Jump to content

Import Italia


Exilong999999

Recommended Posts

Salut, am cumparat de la cineva o masina cu numere de Italia, am fost la firma de inmatriculari sa ma programez la RAR, totul bine..pe 12 am programare.Problema care este, baiatul de la care am luat masina avea o fisa A4 cu o inscriptie ACI si cartea masini, totusi am auzit ca ar fi trebuit sa aiba si o foicica micuta care ar fi insemnat ca masina a fost radiata de catre fostul proprietar.Sunt in regula cu cele doua foi A4 pe care le am? Mentionez ca detin si numerele de Italia cu care a venit masina.
Link to comment
Share on other sites

Salut, am cumparat de la cineva o masina cu numere de Italia, am fost la firma de inmatriculari sa ma programez la RAR, totul bine..pe 12 am programare.Problema care este, baiatul de la care am luat masina avea o fisa A4 cu o inscriptie ACI si cartea masini, totusi am auzit ca ar fi trebuit sa aiba si o foicica micuta care ar fi insemnat ca masina a fost radiata de catre fostul proprietar.Sunt in regula cu cele doua foi A4 pe care le am? Mentionez ca detin si numerele de Italia cu care a venit masina.

 

Pai situatia ta nu e prea buna. :)))

Radierea in Italia inseamna ca se pune abtibildul pe cartea mare a masinii si se dau si 2 foi a4 cu ceva explicatii. Pe abtibild scrie ca se anuleaza cartea si tara unde se va exporta masina.

Numerele se predau in momentul in care se radiaza masina. Deci ai o problema destul de mare, in sensul ca trebuie sa trimiti numerele in Italia ca sa poata fi radiata.

As vrea sa ma insel, insa masina ta cred ca nu e radiata in Italia. Si sincer nu inteleg cine nu si-ar radia masina la vanzare, preferand sa plateasca in continuarea impozit si asigurare la ea.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci uite-te pe cartea masinii ( aia mare in format a4) daca pe spate ai lipit un abtibild pe care scrie "carta di circolazione originale annulata per definitiva esportazione in altro paese della u.e Romania".

Daca nu ai acest abtibild, pe romaneste, ai belit-o. :) Daca nu ai ala, atunci ia legatura cu cine ti-a vandut masina ca altfel nu ai cum sa o inmatriculezi in Romania. Si mai mult, e posibil sa fie furata sau cine stie ce probleme sa aiba cel care ti-a vandut-o fara sa o radieze.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e furata pentru ca eu cu baiatul asta de la care am luat masina avem prieteni comuni, bine, el nu stie asta dar nu conteaza.Am fost la el acasa sa vad masina nu e ca si cum am luat-o de la X din orasul Y.Stam in acelasi oras si in cazul in care e vreo problema cu actele se rezolva 😉 cum vrea el..amiabil sau mai putin amiabil.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai tot nu ai zis daca pe cartea masinii pe spate scrie ce te-am intrebat eu. Daca firma a zis ca e ok la inmatriculare, e bine. :)) Dar e imposibil sa fie radiata si cu numerele la tine. Alea se predau la radiere. Ca tot da un destept minusuri, atatia frustrati pe forumuri.. :))
Link to comment
Share on other sites

Are dreptate @cavaliere, fara acel abtibild pe carte e ceva ciudat, inseamna ca documentul nu a fost anulat in vederea vanzarii

Eu sunt patit cu Italia, masina luata cu RAR-ul facut, dar furata

 

Eu abia ce mi-am luat o masina din Italia si stiu perfect ce trebuie sa aiba. Dar na, pe forumuri toti sunt experti si ei nici sa se lege la sireturi nu pot.

REpet, pe carte, pe spate trebuie sa lipeasca abtibild sa scrie clar radiata catre tara X. Si in acel moment se predau si numerele italiene.

Link to comment
Share on other sites

Nu am cum sa ma uit pe acte pentru ca nu sunt la mine..sunt la firma de inmatriculari.Am vrut sa ma duc pana la ei sa ma uit pe acte dar am zis lasa..in 12.02 am RAR, ce-o fi o fi.Oricum,100% furtul este exclus.Baiatul de la care am luat-o mi-a zis ca numerele de IT mai erau valabile 5 zile de la cumpararea masinii (cand a luat-o el de la italian).
Link to comment
Share on other sites

Nu am cum sa ma uit pe acte pentru ca nu sunt la mine..sunt la firma de inmatriculari.Am vrut sa ma duc pana la ei sa ma uit pe acte dar am zis lasa..in 12.02 am RAR, ce-o fi o fi.Oricum,100% furtul este exclus.Baiatul de la care am luat-o mi-a zis ca numerele de IT mai erau valabile 5 zile de la cumpararea masinii (cand a luat-o el de la italian).

