Jump to content

530i xdrive G30


enigmatyq

Recommended Posts

Cred ca asta e piele Dakota pe masina. dakota chiar se pastreaza bine, fiind o piele mai primitiva, mau groasa.

 

Pielea nappa de la Bmw este cea mai proasta de pe piata si da, dupa ce te urci in ea de 100 de ori poti sa te stergi la fund cu ea. Toate G-urile pe care le-am vazut cu nappa mi s-au parut distruse.

 

 

@enigmatiq, tu chiar ai obtinut 45% discount la o masina de 25.000km?!

Da..atat a fost masina 49 mii .

Link to comment
Share on other sites

Faina masina! Se vede diferenta fara de F10. Mai evoluata.

Sa o conduci cunplacere si sa te poarte in siguranta.

 

Acum.. Sper sa nu dati cu pietre dar ma cam bate logica BMW.

Cum adica 530 dar motor de 2.0? Dupa ce criterii iti vinde masina BMW? Ma refer la model/motorizare. Nu era 518 pana la 525 motor de 2.0 si de la 530 la 550 motor de 3.0?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Faina masina! Se vede diferenta fara de F10. Mai evoluata.

Sa o conduci cunplacere si sa te poarte in siguranta.

 

Acum.. Sper sa nu dati cu pietre dar ma cam bate logica BMW.

Cum adica 530 dar motor de 2.0? Dupa ce criterii iti vinde masina BMW? Ma refer la model/motorizare. Nu era 518 pana la 525 motor de 2.0 si de la 530 la 550 motor de 3.0?

 

Rebranding, motoare cat mai mici, cifre cat mai mari. 5.0 e de fapt 3 litri etc, iar Audi se ia dupa BMW la modele noi.

La diesel 3.0 e 3 litri totusi

Link to comment
Share on other sites

da, cred ca a fost 49.000, insa poate pretul de lista nu a fost 88.000 pt ca asta ar fi insemnat optionale de 32.000, pretul standard al masinii fiind de 56.000(raportat la lista de preturi din germania de unde ai luat tu masina). si nu prea sunt acolo optionale de 32k...din cate imi dau eu seama, pare ca nici climatizare pe 4 zone nu are, nici harman, nici vopsea metalizata, nici piele nappa, nici piele pe bord...deci nu prea ar fi ce anume sa fi costat 32k extra.

 

mi se pare neverosmil un discount de 45% dupa 25.000km. nu se devalorizeaza nicio masina astfel si nici societati de binefacere care vand bmw nu exista.

 

poate nu ai fost tu atent la detaliul pretului de lista. poate 75k sa fi fost(adica optionale pe la 19k) si atunci pare apropiat de realitate.

nu ma intelege gresit, nu aduc nicio critica, masina fiind foarte misto, doar cred ca nu ai fost tu atent la pretul de lista.

Edited by edit
  • Like 2
  • De acord! 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca asta e piele Dakota pe masina. dakota chiar se pastreaza bine, fiind o piele mai primitiva, mau groasa.

 

Pielea nappa de la Bmw este cea mai proasta de pe piata si da, dupa ce te urci in ea de 100 de ori poti sa te stergi la fund cu ea. Toate G-urile pe care le-am vazut cu nappa mi s-au parut distruse.

 

 

@enigmatiq, tu chiar ai obtinut 45% discount la o masina de 25.000km?!

Pdap pe Dakota nu po†i avea scaune ventilate, ceea ce vara e jale la scaune de piele.

Link to comment
Share on other sites

exista un model de Dakota coniac pe care poti avea scaune ventilate si este chiar modelul de piele pe care enigmatyq pe masina. si eu m-am mirat initial cand am intrat pe configuratorul din germania pt ca stiam ca doar cu nappa poti avea scaune ventilate.
Link to comment
Share on other sites

mi se pare neverosmil un discount de 45% dupa 25.000km. nu se devalorizeaza nicio masina astfel si nici societati de binefacere care vand bmw nu exista.

