Jump to content

Import Italia


Exilong999999

Recommended Posts

Pai scrie-ne aici cum te-ai descurcat ca poate mai au si altii nevoie si e bine sa stie.

Nu am facut absolut nimic, firma de inmatriculari s-a ocupat de absolut tot.Eu m-am prezentat doar la R.A.R apoi am mers la firma de inmatriculari sa iau documentele si sa merg la primarie (locuiesc la sat) apoi am dus documentele cu stampila primariei si asta a fost.Astazi mi-au venit numerele si urmeaza sa primesc talonul.

La inmatriculari mi s-a spus ca pot circula cu asigurarea de pe numerele rosii, este adevarat? Mai am o luna valabila asigurarea.

Edited by Exilong999999
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am facut absolut nimic, firma de inmatriculari s-a ocupat de absolut tot.

Foarte simplu și frumos. Nu mai apleca urechea la toți forumiștii cu prea multĂŁ imaginație și idei de tot felul de țepe

 

La inmatriculari mi s-a spus ca pot circula cu asigurarea de pe numerele rosii, este adevarat

Sigur cĂŁ da, daca este valabilĂŁ. Asigurarea se poate face folosing VIN-ul mașinii, nu conteazĂŁ plĂŁcuțele.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte simplu și frumos. Nu mai apleca urechea la toți forumiștii cu prea multĂŁ imaginație și idei de tot felul de țepe

 

 

Sigur cĂŁ da, daca este valabilĂŁ. Asigurarea se poate face folosing VIN-ul mașinii, nu conteazĂŁ plĂŁcuțele.

Mda, le-am cam dat lumea peste cap acum.Sincer m-au speriat rau colegii..am stat cu morcovul la cur pana astazi.Multumesc de raspuns!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc.Colegii ziceau ca e nu se poate sa am numerele in masina (cele straine) si sa o inmatriculez si ca am nevoie sa scrie nu stiu ce pe carte.

Da bai baiatule, trebuie sa fie radiata, instrainata catre export,de la primarie ca e scazuta, tb sa predai numerele, tb sa ai cmr de la transportator daca a venit pe platflrma, samd, situatii si situatii depinde de tara, daca e luata de la privat sau firma, licitatii sau dezmembrari....

Stai la tara ok, da sa nu stii nimic si sa crezi ca ai rezolvat totul legal printr-o firma de inmatriculari care poate impinge in stanga si dreapta nu mi se pare ok.

Ma rog ce mai conteaza in cacatu asta de tara o rabla in plus sau in minus, cand toti suntem niste habarnisti cu diploma, atata timp cat are cine sa ne rezolve problemele nu are rost sa ne punem mintea la contributie :thumbsup:

 

Ai postat pe un forum public si ti s-au dat niste informatii gratis, si fiecare are dreptul la opinia lui, nu a ras nimeni ca tine cand s-a vazut cu sacii in caruta

  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Da bai baiatule, trebuie sa fie radiata, instrainata catre export,de la primarie ca e scazuta, tb sa predai numerele, tb sa ai cmr de la transportator daca a venit pe platflrma, samd, situatii si situatii depinde de tara, daca e luata de la privat sau firma, licitatii sau dezmembrari....

Stai la tara ok, da sa nu stii nimic si sa crezi ca ai rezolvat totul legal printr-o firma de inmatriculari care poate impinge in stanga si dreapta nu mi se pare ok.

Ma rog ce mai conteaza in cacatu asta de tara o rabla in plus sau in minus, cand toti suntem niste habarnisti cu diploma, atata timp cat are cine sa ne rezolve problemele nu are rost sa ne punem mintea la contributie :thumbsup:

 

Ai postat pe un forum public si ti s-au dat niste informatii gratis, si fiecare are dreptul la opinia lui, nu a ras nimeni ca tine cand s-a vazut cu sacii in caruta

Cacatu asta de țarĂŁ e asa din cauza unor atitudini de cĂŁcat precum a ta

  • Like 7
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Da bai baiatule, trebuie sa fie radiata, instrainata catre export,de la primarie ca e scazuta, tb sa predai numerele, tb sa ai cmr de la transportator daca a venit pe platflrma, samd, situatii si situatii depinde de tara, daca e luata de la privat sau firma, licitatii sau dezmembrari....

