BMWClub: Import Italia - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Import Italia Import Rate Topic: -----

#21 User is offline   unvicont 

• Fan
  • Group: Members

Posted 31 January 2019 - 14:53

View Postcavaliere, on 31 January 2019 - 14:41, said:

Pai cum sa fie aduse ori daca iti lasa proprietarul numerele pe masina si apoi tu sa le trimiti inapoi ca el sa radieze masina, ori ilegal cu numere de carton.
Nu exista numere de zoll in Italia.

targa provvisoria

Sunt state care le recunosc si state care nu le recunosc. Si sunt chiar din carton.
Sunt oameni care si-au adus masina cu asemenea numere. Eu personal nu m-as risca.
0

#22 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 31 January 2019 - 15:00

View Postunvicont, on 31 January 2019 - 14:53, said:

targa provvisoria

Sunt state care le recunosc si state care nu le recunosc. Si sunt chiar din carton.
Sunt oameni care si-au adus masina cu asemenea numere. Eu personal nu m-as risca.

Omule, stiu ce inseamna de carton. Inseamna ca in Ungaria o belesti pe romaneste. Cine nu stie, in ultimele 4 5 luni s-au inasprit controalele si mai ales in Slovenia si Ungaria nu ai voie cu cartoane si iti ia acte si tragi masina pe dreapta plus amenda.
Initiatorul nu ne-a zis ce fel de numere a avut masina cand a ajuns aici. DAca a avut numere definitive italiene, atunci ori a fost ciordita, ori proprietarul a fost de acord sa i le lase sa ajunga cu ea aici, caz in care trebuie trimise inapoi sa faca radiere. Altfel nu exista.
0

#23 User is offline   unvicont 

• Fan

Posted 31 January 2019 - 15:13

View Postcavaliere, on 31 January 2019 - 15:00, said:

Omule, stiu ce inseamna de carton....

:LMAO:
Carton(ashul) era pentru altii.
P.S.
Cat a costat radierea si din ce provincie s-a radiat masina?

View Postcavaliere, on 31 January 2019 - 15:00, said:

.... DAca a avut numere definitive italiene, atunci ori a fost ciordita, ...

o verificare pentru furt la ACI il costa in jur de 7 euro
0

#24 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 01 February 2019 - 15:41

Am avut si eu de italia, am inscris-o in germania fara nici o problema, era radiata si avea stampila pe carte, a venit pe platforma fara numere din italia ptr ca pe roti e mult mai complicat, am mai vrut sa iau una si tot asa era vorba sa vina radiata pe platforma, si albanezul care se ocupa de tranzactii cu masini de italia stia cu ce se mananca si nu cumpara masini decat de la dealeri nu de la noname privati ptr ca era patit cu ei.... si nu poti sa-i dai in judecata nici sa-ti recuperezi paguba, asta ca tot veni vorba de tepe italienesti.....
0

#25 User is offline   Exilong999999 

• Membru

Posted 26 February 2019 - 13:28

Revin cu update.Din fericire niciunul dintre voi nu a avut dreptate.Masina a fost inmatriculata fara probleme, astazi am primit numerele si astept talonul prin posta.Tin sa mentionez ca numerele de Italia inca sunt la mine in portbagaj.Se pare ca firmele de inmatriculari pot radia si masini din strainatate.O cunostinta si-a inmatriculat o masina de Germania neradiata de acolo.
0

#26 User is offline   Stormzor 

• Membru

Posted 26 February 2019 - 14:24

Ca au uni pile si incalca legea nu inseamna si ca "poti fara probleme"
-2

#27 User is offline   Exilong999999 

• Membru

Posted 26 February 2019 - 14:47

View PostStormzor, on 26 February 2019 - 14:24, said:

Nu s-a incalcat legea cu nimic prietene, despre ce vorbesti?
1

#28 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 26 February 2019 - 14:56

View PostStormzor, on 26 February 2019 - 14:24, said:

Adica el e fraier sau cum? Daia nu merge bine tara... din cauza celor ca tine care se leaga de toate alea si pun numai bete in roate la astia care se descurca
1

