Jump to content

Probleme electrice bmw e46


Recommended Posts

Seara buna sau zi buna , am o problema la masina mea bmw 320d e46 136cp , problema consta in felul urmĂŁtor , portbagajul ĂŽmi aratĂŁ mereu deschis , butonul de ĂŽnchidere portiere din interiorul masini nu funcționeazĂŁ , butonul de deschiderea portbagaj nu functioneaza doar din cheie , becurile din interior se sting și se aprind când vor in mers sau la deschiderea ușilor , butonul de stingere a becurilor funcționeazĂŁ când vrea . Am pĂŁțit de 2 ori de când am masina ca toate sa funcționeze perfect adicĂŁ portbagaj ĂŽnchis , buton funcțional becuri funcționale . Ănchiderea centralizata funcționeazĂŁ de la telecomanda iar portbagajul doar din cheie , am refĂŁcut toate cablurile din MĂŁnunchiul de fire din furtunul de cauciuc de la portbagaj ... nu mai stiu ce sa fac cu el va rog help!!!

Undeva stiu ca am scurt dar nu stiu unde... poate voi ați mai pĂŁțit

Link to comment
Share on other sites

Cum pot sa ĂŽmi dau seama dacĂŁ e modulul de vina fĂŁrĂŁ sa ĂŽl schimb? , contactul de la ĂŽncuietori merge când nu face figuri adicĂŁ se Ănchide am ĂŽncercat și cu alta ĂŽncuietoare ..

Problema e tot din manunchiul de fire, ca sa fii sigur trebuie sa verifici fiecare fir de la incuietoare pana la modul. Chiar daca contactul e bun , firele de la contact sunt bune, dar firele care duc la motorasul incuietorii sunt intrerupte, de unde vrei sa-ti mearga?

Link to comment
Share on other sites

(...) contactul de la ĂŽncuietori merge când nu face figuri adicĂŁ se Ănchide am ĂŽncercat și cu alta ĂŽncuietoare ..

 

Daca e cu "cand nu face figuri" = intermitent, e cum zice cristian, adica manunchi de fire.

 

Daca ar fi fost modul, acesta NU face figuri, de cele mai (foarte) multe ori se defecteaza si nu se intampla INTERMITENT = "nu face figuri" :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Am reverificat toate firele și toate sunt ok... ma duc mâine pânĂŁ-n la dezmembrĂŁri sa vad de un modul

Nu ai verificat toate firele.

Ti-am scris mai sus cum se verifica corect: fiecare fir se verifica cu ohmetrul de la incuietoare pana in cupla modulului. Tu nu ai facut asa ceva, doar ai miscat de manunchiul de fire.

Link to comment
Share on other sites

Da e adevarat dar nu dețin un Ohmetru... și electrician bun in Bihor nu prea este ... toti sunt Cârpaci... unde as putea cumpara un ohmetru? MĂŁnunchiul de fire l-am desfĂŁcut total adicĂŁ a trebuit sa repar toate firele toate erau tĂŁiate maidemult și le-am refĂŁcut pe toate s-ar putea și ca sa fi pus alt fir ca, cam semĂŁnau ĂŽntre ele
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am un e 46 318i 2003 benzina vvt si nu stiu ce sa-i mai fac. M-a exasperat la maxim. Imi da eroare 277f si 2782 (senzor axa cu came, evacuare) si nu stiu ce senzori sunt si pe unde.va rog cine ma poate ajuta. Si cu un service pana la urma in Bucuresti. E bn si asa decat sa stau parcat😢😢😢
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am un e 46 318i 2003 benzina vvt si nu stiu ce sa-i mai fac. M-a exasperat la maxim. Imi da eroare 277f si 2782 (senzor axa cu came, evacuare) si nu stiu ce senzori sunt si pe unde.va rog cine ma poate ajuta. Si cu un service pana la urma in Bucuresti. E bn si asa decat sa stau parcat😢😢😢

Diagnoza ai facut-o cu Ista sau cu altceva ? Pentru o buna diagnoza e recomandat sa folosesti un program dedicat bmw, nu o diagnoza generela.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.