zimmerman, Bosch, Jurid, Textar, TRW, etc) n-ar trebui sa coste mai mult de 3-400 lei; setul original BMW este 5-600 lei; de preferat sa pui unele cu compozitie ceramica, tin mai mult si fac mai putin mizerie pe jante.

 

Cu codurile originale, poti face o cerere de oferta pe unul sau mai multe site-uri de piese auto, si iti vor da preturile pt fiecare reper; poti comanda piese aftermarket (sunt mai ieftine decat cele originale, dar si ceva mai slabe calitativ).

Pt distriubutie, nu te grabi sa o schimbi fara sa o verifice/asculte cineva care se pricepe; daca te hotarasti sa o schimbi, sa pui piese originale BMW.

 

Pt verificare rulaj si istoric service in reteaua BMW, poti merge la un service oficial BMW (gen Bavaria, MHS, etc), si poate iti arata reprezentantul de vanzari tot istoricul de service.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.