Jump to content

BMW


Nycusor

Recommended Posts

Salut colegi,sunt nou pe forum si sper ca o sa ma ajutati si o sa ma lamuriti,deci mai intai sa incep cu cateva date despre mine.

Am 18 ani,Am terminat scoala profesioanala si am luat examenul de mecanic auto cu brio,am obtinut si permisul saptamana trecuta si conduc masina tatalui meu un Logan 1.6 mpi 2008 achizitionat de nou masina are 100000km,nu prea a schimbat multe la ea si inca trage destul de bine,muncesc in constructii la o firma unde sunt platit destul de bine.

Am dezvoltat o pasiune pentru marca aceasta deoarece sunt fiabile,te duc din A in B sigur si plus ca te poti juca si putin cu ea din cand in cand.

Vreau sa achizitionez un 318i sau 320i SH doar si doar pentru mine pentru plimbari din cand in cand seara dar nu o sa ies foarte des pe saptamana pentru ca lucrul ma oboseste destul de mult si nu vreau sa fac o prostie plus ca stiu ce inseamna tractiunea spate,nu sunt vitezoman mereu,aproape deloc,merg destul de linistit si pentru mine 150cp sunt suficienti.

O vreau pentru ca sunt pasionat si am de gand sa o intretin si sa o ingrijesc exemplar,vreau sa ma simt bine in ea cand plec de fiecare data si stiu ca va fi foarte greu sa gasesc una in stare ok la ce oameni intalnesc,dupa sunt dispus sa fac niste schimburi de componente consumabile atunci cand trebuie si pe langa asta 2000-3000lei pe an o sa-i ofer masinii mele.

Deci am de gand sa-mi achizitionez modelul 318i sau 320i indiferent care va fi atunci cand voi strange bugetul voi alege unul,anul sa fie intre 2005-2007 E90,150000-200000 km si un pic daca e cazul,si sa va faceti o idee va las anuntul acesta care mi se pare ok dintre multe altele.Bugetul meu este de maxim 5000euro si dupa parerea mea pentru acest model este de ajuns,masini mai noi care sunt scumpe la intretinere(sute si mii de euro) nu vreau deoarece stiu ce inseamna banii munciti din greu. https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GvJRS.html

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GvJRS.html

Vreau sa aud si parerile,sfaturile voastre,fie ca sunt bune sau rele,o sa invat din ele si sper sa fac alegerea corecta!

Cei care detin o astfel de masina ii rog sa lase un comentariu despre cum se comporta aceasta masina,Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Parerea mea este sa mai strangi ceva banuti daca vrei e90. (Arunca o privire pe mobile.de sau autoscout24) sa iti faci o idee asupra pretului corect. Ceea ce gasesti la noi pe autovit sunt (dupa parerea mea) 80% minciuni si tepe. Sau, poti lua un e46 320d dar va fi greu sa gasesti unul intretinut.

Eu personal am avut un e46 316i benzina 5 ani si am fost foarte multumit de el. Acum am un 318d e90 si pot spune ca imi place la nebunie, il intretii de drag.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

E90-ul ala de pe autovit mi se pare suspect la banii astia. Un e90 cu 200k km pleaca de la 5000E in sus, nu in jos, dar nah, fiecare cu problemele lui.

Mare atentie la ambreiaj, volanta cedeaza la modelele astea. Asa ca idee, forteaza putin ambreiajul si vezi daca masina incepe sa trepideze. In rest este o masina destul de ok. Detin un e90 din 2008 de circa 2 ani si n-am schimbat decat uleiul si un rulment, in rest merge bine.

 

P.S. Inainte sa iei o masina de pe net, sa te uiti la data de cand vanzatorul are cont pe site. De exemplu' tipul cu anuntul pe care l-ai pus tu are cont din 2015, ceea ce imi miroase a samsar. Mare grija!

Edited by FVA 28
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos!

Am aruncat o privire catre mobile.de am selectat la filtre si am dat de acesta,cum pare?

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=268972158&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=9&maxPrice=6000&minPrice=4000&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&fnai=prev&steered=1&searchId=fdfb9374-a273-3d2a-4301-ecff17a8449d

Mai astept pareri

Apropo,la acest buget de 5000euro nu este posibil sa gasesc chiar un E90 intr o stare cat de cat ok?

Si parerea voastra de Autovit care este? A ti achizitiona de acolo vreo masina?

Si acesta

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=273244069&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=9&maxPrice=6000&minPrice=4000&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&steered=1&searchId=5d803b52-89aa-3f3b-3f79-cb638ffb848f?

Si daca cunoaste cineva o firma seriosa care se ocupa de asta,vorbeste cu proprietarul si negociaza pretul,transport,etc...?

Edited by Nycusor
Link to comment
Share on other sites

In suma aceasta m-as uita strict la e46 dotat care este superior unui e90 chel. Sfatul meu e sa te uiti la un 320i sau 325i chiar daca sunt motoare mari cu banii pe care ii bagi intr-un valvetronic iti asiguri 2 ani taxele si totusi ai putere / consum decent. Edited by Luv
Link to comment
Share on other sites

Ok,Ok

Imi puteti spune voi atunci cam ce buget mi ar trebuii pentru un e90 318i-320i 2005-2007 dar sa fie intre 5000 si maxim 6500euro si daca ma puteti ajuta si cu un anunt care sa nu fie pacaleala va rog.

Acesta cum vi se pare?

https://www.olx.ro/oferta/vand-bmw-318i-e90-2008-IDbV6lX.html#1fff6f4ca7

6000euro

Edited by Nycusor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca e sa iei E90, ia ceva cu motor de 2 litri minim. Sub cilindreea asta e submotorizat, nu sunt masini usoare, si o sa ai surpriza sa fie putin forjat motorul din cauza asta.

