Jump to content

BMW X3 F25 - Telescop electric haion


Recommended Posts

Salut!

Nu Ăâ˘tiu dacĂŁ s-a mai confruntat cineva cu problema asta, ĂŽnsĂŁ am zis sĂŁ ĂŽmi incerc norocul, poate e o rezolvare chiar uĂâ˘oarĂŁ.

Deci la deschiderea haionului, totul bine si frumos, la ĂŽnchidere scoate niste zgomote urâte si cand ajunge la 20 cm de unde sa se ĂŽnchidĂŁ, il aruncĂŁ inapoi Ăâ˘i se opreĂâ˘te, semn cĂŁ ceva il impiedica, sau forĂâşeazĂŁ. Problema asta a apĂŁrut de cand cu frigul, vara nu a facut asa ceva ĂŽnsĂŁ zgomotul era prezent si atunci.

Faza e cĂŁ am Ăâ˘i observat ca pe dreapta e mai ĂŽnafarĂŁ decât pe stânga, si sa se poata regla cumva Ăâ˘i sĂŁ nu stiu eu.

Este vreo modalitate sa le testez, sĂŁ vĂŁd dacĂŁ sunt bune? Se poate regla ceva? Am mai citit si pe forumurile din strĂŁinĂŁtate problema asta alĂâşii au zis ca e doar ceva de reglaj alĂâşii ca e din cauza telescoapelor, cĂŁ unul a fost stricat Ăâ˘i inlocuit.

De schimbat nu sunt prea uĂâ˘or Ăâ˘i pe deasupra is si costisitoare. (1.000 lei aftermarket Stabilus Ăâ˘i 2.000 pe original).

AĂâ˘tept cu nerĂŁbdare rĂŁspunsuri voastre, pânĂŁ atunci, drumuri bune!

 

Cu stimĂŁ,

Vlad

 

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

De schimbat nu sunt prea uĂâ˘or Ăâ˘i pe deasupra is si costisitoare. (1.000 lei aftermarket Stabilus Ăâ˘i 2.000 pe original).

100 lei original pe OLX din dezmembrari pentru F31! Imi e greu sa cred ca e cu mult mai scump pentru a ta :)

 

Dar vezi intai daca se pot regla!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Le-am luat pe amândouĂŁ jos și am dat pe buton sa vad cum merg, cel din dreapta nu mai face fațĂŁ, se retrage greu si nu se mai compreseaza de tot, astfel portbagajul nu se mai aliniazĂŁ corect nici el.

Reglaj pentru cei interesați existĂŁ doar la balamale și se aflĂŁ dupĂŁ masca portbagajului, mai exact bucatĂŁ dreptunghiularĂŁ.

Am comandat unul aftermarket Stabilus Powerise, exact ce scrie si pe asta original dar fĂŁrĂŁ sigla BMW si a fost 950 lei. Acum sa vedem daca vine si ce trebuie.

Nu m-as riscĂŁ cu d-astea din dezmembrari pentru ca e cunoscut ca amortizoarele astea nu fac fata mult și mie ca sunt deja pe ducĂŁ și alea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.