Jump to content

Bmw f30 scârțâitul


TudorTomoiaga

Recommended Posts

la un Meserias care stie ce face ! se dezechipeaza complet si se antifoneaza suplimentar,ce nu a reusit sa faca producatorul sau era prea costisitor ! am asistat la o astfel de operatiune full [4 usi] la alta marca ce-i drept . Edited by Vik71
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai auzi scartaitul ala iti trebuie un spray de chedere. Intai le cureti bine cu carpa si apa si apoi dai cu spray. Nu o sa se mai auda. Cel putin o perioada. Eu am avut problema asta si la bmw si la alte marci dar ce i drept doar vara cand era foarte cald. Asta este singura solutie in afara de chedere noi desigur. Vezi sa dai si pe chederul de pe caroserie si pe cel de pe portiera.
Link to comment
Share on other sites

Am dat 33000E pe masina noua (premium cica) ca sa o duc la "meserias" sa mi-o antifoneze ?

 

da,daca fabricantul nu a facut-o ok ,ca de masina Premium ! nu la orice meserias ! masina era noua de 3 luni ,tot asa un bolid din clasa premium ,propietar nemultumit total de zgomote ... care a dat-o pe mana unui Profesor care stia ce face ! repet ,era alta marca .,,antifonare suplimentara de noua,, grin.png se cheama operatiunea .nu cred ca se rezolva cu spray de chedere ,ar fi prea ieftin

Edited by Vik71
Link to comment
Share on other sites

Calitatea plasticelor a scazut. Reduceri de costuri, norme de mediu...

 

Dar...

Locuiesc afara si F20, F3x sunt masini destul de intalnite prin zona Benelux, Germania. Cunosc destule persoane care conduc asa ceva. Rar s-au plans de zgomote si in general minore.

Am condus un F30 calarit de firma, model 2013, nici o pr. Apoi F36 meu, menajat, condus doar in vest pe drumuri bune, unde dadeam de portiuni nasoale mers cu grija.

Probabil calitatea proasta a drumurilor de la noi e principalul factor. Sasiul rasucit zilnic, chiar si prin gropi mici, imbatraneste materialele, punctele de sudura. Faptul ca unele masini au suspensii sport si roti cu talon mic accentueaza fenomenul. Plus mersul sportiv, viraje stranse luate la limita aderentei, duce la solicitari importante. Si asa scade rigiditatea sasiului.

Edited by mike2005
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Aceeasi problema am intampinat-o si eu (se manifesta de vreo 2 ani deja, tot pe un F30). La mine zgomotul este doar in usa dreapta, fata si se aude ca si cum geamul s-ar misca la denivelari. De cate ori am fost la service (in Romania, doar reprezentate BMW) mi-au desfacut usa, au prins cablurile mai bine, praf in ochi cu alte cuvinte. In Spania am dus-o si mi-au spus ca e chederul dar ca l-au uns si nu se mai aude. Se mai auzea putin (cel putin eu puteam sa mai aud) dar zgomotul a fost semnificativ diminuat. Din pacate problema a revenit in timp si acum planific sa schimb chederul la urmatoarea vizita.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Salut, aceeasi problema am avut-o si eu la un F31, problema dispare dupa ce ungi tot ce inseamna cheder de pe usa. Initial am dat cu spary de chedere si s-a diminuat destul de mult. Pentru a scapa de tot sau in proportie de 99%, trebuie sa-i dai cu crema care contine glicerina. Eu am dat cu crema FARMEC de maini. Daca sunt locuri in care nu ajungi cu mana, poti baga crema intr-o seringa.
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am F31 si nu mi se pare ca scartaie nimic deranjant.. Mentionez ca am avut si alte masini si chiar sunt pretentios la chestia asta (altele ma enervau pt ca scartaiau).. In BMW e liniste.. Poate fi si diferenta intre modelele facute pt export si cele pt Germania? Am auzit de la mai multe persoane chestia asta, dar nu stiu sincer ce sa cred.. Masina mea a fost cumparata de noua din Munchen (de la mama ei :)), iar eu am cumparat-o sh dupa ce a fost folosita pe leasing acolo cam 2 ani jumate- 3.
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am F31 si nu mi se pare ca scartaie nimic deranjant.. Mentionez ca am avut si alte masini si chiar sunt pretentios la chestia asta (altele ma enervau pt ca scartaiau).. In BMW e liniste.. Poate fi si diferenta intre modelele facute pt export si cele pt Germania? Am auzit de la mai multe persoane chestia asta, dar nu stiu sincer ce sa cred.. Masina mea a fost cumparata de noua din Munchen (de la mama ei :)), iar eu am cumparat-o sh dupa ce a fost folosita pe leasing acolo cam 2 ani jumate- 3.

 

 

Nici eu n-am avut problema asta pana in vara cand a dat caldura. Am cautat pe net si se pare ca este generala problema la F30/31, chiar si pe afara. Eu am rezolvat-o complet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.