Stai la tara ok, da sa nu stii nimic si sa crezi ca ai rezolvat totul legal printr-o firma de inmatriculari care poate impinge in stanga si dreapta nu mi se pare ok.

Ma rog ce mai conteaza in cacatu asta de tara o rabla in plus sau in minus, cand toti suntem niste habarnisti cu diploma, atata timp cat are cine sa ne rezolve problemele nu are rost sa ne punem mintea la contributie :thumbsup:

 

Ai postat pe un forum public si ti s-au dat niste informatii gratis, si fiecare are dreptul la opinia lui, nu a ras nimeni ca tine cand s-a vazut cu sacii in caruta

In primul rand nu ma cunosti asa ca mai usor cu atitudinea de baiat rau, bai baiatule.In al doilea rand habar nu ai despre ce vorbesti, faptul ca tu stii o calea de a rezolva o situatie nu inseamna ca alta nu exista (legal vorbind).Acum spune-mi si tu mie, cum ar fi putut masina asta sa fie inmatriculata ilegal? Tu te auzi ce aberezi?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din moment ce masina avea toate actele, nu vad de ce ai fi avut probleme. Sa te bucuri de ea!

 

Pentru ca pe cartea de italia trebuie sa ai un abtibild lipit pe spate pe care scrie "anulata pentru export catre o tara ue Romania". Iar ca sa ai asta, vanzatorul trebuie sa predea numerele la oficiul unde se face radierea.

Apreciez cand se scrie in cunostinta de cauza, insa multi stiu doar sa rada sau sa faca misto, desi ei habar n-au despre cum este legal. De aceea am intrebat cum a rezolvat.

Eu spun cum trebuie la Bucuresti, poate ca prin provincie inca merge cu ciubucul si atentiile si inchid ochii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Regulile se schimba destul de mult in ultima vreme, iar recent am constatat ca fiecare birou de inmatriiculari vine cu propriiile reguli. De exemplu la Timis, nu mai cer ca brief-urle sa fie traduse. La Gorj, iti respinge dosarul daca nu aduci traducerile. Si sunt multe alte exemple tampite. Ca sa nu mai spunem de cate ori, la RAR tampitii nu respecta certificatul de conformitate al masinii. La cumnatu-miu, cu el tradus si rot de 19 pe masina, i-au trecut in certificat roti de 20 si atat. Te doare mintea...

 

Pe langa asta, poate s-au desteptat si italienii si au facut mai usor exportul de masini. Au vazut si ei ce repede scapa nemtii de rable. Poate s-au facut modificari in vara, cand a inceput si nebunia ca toate masinile sa fie inmatriculate in italia daca ai resedinita de mai mult de 3 luni de zile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Regulile se schimba destul de mult in ultima vreme, iar recent am constatat ca fiecare birou de inmatriiculari vine cu propriiile reguli. De exemplu la Timis, nu mai cer ca brief-urle sa fie traduse. La Gorj, iti respinge dosarul daca nu aduci traducerile. Si sunt multe alte exemple tampite. Ca sa nu mai spunem de cate ori, la RAR tampitii nu respecta certificatul de conformitate al masinii. La cumnatu-miu, cu el tradus si rot de 19 pe masina, i-au trecut in certificat roti de 20 si atat. Te doare mintea...

 

Pe langa asta, poate s-au desteptat si italienii si au facut mai usor exportul de masini. Au vazut si ei ce repede scapa nemtii de rable. Poate s-au facut modificari in vara, cand a inceput si nebunia ca toate masinile sa fie inmatriculate in italia daca ai resedinita de mai mult de 3 luni de zile.

