Jump to content

Recommended Posts

  • 9 months later...

Am observat si eu la F10, cu ploile de acum, la 5-8 grade face un usor condens in partea de jos, la ambele faruri. Ce este curios e faptul ca daca farul stang are aceeasi varsta ca masina (6-7 ani) cel drept are sub 1 an, deci aproape nou. Condensul este identic la amandoua.

 

Nu mi-a facut condens la ploile de vara, doar acum, la cele din toamna, in perioada mai rece (5-8 grade afara). Condensul este unul usor, in partea de jos a farului si spre grilele centrale.

 

E posibil sa am ceva aerisiri infundate? Merita sa incerc sa desfac capacele si verific daca sunt etanse? Daca o fac, presupun ca se recomanda pe vreme mult mai uscata decat acum (chiar daca am acces la garaj), nu?

Link to comment
Share on other sites

Rectific, vad condens chiar si cand nu ploua. Este o usoara pelicula in partea de jos a farurilor. Indentice in ambele parti (desi farul drept este nou).

 

Am desfacut capacele din spate si daca bag mana in far se simte clar mai cald. Aceste faruri au aerisiere pentru a regla temperatura?

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se intampla iarna, la ambele masini, cand ies din parcarea subterana unde sunt 20-25 de grade, iar afara sunt aproape de 0 sa mi se abureasca in partea de jos, foarte usor. Daca spal masina sau cand merg pe ploaie nu apare. Nu-mi mai bat capul cu ele, atat la f10 cat si e60.

Probabil diferenta foarte mare de temperatura...dispare de la sine repede, probabil pana se egalizeaza temperatura.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se intampla iarna, la ambele masini, cand ies din parcarea subterana unde sunt 20-25 de grade, iar afara sunt aproape de 0 sa mi se abureasca in partea de jos, foarte usor. Daca spal masina sau cand merg pe ploaie nu apare. Nu-mi mai bat capul cu ele, atat la f10 cat si e60.

Probabil diferenta foarte mare de temperatura...dispare de la sine repede, probabil pana se egalizeaza temperatura.

 

Multumesc de raspuns. La mine condensul este unul usor, intradevar, dar nu inceteaza pana cand nu opresc motorul cateva ore. Inca nu am vazut cum se comporta la drumuri mai lungi, dar sincer, ma cam enerveaza acest detaliu (desi mic). :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.