Jump to content

Regenerare filtru de particule e90 05


Mrsonny

Recommended Posts

Cum se comporta DPF-ul cand isi face regenerarea automata? De curand am achizitionat o masina cu DPF si nu stiu cum ar trebui sa se comporte si cand se face regenerarea? Mentionez ca nu am niciun martor aprins in bord ci 2 bujii incandescente arse, au vreo legatura cu regenerarea?

Daca ai cutie automata o sa tina masina turatia mai sus un pic, sa schimbe la turatii mai mari, ca si cum ar fi in sport. La cutia manuala nu stiu cum e la bmw, la VW spre exemplu observi la relanti ca ii creste turatia la 1000rpm in timpul regenerarii.

 

Eu am avut o bujie arsa si se facea regenerarea, nu stiu daca la mai multe arse e aceeasi regula.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a mai spus cineva ca s ar putea sa fie de la releu si aveam de gand sa schimb si releul si bujiile.

 

daca te referi la bmw 320 d e posibil. Eu asa am avu problema. imi arata toate bujii arse. Am schimbat doar releul cel de sub motor, cu greu dar am reusit fara sa ma bag sub masina.

Bujiile le am lasat ca erau bune. Doar una era aproape de valoarea limita.

 

Cica se simpte. Iti creste consumul dintr o data. Si scoate masina mai mult fum.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic normal in a avea 2 bujii arse.

Realizezi ca ma refeream la faptul ca masina nu are niciunul dintre simptomele prezentate mai sus si nu la faptul ca e in regula sa ai 2 bujii arse, nu?

 

Aveam de gand sa le schimb pe toate 4 evident, initial voiam sa schimb si releul dar colegul @bimmer mai sus mi-a recomandat sa nu schimb si releul.vad eu acum daca il schimb si pe ala sau nu.

Edited by Exilong999999
Link to comment
Share on other sites

Recomandat ar fi sa se inlocuiasca si firul pentru releu. Pot aparea probleme din cauza lui.

Nu e chiar usor sa faci o treaba cum este recomandata, dar macar te scapa de multe alte probleme in timp.

Moraru, daca te referi la ce am spus ("recomandat") eu mai sus, am facut-o in baza unei logici. Stiind ca releul de bujii nu doar cupleaza niste bujii ci le si controleaza, in momentul in care le-a pierdut controlul (raportandu-le ca toate fiind defecte) POATE insemna foarte bine controlorul sa fie defect.

 

Si am mai si aflat in trecut ca experienta altora (alte forumuri) in aceleasi circumstante, a fost CONTROLORUL nu bujiile.

 

Personal am aproape 400k km in bordul masinii si nu am schimbat, nici macar atins controlorul, nu am schimbat cablul..

Am schimbat de doua ori (toate) bujiile cand doua erau arse!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Da, dar nu toate masinile sunt la fel.

Recomandarea, cel putin a mea, defapt este actiunea preventiva care te scapa de necazurile momenane si posibil si de celelalte viitoare pe care e posibil sa le ai cu masina. Nici eu nu reusesc sa fac toate lucrurile recomandate la masina, dar incerc si astfel nu ma doare capu.

Nu m-am referit la recomandarea ta, desi este foarte buna, asa se procedeaza.

 

Exemplu concret:

A fost cineva cu erori pe 2 sau 3 bujii. Le-a inlocuit. Cand a pus testerul surpriza din nou erori bujii. Ok, schimbat releu. Pus tester, erori alte bujii. Schimbat bujiile intre ele, tot eroare. Pana la urma a fost firul de masa.

 

Daca schimbi tot nu te doare capu. Faci totul odata, nu platesti manopera de x+z ori si gata.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrea cineva un releu de E90 original si functional, sa-mi dea PM. Cand am schimbat la mhs bujiile (aveam una arsa) le-am specificat in mod expres sa nu schimbe si releul, iar cand am ridicat masina ma trezesc ca l-au schimbat si pe ala ca deh, ce mai sunt 600 Lei. Cel vechi sta prin dulap.
Link to comment
Share on other sites

Daca vrea cineva un releu de E90 original si functional, sa-mi dea PM. Cand am schimbat la mhs bujiile (aveam una arsa) le-am specificat in mod expres sa nu schimbe si releul, iar cand am ridicat masina ma trezesc ca l-au schimbat si pe ala ca deh, ce mai sunt 600 Lei. Cel vechi sta prin dulap.

 

PM trimis !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.