Jump to content

M52B25 S3 pe E46 cu MS42


AsterXxX

Recommended Posts

Salut, dragi utilizatori!

 

Lucrez la un swap al unui motor care provine de pe E36 caroseria pe care este deja montat este un E46 care a avut cel mai pĂŁcĂŁtos motor un N42B20 care a fost dat afara complet cu tot cu ECU si EWS.

Pentru acest motor M52B25 S3 care l-am menționat mai sus, acestuia i-am luat un kit ECU cu EWS (MS42), galerie de admisie M54 cu clapeta acceleratie electronicĂŁ ultima problemĂŁ care mai este de rezolvat este alinierea senzorului de turatie de la vibrochen deoarece ECU MS42 avea acest senzor localizat aproape de cutia de vitezĂŁ iar pe M52B25 S3 acest senzor se aflĂŁ localizat pe fulia de accesorii si se pare ca nu are același punct de explozie la primul piston.

 

As dori sa rezolv aceastĂŁ problemĂŁ impreuna cu voi. Mentionez ca detin un osciloscop digital cu care as putea sa vad exact poziția la care da scânteia acest ECU MS42 dar nu am gasit un e36 cu acest motor ca sa vad cand da explozia cu acel ECU de la Bosch. Sau poate exista o alta varianta, orice informatie este bine venitĂŁ.

 

P.S. Am rugĂŁmintea sa nu lĂŁsați mesaje care nu țin de natura acestei discuții!

MULTUMESC!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am avut si eu niste ganduri de genul asta la un moment dat doar ca eu voiam sa fac invers, sa convertesc un M50 in M52/M54.

Solutia mea dupa ce am tot citit mai multe forumuri era sa iau arbore cotit plus baie de ulei de la M54 si sa le montez pe m50

Arborele vine cu roata dintata pe el.

Acum nu stiu cat de fezabil ar fi pentru tine sa vezi daca poti face invers, sa iei arbore de m50 sau m52 varianta de e36 cu roata dintata exterioara.

De asemenea uite aici un link cu si despre MS42, poate reusesti sa gasesti o solutie ceva.

 

PS. Discut pur teoretic, nu am apucat sa am si experienta practica, mnah.. ma gandeam ca poate ajuta.

Edited by bogdanx
Link to comment
Share on other sites

Arborele cu roata dintata exterioarã exista, problemã este cã trebuie sã Îl adaptez la MS42 sa il citeascã ca si cum ar fi În spate sau daca se lucreazã doar pe soft ii simplu atunci! Nu am vazut sa fi existat soft de MS42 care sa fie gandit pentru roata dintata exterioarã sau poate am am trecut exact pe lângã ce aveam nevoie citind destule articole.
Link to comment
Share on other sites

Ah, pai in cazul asta, o ulima solutie asta ar fi, sa vezi daca poti pune baia si arbore cu roata dintata in spate.

Din ce stiu este posibil, nu difera, doar ca trebuie si baia de ulei aferenta pe care se monteaza senzorul.

Posibil sa se poata face si din soft aceasta modificare, amandoi senzorii sunt HALL, daca au voltaje similare doar numarul de dinti variaza.

Link to comment
Share on other sites

In ambele situatii nr de dinti este 60*2(lipsa). Mentionez ca imi da scânteie am reusit sa sparg bendixul la electomotor ĂŽn idea ĂŽn care am scos acel splint de poziționare a roti dintate si am rĂŁsuci de ea ĂŽn diverse poziții acum am alezat gĂŁurile de la prezoanele de fixare a flansei doar ca imi trebuie timpi masurati cu un osciloscop de pe un M52B25 s3 care este montat pe vreo pisicuta(e36) cu ECU Bosch. Varianta asta am considerat-o mai simpla decat ĂŽnlocuirea arborelui si a bai de ulei.
Link to comment
Share on other sites

Daca ambele motoare au roata cu 60-2 dinti, atunci incearca sa afli, sau sa constati direct pe motorul unui amic, in ce pozitie sta senzorul de pe motorul cu MS42 fata de roata dintata, atunci cand fixezi arborele cotit la 0 grade.

Spre exemplu, sa zicem ca senzorul sta aliniat cu al "n"-lea dinte (sau, dupa caz, interval dintre dinti) care urmeaza dupa pauza de doi dinti lipsa consecutivi, in sensul de rotatie al motorului. Incearca sa determini pozitia cat mai exact posibil (de preferabil cu o eroare de max. 1/3 dinte sau interval, care echivaleaza cu +/- 1 grad).

 

Ajusteaza apoi sensorul roata de pe M52B25 S3 in exact aceeasi pozitie relativ la roata dintata (deci al "n-lea" dinte / spatiu dupa cei doi dinti lipsa, in sensul de rotatie al motorului).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.