 

sunt numere de carton, provizorii?

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Deci uite-te pe cartea masinii ( aia mare in format a4) daca pe spate ai lipit un abtibild pe care scrie "carta di circolazione originale annulata per definitiva esportazione in altro paese della u.e Romania".

Daca nu ai acest abtibild, pe romaneste, ai belit-o. :) Daca nu ai ala, atunci ia legatura cu cine ti-a vandut masina ca altfel nu ai cum sa o inmatriculezi in Romania. Si mai mult, e posibil sa fie furata sau cine stie ce probleme sa aiba cel care ti-a vandut-o fara sa o radieze.

 

Nu te conditioneaza la inmatriculare in ro sa ai aptibildul respectiv.

Pentru radiere, poate sa procedeze in doua moduri:

- daca nu preda numerele la politie, copii dupa toate actele + contract vc + numerele ... retur in italia la fostul proprietar pentru radiere;

La inmatriculare in ro trebuie sa faca dovada cum a adus masina in tara - declaratie bla bla bla pe platforma

- daca preda numerele la politie , copii acte + dovada predare numere polite ... purces in italia la aci pentru radiere.

 

In ambele cazuri, actele trebuiesc traduse in limba italiana ... alti bani, alta distractie.

Ideal era sa aibe aptibildul respectiv ... dar poate fi specificat in actul de propiretate care este in format digital/ transferul de proprietate in vederea exportului.

Link to comment
Share on other sites

Fara dovada radierii masini din Italia nu se inmatriculeaza. Nu stiu cum ai facut tu de spui ca nu e nevoie, dar cand depui actele la politie pentru inmatriculare, cartea trebuie sa aiba radierea pe ea.

 

Anul trecut, inmatriculat, fara radiere. Radierea am facut-o ulterior, dupa aprox. 2 luni.

Fara matrapalzacuri!!!

P.S.

Si la RAR am asteptat si cateva zile pentru omologare speciala sau individuala ... nu imi amintesc exact.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Pai cum sa fie aduse ori daca iti lasa proprietarul numerele pe masina si apoi tu sa le trimiti inapoi ca el sa radieze masina, ori ilegal cu numere de carton.

Nu exista numere de zoll in Italia.

 

targa provvisoria

 

Sunt state care le recunosc si state care nu le recunosc. Si sunt chiar din carton.

Sunt oameni care si-au adus masina cu asemenea numere. Eu personal nu m-as risca.

Link to comment
Share on other sites

targa provvisoria

 

Sunt state care le recunosc si state care nu le recunosc. Si sunt chiar din carton.

Sunt oameni care si-au adus masina cu asemenea numere. Eu personal nu m-as risca.

 

Omule, stiu ce inseamna de carton. Inseamna ca in Ungaria o belesti pe romaneste. Cine nu stie, in ultimele 4 5 luni s-au inasprit controalele si mai ales in Slovenia si Ungaria nu ai voie cu cartoane si iti ia acte si tragi masina pe dreapta plus amenda.

Initiatorul nu ne-a zis ce fel de numere a avut masina cand a ajuns aici. DAca a avut numere definitive italiene, atunci ori a fost ciordita, ori proprietarul a fost de acord sa i le lase sa ajunga cu ea aici, caz in care trebuie trimise inapoi sa faca radiere. Altfel nu exista.

Link to comment
Share on other sites

Omule, stiu ce inseamna de carton....

 

 

:LMAO:

Carton(ashul) era pentru altii.

P.S.

Cat a costat radierea si din ce provincie s-a radiat masina?

 

.... DAca a avut numere definitive italiene, atunci ori a fost ciordita, ...

 

o verificare pentru furt la ACI il costa in jur de 7 euro

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu de italia, am inscris-o in germania fara nici o problema, era radiata si avea stampila pe carte, a venit pe platforma fara numere din italia ptr ca pe roti e mult mai complicat, am mai vrut sa iau una si tot asa era vorba sa vina radiata pe platforma, si albanezul care se ocupa de tranzactii cu masini de italia stia cu ce se mananca si nu cumpara masini decat de la dealeri nu de la noname privati ptr ca era patit cu ei.... si nu poti sa-i dai in judecata nici sa-ti recuperezi paguba, asta ca tot veni vorba de tepe italienesti.....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Revin cu update.Din fericire niciunul dintre voi nu a avut dreptate.Masina a fost inmatriculata fara probleme, astazi am primit numerele si astept talonul prin posta.Tin sa mentionez ca numerele de Italia inca sunt la mine in portbagaj.Se pare ca firmele de inmatriculari pot radia si masini din strainatate.O cunostinta si-a inmatriculat o masina de Germania neradiata de acolo.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.