#29 User is offline   Exilong999999 

• Membru

Posted 26 February 2019 - 15:20

Nu credeam dar aparent se abereaza mult pe acest forum.De curiozitate, cum "m-am descurcat" eu in viziunea voastra? Am mers peste presedinte si l-am amenintat sau? Doamne fereste :))))

This post has been edited by Exilong999999: 26 February 2019 - 15:25

0

#30 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 26 February 2019 - 16:22

Pai scrie-ne aici cum te-ai descurcat ca poate mai au si altii nevoie si e bine sa stie.
1

#31 User is offline   Exilong999999 

• Membru

Posted 26 February 2019 - 17:06

View Postcavaliere, on 26 February 2019 - 16:22, said:

Pai scrie-ne aici cum te-ai descurcat ca poate mai au si altii nevoie si e bine sa stie.

Nu am facut absolut nimic, firma de inmatriculari s-a ocupat de absolut tot.Eu m-am prezentat doar la R.A.R apoi am mers la firma de inmatriculari sa iau documentele si sa merg la primarie (locuiesc la sat) apoi am dus documentele cu stampila primariei si asta a fost.Astazi mi-au venit numerele si urmeaza sa primesc talonul.
La inmatriculari mi s-a spus ca pot circula cu asigurarea de pe numerele rosii, este adevarat? Mai am o luna valabila asigurarea.

This post has been edited by Exilong999999: 26 February 2019 - 17:15

-1

#32 User is offline   m15a 

• Începător

Posted 26 February 2019 - 17:27

Nu am facut absolut nimic, firma de inmatriculari s-a ocupat de absolut tot.

Foarte simplu și frumos. Nu mai apleca urechea la toți forumiștii cu prea multă imaginație și idei de tot felul de țepe

La inmatriculari mi s-a spus ca pot circula cu asigurarea de pe numerele rosii, este adevarat

Sigur că da, daca este valabilă. Asigurarea se poate face folosing VIN-ul mașinii, nu contează plăcuțele.
1

#33 User is offline   Exilong999999 

• Membru

Posted 26 February 2019 - 18:02

View Postm15a, on 26 February 2019 - 17:27, said:

Foarte simplu și frumos. Nu mai apleca urechea la toți forumiștii cu prea multă imaginație și idei de tot felul de țepe

Sigur că da, daca este valabilă. Asigurarea se poate face folosing VIN-ul mașinii, nu contează plăcuțele.

Mda, le-am cam dat lumea peste cap acum.Sincer m-au speriat rau colegii..am stat cu morcovul la cur pana astazi.Multumesc de raspuns!
0

#34 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 26 February 2019 - 18:07

Din moment ce masina avea toate actele, nu vad de ce ai fi avut probleme. Sa te bucuri de ea!
0

#35 User is offline   Exilong999999 

• Membru

Posted 26 February 2019 - 18:22

View PostCrysis21, on 26 February 2019 - 18:07, said:

Din moment ce masina avea toate actele, nu vad de ce ai fi avut probleme. Sa te bucuri de ea!

Multumesc.Colegii ziceau ca e nu se poate sa am numerele in masina (cele straine) si sa o inmatriculez si ca am nevoie sa scrie nu stiu ce pe carte.

This post has been edited by Exilong999999: 26 February 2019 - 18:25

-1

#36 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 27 February 2019 - 12:26

View PostExilong999999, on 26 February 2019 - 18:22, said:

Multumesc.Colegii ziceau ca e nu se poate sa am numerele in masina (cele straine) si sa o inmatriculez si ca am nevoie sa scrie nu stiu ce pe carte.

