Jump to content

Anvelope vara - Recomandari


Injectoru'6

Recommended Posts

Salut.

Cum vara se apropie, apelez la cei cu experianta in BMW pentru o recomandare anvelope 275/35/R19 spate si 245/40/R19 fata. Masina este un F10

Cu ce marca si tip (ma refer la RFT sau XL ) ati fost multumiti de tinuta de drum, franare, stabilitate ? Ceva recomandari mi-ar fi de folos.

Edited by Injectoru'6
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut pe fata 245/35/20 si spate 275/30/20 - Pirelli Pzero PZ4 rft, am fost multumit de ele, destul de ok ca grip, inclusiv pe umed, ca zgomot la rulare si mai ales ca durata de viata, le-am vandut inainte de iarna aproape noi, dupa un rulaj de cateva mii de km, nu aveau mai mult de 1,5mm uzura.

Singurul aspect pe care l-as putea trece la negativ, ar fi greutatea lor, simteam directia greoaie, dar la RFT nu cred ca exista sa fie altfel, indiferent de brand.

Cam asta e daca vorbim de RFT.. daca vrei doar XL, tot pentru astea am optat si eu acum, voi merge pe Michelin Pilot Sport 4 S, nu pot sa fac recomandari din feedback-urile altora dar din ce am vorbit + citit pe site-uri de profil straine, in opinia mea sunt nr 1, de asta le-am si ales, am condus F10 echipat cu ele si le-am simtit peste Pirelli-urile mai sus mentionate.

Daca vrei ceva mai jos ca buget, din clasa medie, tot din experienta cu masina avuta pe mana, ti-as recomanda Kumho Ecsta KU39.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeamsa cumpar tot Michelin PS 4s dar am vazut ca nu prea tin mai mult de 15k km. Intr-adevar in astia 15 k isi fac treaba excelent.

Nu tintesc pentru perfectiune si as vrea ceva care sa ma tina ceva mai mult. Cam 30k km ar fi ideal.

Eu vara calatoresc mult si daca schimb anvelopele la revizie nu prea este treaba. As vrea sa incerc kumho sau pirelli.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeamsa cumpar tot Michelin PS 4s dar am vazut ca nu prea tin mai mult de 15k km. Intr-adevar in astia 15 k isi fac treaba excelent.

Nu tintesc pentru perfectiune si as vrea ceva care sa ma tina ceva mai mult. Cam 30k km ar fi ideal.

Eu vara calatoresc mult si daca schimb anvelopele la revizie nu prea este treaba. As vrea sa incerc kumho sau pirelli.

 

daca incerci kumho sa iei din gama ps91 , sunt peste KU39 si nu e mare dif la pret , studiza putin de ele , anul asta am vrut si eu sa iau RFt dar totusi o diferenta considerabila fata de XL cel putin in gama din care am vrut eu sa cumpar si am ramas la XL cu care mereu am fost multumit, pana la urma e o anvelopa noua .

 

totusi la rft la majoritatea vezi review de genul

Pros:

- Excellent Grip

- Very progressive on-the-limit handling

- Can withstand great cornering force/speeds due to hard sidewalls

 

Cons:

- Extremely harsh ride

- They don't last long

- Quite noisy

- Numbness in steering feel

- No grip and progressive feel when they are cold; These tyres need to warm up

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Doar atat tin anvelopele premium??? 15k km? Intreb, eu nu ma astept de la niciun fel de anvelopa sa tina mai putin de 30k km.

 

Intreb pentru ca eu am niste Landsail (B,B,69 DB) pe masina, nimic *premium*, insa au costat 1090 lei toate 4 noi (245/40/R18) cu DOT din anul curent, si dupa 35k si 2 ani jumatate (in vara asta se fac 3 ani) mai au 3.5-4MM floare.

Da, nu sunt premium, RFT, insa totusi...

 

P.S inainte de acestea am avut niste Dunlop, nimic diferit intre ele.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Doar atat tin anvelopele premium??? 15k km? Intreb, eu nu ma astept de la niciun fel de anvelopa sa tina mai putin de 30k km.

