Jump to content

Bara spate desprinsa usor zona buson rezervor


Calinu

Recommended Posts

Salut, Poate ma ajuta careva cu un cod la acel plastic sau support care tine bara spate lipita de caroserie. La mine sa desprins putin chiar la colt/capat imediat sub busonul de la rezervor. Am inteles ca ar fi slabute si se duc de la prelingerile de motorina in timp. Stie careva care e acel support sau piesa ?
Link to comment
Share on other sites

Astea-s piesele care tin bara prinsa de caroserie

51717154520 si 07147127714

Well, eu am mai intrebat in stanga in dreapta si am inteles ca ar fi o piesa de plastic mai lunga si nu un simplu nut plug...ce vine montata pe caroserie ...Oare sa fie doar asta?

Ar fi prea simplu / frumos. Ai avut si tu desprinsa bara chiar la capat ( vezi poza).

post-87182-0-20095200-1548919670_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am mai vazut chestia asta si explicatia ar fi ca motorina care mai curge pe acolo duce la deformarea usoara a coltului. Nu stiu daca schimbarea clipsului rezolva situatia dar merita incercat. Altfel o incalzire a acelei parti cu un pistol cu aer cald si presarea lui la forma initiala.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Poti sa cauti pe realoem.com

am cautat de nebun...dar nu reusesc sa identific piesa exacta in cauza :(

 

am mai vazut chestia asta si explicatia ar fi ca motorina care mai curge pe acolo duce la deformarea usoara a coltului. Nu stiu daca schimbarea clipsului rezolva situatia dar merita incercat. Altfel o incalzire a acelei parti cu un pistol cu aer cald si presarea lui la forma initiala.

e desprinsa :(. Da, e problema veche la diesel-uri...se uzeaza ceva clips , clip...what ever este acolo

Link to comment
Share on other sites

Se deformeaza spoilerul,plasticul se inmoaie si se deformeaza de la motorina,singura rezolvare e sa cauti o alta bara fara probleme si deformari si eventual suport bara pe partea respectiva...sau varianta tiganeasca,incerci sa dai un autofiletant sa prinzi bara de caroserie daca marginea iti permite.
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Well, eu am mai intrebat in stanga in dreapta si am inteles ca ar fi o piesa de plastic mai lunga si nu un simplu nut plug...ce vine montata pe caroserie ...Oare sa fie doar asta?

Ar fi prea simplu / frumos. Ai avut si tu desprinsa bara chiar la capat ( vezi poza).

revin pe acest subiect. Inca nu am rezolvat-o :). POate cineva are idee de un cod pt piesa respectiva. Sigur e ceva clema din plastic care fizeaza bara de carosria masinii. Nu reusesc sa o identific sa stiu ce sa comand.

Link to comment
Share on other sites

revin pe acest subiect. Inca nu am rezolvat-o :). POate cineva are idee de un cod pt piesa respectiva. Sigur e ceva clema din plastic care fizeaza bara de carosria masinii. Nu reusesc sa o identific sa stiu ce sa comand.

..Nu te astepta sa desfaca careva bara la al sau X1 sa citeasca codul de pe piesa de plastic/suport si sa il puna aici..

Cauta pe realoem sau sau mai bine desfa acolo sa vezi care din cele doua piese (bara/suport) s-ay deformat de la motorina sau ce e acolo.

 

(Daca cineva ti-ar zice codul, tot la mana dealear-ului ajungi.. asa ca poti sa ii suni direct pe ei.)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

..Nu te astepta sa desfaca careva bara la al sau X1 sa citeasca codul de pe piesa de plastic/suport si sa il puna aici..

Cauta pe realoem sau sau mai bine desfa acolo sa vezi care din cele doua piese (bara/suport) s-ay deformat de la motorina sau ce e acolo.

 

(Daca cineva ti-ar zice codul, tot la mana dealear-ului ajungi.. asa ca poti sa ii suni direct pe ei.)

Oare asa m-am exprimat? Sa desfaca careva bara?.... Atunci mea culpa. Doream putin ajutor de la cineva care are o abilitate mai buna in a descoperii codurile. Eu am incercat realoem si nu am gasit. Noroc acuma ca cineva "si-a desfacut bara pt mine". De apreciat omul. Spor

 

Merci Alex :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.