Da bai baiatule, trebuie sa fie radiata, instrainata catre export,de la primarie ca e scazuta, tb sa predai numerele, tb sa ai cmr de la transportator daca a venit pe platflrma, samd, situatii si situatii depinde de tara, daca e luata de la privat sau firma, licitatii sau dezmembrari....
Stai la tara ok, da sa nu stii nimic si sa crezi ca ai rezolvat totul legal printr-o firma de inmatriculari care poate impinge in stanga si dreapta nu mi se pare ok.
Ma rog ce mai conteaza in cacatu asta de tara o rabla in plus sau in minus, cand toti suntem niste habarnisti cu diploma, atata timp cat are cine sa ne rezolve problemele nu are rost sa ne punem mintea la contributie :thumbsup:

Ai postat pe un forum public si ti s-au dat niste informatii gratis, si fiecare are dreptul la opinia lui, nu a ras nimeni ca tine cand s-a vazut cu sacii in caruta
-6

#37 User is offline   Cristian.O 

• Pasionat
  • Interests:B.M.W.

Posted 27 February 2019 - 13:27

View PostBOASKA, on 27 February 2019 - 12:26, said:

Da bai baiatule, trebuie sa fie radiata, instrainata catre export,de la primarie ca e scazuta, tb sa predai numerele, tb sa ai cmr de la transportator daca a venit pe platflrma, samd, situatii si situatii depinde de tara, daca e luata de la privat sau firma, licitatii sau dezmembrari....
Stai la tara ok, da sa nu stii nimic si sa crezi ca ai rezolvat totul legal printr-o firma de inmatriculari care poate impinge in stanga si dreapta nu mi se pare ok.
Ma rog ce mai conteaza in cacatu asta de tara o rabla in plus sau in minus, cand toti suntem niste habarnisti cu diploma, atata timp cat are cine sa ne rezolve problemele nu are rost sa ne punem mintea la contributie :thumbsup:

Ai postat pe un forum public si ti s-au dat niste informatii gratis, si fiecare are dreptul la opinia lui, nu a ras nimeni ca tine cand s-a vazut cu sacii in caruta

Cacatu asta de țară e asa din cauza unor atitudini de căcat precum a ta
4

#38 User is offline   Exilong999999 

• Membru

Posted 27 February 2019 - 13:36

View PostBOASKA, on 27 February 2019 - 12:26, said:

In primul rand nu ma cunosti asa ca mai usor cu atitudinea de baiat rau, bai baiatule.In al doilea rand habar nu ai despre ce vorbesti, faptul ca tu stii o calea de a rezolva o situatie nu inseamna ca alta nu exista (legal vorbind).Acum spune-mi si tu mie, cum ar fi putut masina asta sa fie inmatriculata ilegal? Tu te auzi ce aberezi?
0

#39 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 27 February 2019 - 14:01

View PostCrysis21, on 26 February 2019 - 18:07, said:

Pentru ca pe cartea de italia trebuie sa ai un abtibild lipit pe spate pe care scrie "anulata pentru export catre o tara ue Romania". Iar ca sa ai asta, vanzatorul trebuie sa predea numerele la oficiul unde se face radierea.
Apreciez cand se scrie in cunostinta de cauza, insa multi stiu doar sa rada sau sa faca misto, desi ei habar n-au despre cum este legal. De aceea am intrebat cum a rezolvat.
Eu spun cum trebuie la Bucuresti, poate ca prin provincie inca merge cu ciubucul si atentiile si inchid ochii.
1

#40 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 27 February 2019 - 14:14

Regulile se schimba destul de mult in ultima vreme, iar recent am constatat ca fiecare birou de inmatriiculari vine cu propriiile reguli. De exemplu la Timis, nu mai cer ca brief-urle sa fie traduse. La Gorj, iti respinge dosarul daca nu aduci traducerile. Si sunt multe alte exemple tampite. Ca sa nu mai spunem de cate ori, la RAR tampitii nu respecta certificatul de conformitate al masinii. La cumnatu-miu, cu el tradus si rot de 19 pe masina, i-au trecut in certificat roti de 20 si atat. Te doare mintea...

Pe langa asta, poate s-au desteptat si italienii si au facut mai usor exportul de masini. Au vazut si ei ce repede scapa nemtii de rable. Poate s-au facut modificari in vara, cand a inceput si nebunia ca toate masinile sa fie inmatriculate in italia daca ai resedinita de mai mult de 3 luni de zile.
1

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro