Jump to content

BMW X6 E71 - Adaptare faruri cu cornering Hella


Recommended Posts

Salutare

 

O intrebare ce ma dispera in ultimile saptamani si va rog sa ma ajutati, va rog.

 

Sunt in situatia de a ma vedea nevoit sa inlocuiesc actualele faruri ( Faruri OEM Bixenon, fara cornering - configuratia actuala ).

 

Am inceput de la reprezentanta, insa preturile sunt peste orice al meu potential financiar actual ( 5400 lei bucata, exact configuratia actuala de pe masina).

Am mers in directia aftermarket, producator Hella, dar nu exista decat varianta cu cornering ( coduri HELLA 1ZS 009 645-511 partea stanga si HELLA 1ZS 009 645-521 partea dreapta ).

Oferta este generoasa, preturile variind de la 2500 pana la 3000 lei.

 

Acum intrebarea mea - cat de complicat este sau daca se pot monta farurile cu cornering Hella ( mai sus mentionate ) pe masina ? Ce modificari sunt necesare ?

Foarte important - Nu iau in calcul activarea corneringului de pe noile faruri, acestea ramanand de << forma >>.

 

Multumesc in avans pentru orice pont.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Daca vrei sa tii masina si tot trebuie sa schimbi farurile, personal as lua farurile cu LED adaptiv... mult peste Xenon atat estetic cat si la lumina (uite aici un pret pentru faruri complete cu tot cu module).

 

Daca nu, poti lua farurile adaptive de la Hella... se potrivesc fara probleme si poti face sa mearga si AHL-ul daca vrei pe viitor (totusi ar trebui sa cumperi calculatoarele de AHL si sa le montezi pe fundul farurilor pentru a nu intra apa / condens in far).

Link to comment
Share on other sites

Salut! Daca vrei sa tii masina si tot trebuie sa schimbi farurile, personal as lua farurile cu LED adaptiv... mult peste Xenon atat estetic cat si la lumina (uite aici un pret pentru faruri complete cu tot cu module).

 

 

Utila recomandare... omul spune clar ca 10.000 lei pe ambele ar fi peste orice potential financiar al sau, dar tu ii recomanzi ceva la aprox. 17.000 lei.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ori faci operatiunea completa ori nu faci deloc! nu poti face pe jumatate pentru ca vei sfarsi cu niste faruri fixe si ne-folositoare. a monta farurile fara a monta sistemul de reglaj e o mare idiotenie atat in dezavantajul tau cat si al celorlalti participanti la trafic. daca treci de la Bi-Xenon la AHL trebuie sa schimbi (pe langa faruri) si calculatorul de lumini FRM (cu un FRM3R E70 AHL) precum si sa modifici instalatia de la faruri si FRM. acelasi lucru e valabil si pentru farurile LED Adaptive (FRM3R E70 VDM trebuie aici). daca nu esti dispus sa faci modificarile astea atunci monteaza ti tot faruri Bi-Xenon si vor fi plug and play :thumbsup:
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru inputuri.

Sincer, speram sa scap de situatia a ajunge la prima si singura optiune - reprezentanta.

Oriunde as cauta faruri noi identice cu ce am in prezent pe masina, chiar si after market, tot pe sursa OEM ajung. Nu exista modelul meu pe piata altceva decat pe OEM ( Second hand fiind exclus din start ).

Link to comment
Share on other sites

Si cu toate acestea, cam la tot ce exista la noi ca si magazine on line piese auto, nu se gasesc decat cu cornering. Ciudat, dar este adevarat.

Faruri standard, fara cornering , nu se gasesc decat in reteaua oficiala BMW.

Am atasat eticheta unui asemenea far, care culmea, este tot Hella.

post-92958-0-08158200-1549560342_thumb.jpg

Edited by lupulucian
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor.

Se pare ca pana la urma am reusit sa gasesc o solutie. Farurile Hell din posturile mele de mai sus, chiar daca sunt adaptive/ cornering se pot integra pe masina. Nu am multe detalii tehnice deocamdata, dar solutia este confirmata direct din cadrul service reprezentanta BMW.

Prin urmare, maine am farurile respective si ne apucam de treaba. Revin cu detalii despre stadiu si solutionare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Revin. Misiune indeplinita.

Farurile sunt pe masina, perfect functionale, functia bi-xenon adica.

Treaba rezolvata cu adaptari minime dupa spusele electricianului. Nu am detalii asupra partii << soft >> dar a spus ca doar le-a invatat sau ceva similar. Nicio problema cu FRM actual de pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.