 

Intreb pentru ca eu am niste Landsail (B,B,69 DB) pe masina, nimic *premium*, insa au costat 1090 lei toate 4 noi (245/40/R18) cu DOT din anul curent, si dupa 35k si 2 ani jumatate (in vara asta se fac 3 ani) mai au 3.5-4MM floare.

Da, nu sunt premium, RFT, insa totusi...

 

P.S inainte de acestea am avut niste Dunlop, nimic diferit intre ele.

 

 

Cam asa au scris majoritatea pe internet. Uite un ultim review pe 5 ianuarie 2019 de pe site-ul http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Pilot-Sport-4-S.htm in care spuna ca s-au terminat chiar pe la 7 k de mile care sunt apx 12 k km.

 

 

"Excellent dry grip. Good but not amazing wet grip . Excellent road feedback . Sharp handling . But absolutely awful wear. Cant believe the ratings people are giving fpr wear. I can only assume they have only recently got the tyres. Mine were worn out in under 7000 miles and i wasnt driving the car hard. Overall if you jave unlimited money and want the best sports tyre then yes these are excellent . If you are putting these on an everyday car for commuting then think again these are overrated"

Link to comment
Share on other sites

daca incerci kumho sa iei din gama ps91 , sunt peste KU39 si nu e mare dif la pret , studiza putin de ele , anul asta am vrut si eu sa iau RFt dar totusi o diferenta considerabila fata de XL cel putin in gama din care am vrut eu sa cumpar si am ramas la XL cu care mereu am fost multumit, pana la urma e o anvelopa noua .

 

totusi la rft la majoritatea vezi review de genul

Pros:

- Excellent Grip

- Very progressive on-the-limit handling

- Can withstand great cornering force/speeds due to hard sidewalls

 

Cons:

- Extremely harsh ride

- They don't last long

- Quite noisy

- Numbness in steering feel

- No grip and progressive feel when they are cold; These tyres need to warm up

 

 

Multumesc. Incerc sa citesc mai mult despre Kuhmo. Vad ca vin tare din urma.

Sincer acum doi ani cand cautam anvelope nu am gasit reviewuri asa ok si nu am vrut sa aud de Kuhmo sau Hankook dar vad ca de la an la an isi imbunatatesc performantele.

Pana acum am avut pe celelalte masini doar Michelin si Pirelli. Am fost multumit dar poate este vremea sa incerc si altceva.

Link to comment
Share on other sites

Doar atat tin anvelopele premium??? 15k km? Intreb, eu nu ma astept de la niciun fel de anvelopa sa tina mai putin de 30k km.

 

Intreb pentru ca eu am niste Landsail (B,B,69 DB) pe masina, nimic *premium*, insa au costat 1090 lei toate 4 noi (245/40/R18) cu DOT din anul curent, si dupa 35k si 2 ani jumatate (in vara asta se fac 3 ani) mai au 3.5-4MM floare.

Da, nu sunt premium, RFT, insa totusi...

 

P.S inainte de acestea am avut niste Dunlop, nimic diferit intre ele.

Da , se pare ca ar fi un compromis pt aderenta maxima , materiale destul de moi sa zicem , la anumite marci .In schimb sunt alti producatori care reusesc sa ofere calitate mai buna la pret decent . Probabil asta e si motivul pt care in echipqro OE vezi deja marci la care poate nu se uita nimeni cu ani in urma . Am avut si hankook si fulda , f bune ,aderenta senzationala la cele din urma pe ud si zgomot inexistent pe uscat . Sunt de luat in seama , fulda are preturi asemanatoare cu Kumho http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Fulda/SportControl-2.htm

Edited by Myx
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am Eagle F1 Asymmetric 3 si cele de pe spate au tinut fix 40 mii km la mers normal, fara demaraje in forta sau drifturi (oricum cu 150 cai si 255/35/18 pe spate nici nu prea merge :rolleyes: ).

Cele de pe fata (225/40/18) sunt inca la jumate. Sunt foarte incantat de ele si tot din astea imi voi lua in primavara pt spate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.