 

Am luat o masina din Italia acum 3 saptamani, in mod sigur nu s-a schimbat nimic de atunci. :)))

Link to comment
Share on other sites

Cacatu asta de țarĂŁ e asa din cauza unor atitudini de cĂŁcat precum a ta

 

Cacatu asta de tara este asa pentru ca este locuita de niste necivilizati cu educatie indoielnica, tendinta ereditara de Âşuți, fara scrupule si caracter, spargatori de seminte, laudatori si pupincuristi care se aplauda si aproba pe rand reciproc

Si tu ai tot o atitudine de cacat cand comentezi gratuit si scoti din context doar ce iti convine

In afara de cavaliere cred ca nimeni nu prea a avut habar ce se cere la inmatriculare si tot ce s-a postat este inutil, din cauza mentalitatii romanesti de cacat sa dus dracului si topicul asta, masina nu tb sa fie nici radiata, merge si fara numere, fara export fara nimic, succes si ma scuzati

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

BOASKA, de ce nu emigrezi? La modul serios, esti atat de inversunat, nu inteleg de ce ramai “in tara asta de cacat”; esti masochist?!

 

Asa cum a explicat un coleg mai devreme, procedurile difera de la judet la judet. La fel ca initiatorul topicului, sunt curios cum considerati voi ca s-a inmatriculat masina ilegal, concret.

 

Cu parere de rau, majoritatea postarilor tale sunt mai putin informative decat toxice si nu fac altceva decat sa devieze discutia de la subiectul initial. Nu imi amintesc vreo postare de-ale tale in care sa nu iti refulezi frustrarile, sa scrii ceva folositor, aduci doar jigniri colegilor de forum si zero continut valoros.

 

Nu intentionez sa fiu rautacios, e doar o observatie pe care te rog sa o ignori daca nu vrei sa o analizezi obiectiv.

 

—————————————

 

In alta ordine de idei, urmeaza sa merg sa iau o masina din Italia; voi merge cu doi prieteni, unul dintre ei vorbeste italiana foarte bine, dar nu avem foarte mare experienta la cumparat masini. Intentionam sa venim cu ea pe roti in tara.

V-as ruga sa ma ajutati cu ce informatii aveti.

Multumesc!

  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

BOASKA, de ce nu emigrezi? La modul serios, esti atat de inversunat, nu inteleg de ce ramai “in tara asta de cacat”; esti masochist?!

 

Asa cum a explicat un coleg mai devreme, procedurile difera de la judet la judet. La fel ca initiatorul topicului, sunt curios cum considerati voi ca s-a inmatriculat masina ilegal, concret.

 

Cu parere de rau, majoritatea postarilor tale sunt mai putin informative decat toxice si nu fac altceva decat sa devieze discutia de la subiectul initial. Nu imi amintesc vreo postare de-ale tale in care sa nu iti refulezi frustrarile, sa scrii ceva folositor, aduci doar jigniri colegilor de forum si zero continut valoros.

 

Nu intentionez sa fiu rautacios, e doar o observatie pe care te rog sa o ignori daca nu vrei sa o analizezi obiectiv.

 

—————————————

 

In alta ordine de idei, urmeaza sa merg sa iau o masina din Italia; voi merge cu doi prieteni, unul dintre ei vorbeste italiana foarte bine, dar nu avem foarte mare experienta la cumparat masini. Intentionam sa venim cu ea pe roti in tara.

V-as ruga sa ma ajutati cu ce informatii aveti.

Multumesc!

Din cate am inteles si din cate am vazut la mine actele sunt urmatoarele : talon in original, cartea masinii care mai nou e digitala (o foaie A4) si atasat de ea trebuie sa fie o foicica numita Passagio.Eu cu astea am inmatriculat masina.Vezi sa ai neaparat foicica aia mica, scria pe ea "Trasferimento di proprieta".