 

se poate intampla sa ai norocul sa dai peste un asemenea discount de 45% pentru o masina de cateva luni si ~20-30k km, daca sunt mai multi factori facilitatori

- optionale multe pe masina (cu cat mai multe, cu atat mai mare discountul posibil, pt ca au o profitabilitate asociata mai mare decat configuratia de baza

- masina de drivetest sau de status - sunt deja trecute in balanta ca un cost de a face business, si nu vor neaparat profit la ele

- ceva daune minore in istoric

- luata la prima mana (de pe site de licitatii eventual) - mai ales cele "official vehicle", pe care le dau de obicei direct pe site-uri de licitatii, de unde le cumpara inclusiv dealeri bmw

- sa fii pe faza (de obicei se dau foarte repede)

 

Acum cateva zile am vazut pe un site de licitatii pe care il urmaresc un 540xi 2018 30k km dat cu 49k euro, destul de dotat (faruri led adaptive, scaune comfort, suspensie adaptiva, navi mare, etc); sigur pretul de lista a fost peste 90k ; tare m-ar fi tentat, dar este mult peste bugetul meu.

Link to comment
Share on other sites

la astfel de discounturi, practic iti dai seama de profiturile exagerate si anormale ale producatorilor la pretul de lista si, deopotriva, faptul ca ceea ce vand ei a fi premium, nu prea e astfel, pt ca ce e premium atunci cand iti permiti sa tai zeci de procente din pret?!

 

cred totusi ca de cativa ani este prielnic sa cumperi bmw, si tocmai de cand au pierdut pozitia de lider de piata in favoarea celor de la Mercedes. Cei de la BMW practic au ajuns la nivel de prostitutie in a scapa de masinile pe care le produc, indiferent de adaosul commercial, doar sa recastige treptat notorietaea si sa reuseasca sa se apropie ca vanzari de Mercedes.

 

eu, cand am luat masina , mi-au dat 20% discount la masina pe comanda(decembrie 2016 cand abia aparuse lista de preturi), iar Mercedes pt E klasse imi dadea 5% cu greu

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pielea nappa de la Bmw este cea mai proasta de pe piata si da, dupa ce te urci in ea de 100 de ori poti sa te stergi la fund cu ea. Toate G-urile pe care le-am vazut cu nappa mi s-au parut distruse.

 

 

Nu stiu pe ce baza ai facut tu afirmatia asta dar eu am un F10 cu nappa si ventilatie, masina de 9 ani cu ~200k km si pielea se prezinta foarte bine, cu tratament profi o data sau de 2 ori pe an.

 

Parca m-am mai contrazis cu cineva pe aici, acum un an si am pus ceva poze. O sa caut postul.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut..am fost ocupat in ultimul timp . Atat a fost masina , am extrasele cu factura . Ca idee , cu f10 in acelasi regim de condus urban/autobahn cu un plin faceam 750 de km , cu asta fac 650 . Acum am si impinso la maxim , sa vad ce poate . In orice caz , sunt tare incantat de masina .
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

cred ca eu am fost mai norocos ca mi le-au dat alaturi de alea din material textil/mocheta, care sunt la culoarea mochetei cu care este capitonata podeaua.

 

iarna le port pe cele din cauciuc, iar vara trec la cele din mocheta...le schimb aproximativ in acelasi timp cu anvelopele sau in functie de cum incep sau se termina noroaiele.

 

pe cele din mocheta le spal in cada o data la mijlocul verii si o data toamna cand le scot de tot

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Intre timp am montat un active sound kit + RSE ( cete automotive , cautati pe youtube,se aude demential , o sa postez un video zilele urmatoare) , ajustat tipsurile , vopsit capace oglinzi , schimbat grile cu altele negre duble . Am trecut si de 30000 km . Totul ok .

 

 

http://i67.tinypic.com/ofx7c7.jpg

http://i64.tinypic.com/qnpate.jpg

http://i65.tinypic.com/359fl1j.jpg

http://i68.tinypic.com/35d42fl.jpg

Edited by enigmatyq
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.