Apoi, pentru ca suntem in 2019, trebuie sa ne uitam putin la ce optiuni ar fi bine sa aiba. Farurile ar fi bine si rau in acelasi timp sa fie xenon, daca gasesti cu halogen, go for it, sunt ieftine becurile, nu ai subsisteme in ele si nu ar trebui sa pice. Ca o paranteza, un bec de xenon bun original (Philips/Osram)sunt gen 100 euro bucata, si cand le schimbi, le schimbi in pereche, gen placute frana, cauciucuri. Ceea ce stii deja! Foarte important mi s-a parut cand am cautat E90 pentru mine sa aiba suporturile de pahare pe bord, nu ai idee cat de multe masini nu au aceasta optiune de 50 euro (?) care este foarte utila. Pentru ca vrei ceva mai ieftin, orienteaza-te spre modele care nu au navigatie, pe asta poti tu sa montezi aftermarket ceva superior fata de ce ofera BMW (de exemplu, E90 nonLCI nu are bluetooth multimedia - am invatat asta dupa ce am luat-o fml), iei ceva cu android, pui waze, ai bt, camera etc. Navigatia creste un pic pretul la E90uri, daca iti vine sa crezi. (ps - glumeam, era evident :))) )

Dar foarte important, ia ceva cu climatronic, nu te zgarci aici. Vazusem prima optiune a ta de pe mobile.de si ... bordul... e cheala masina aia. Mai bine nu, mai ramane sa iei masina cu geamuri cu manivela :)

Ah, si ia cu scaune incalzite. Conteaza foarte mult iarna, nu mai dardai 15 minute pana se incalzeste motorul, in 2 minute sunt calde si nu mai simti frigul.

Senzori de parcare, daca ai bafta - spate + fata. Nici acum nu m-am obisnuit cu dimensiunile masinii si cum pare in oglinda cand parchez, asa ca senzorii aia sunt foarte utili. Dar aici e o chestiune subiectiva, daca iti place cu, sau fara, e la latitudinea ta!

Cruise control este un necesar in parerea mea, mai ales daca iei cutie automata (desi nu recomand, nu ai multi ani de condus in spate, si cu automata o sa cam uiti cu timpul sa mesteci in mamaliga :( )

In rest, oglinzi electrice, cu antiorbire, volan incalzit, faruri adaptive, lane assist, active cruise control, comfort access, si mai stiu eu ce - MOFTURI. Te poti descurca foarte bine si fara. Pentru prima masina ar trebui sa fie mai ... entry level, daca e sa se intample ceva, pica o piesa, sau un accident - sa nu iti para rau ca sunt multi bani, ci sa te bucuri ca sunt putini!

 

Multa bafta!

Edited by Cabro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci pot spune ca trebuie sa fac modificari in buget =)))

Pana la 6000euro o sa fac bataturi in maini de la galeti,lopeti si carat iar atunci cand strang volanul la E90 o sa-l tin cu foarte mareee drag =)))) (o glumita mica care doare destul de rau)

Dar cand esti pasionat nu privesti inapoi,nu i asa?

Deci am putea spune ca acest anunt este destul de ok,mai ales ca acum conduc un logan 1.6 mpi 2008 si trecerea la un e90 se va vedea....asa cred

Are xenon,scaune incalzite,dublu climatronic,etc...=)) de baza

https://www.olx.ro/oferta/vand-bmw-318i-e90-2008-IDbV6lX.html#1fff6f4ca7

Edited by Nycusor
Link to comment
Share on other sites

Ce parere ai despre E90 care costa intre4000 si 4600euro fara asa multe dotari ca una de 6000 prezentata de mine mai sus dar poate mai bine intretinuta cu 230000km ?

si ca investii necesita doar un schimb de ulei si filtre+maruntisuri

Acest anunt este si pe olx si am vorbit cate ceva cu proprietarul pentru a mi face o idee clara

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GvJRS.html

Link to comment
Share on other sites

Ce e martorul ala galben din bord? Te-oi bucura la 1000 euro salvati, dar cand vezi cat costa o pompa de servo, zici ca mai bine aveai optiunile alea in plus de banii astia.

PS: nu e niciodata doar maruntisuri.

PPS: e DSC cumva? Nu cunosc martorii, nu mi s-au aprins pana acum :)

Edited by Cabro
Link to comment
Share on other sites

Poate a luat o groapa sau a apasat din greseala pe butonul DSC,nu stiu dar o sa il intreb asta,chiar nu am observat si mai facut curios in privinta lui,imi spunea ca este plecat in strainatate si e pacat de ea sa stea degeaba,cica a schimbat o gramada la ea si a bagat 5000lei in vara asta
Link to comment
Share on other sites

Am lamurit si problema asta,la dezactivat chiar el(ce surpriza),prietenului nostru ii plac deraparile si cred ca numai facand asta a bagat el atatia bani in ea si tot el se plange...pai distractia are si ea un cost,nu? Sa spuna mersi ca nu a patit ceva,putini stiu ce poate tractiunea spate indiferent de motorizare,de aceea sunt tot mai multi baietasi,jmecherasi care rup stalpi si indoaie garduri cu e46.

Multumesc Domnului Cabro pentru informatiile date si de prezenta lui la postul meu,am invatat ceva de la el!

O sa mai postez aici cand am nelamuriri si inainte de a mi achizitiona o masina,sper sa fac alegerea corecta,Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.