Edited by Exilong999999
Link to comment
Share on other sites

Sa ne intalegem, a cumparat o masina care nu este radiata in italia, putea fi si germania spania etc. Acuma vechiul proprietar nu poate sa o radieze fara numere/actele masini. (paguba lui daca o vinde asa). Practic de asta se cere in Romania dovada radieri de acolo sa nu ramana vechiul proprietar cu ea la taxe. Legal asa se face, daca masina nu are numere de export se cere dovada radieri+placute.

Dupa inmatriculare statul transmite ca masina a fost inmatriculata aici, insa cum in ro totul este in slow motion, radierea din oficiu se va face poate intr-un an, timp in care el va plati taxe.

Edited by Stormzor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa ne intalegem, a cumparat o masina care nu este radiata in italia, putea fi si germania spania etc. Acuma vechiul proprietar nu poate sa o radieze fara numere/actele masini. (paguba lui daca o vinde asa). Practic de asta se cere in Romania dovada radieri de acolo sa nu ramana vechiul proprietar cu ea la taxe. Legal asa se face, daca masina nu are numere de export se cere dovada radieri+placute.

Dupa inmatriculare statul transmite ca masina a fost inmatriculata aici, insa cum in ro totul este in slow motion, radierea din oficiu se va face poate intr-un an, timp in care el va plati taxe.

 

Pai evident ca asa este, insa se perpetueaza stilul de a posta aiurea si fara argumente. Evident ca aici s-a intamplat o anomalie, lucru pe care am cerut si eu sa il aflu, ca sa stiu pe viitor ce anume sa fac/ sa evit.

Pentru colegul care vrea sa aduca masina pe roti, singura modalitate este sa iti lase italianul numerele pe masina, dar asta nu prea se intampla, din motivul expus de Stormzor, de teama sa nu ramana italianul cu masina pe rol la fisc si sa plateasca taxe la ea cu nemiluita.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu nici asigurarea nu o poti inchide pana nu duci dovada ca e radiata (si acolo costa nu ca la noi).

In fine colegul sa fie sanatos ca a putut sa o inmatriculeze fara radierea :thumbsup:

Multumesc.Cel care mi-a vandut mie masina a zis ca si-a facut o asigurate pe 5 zile cat sa vina cu masina si atat.Si mie mi s-a parut dubioasa toata situatia si am zis sa intreb si aici daca e in neinregula ceva sau nu.Cum am spus, am stat cu morcovul la cur pana am primit numerele, nu m-am linistit nici dupa ce am trecut R.A.R- ul.Nu m-am ocupat de absolut nimic, firma a facut totul.Daca este cineva curios poate suna la o firma de inmatriculari sa intrebe daca e posibil ca ei sa radieze masina.Eu am relatat totul exact cum mi s-a intamplat.Nu-s vreun print sa-mi inmatriculeze aia masina pe naspa.Totusi mie mi se pare dubioasa treaba asta cu numerele de IT..sunt multe masini aduse cu tot cu numere si nu cred ca toti italienii sunt atat de prosti incat sa aiba incredere in oricine sa le lase numerele cu speranta ca le vor primi prin posta mai apoi.

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat doua masini din Belgia. La prima ne-am inteles sa trimit numarul din spate prin posta sa poata radia masina. 50 eur cu DHL. Numarul din fata predat la Politia Romana.

La a doua masina am facut o clona la numarul din spate si am lasat originalul la proprietar. Cand am ajuns in Romania l-am sunat si a radiat masina. Fara extra costuri.

In Belgia radierea se face foarte simplu. Doar pui numarul din spare intr-o cutie la politie si ai masina radiata a doua zi.

In rest am avut toate actele ok si inmatricularea a decurs usor. Aici in Cta este cu programare si nu mai stai la coada cu orele si nu te mai lovesti de samsari cum era odata.

Edited by Injectoru'6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.