Jump to content

Consum real F30 320D xDrive 190 CP


Tarabostes

Recommended Posts

In general nu prea ma intereseaza consumul, anterior am avut 2.0 benzina cutie AT si prin urmare ma asteptam oricum sa fie mai mic. In ultimele saptamani am avut insa niste discutii care m-au facut sa fiu ceva mai atent la consum, cu precadere cel extraurban. Un prieten cu Passatul model nou, motor tot de 190 CP imi spune de 4-4.5 consum extra, un altul (Megane 1.5 diesel) imi arata pe CB 4.2 la o iesire la ski Bucuresti-Sinaia si retur, iar un altul cu o Skoda Rapid 1.2 benzina face cu mine un drum de cca 950 de km cu un singur plin (50 de litri) ajungand impreuna la destinatie cu un range similar. Ce e drept eu aveam si 2 perechi de schiuri pe masina. Peste toate, citesc si astazi niste articole de tip drive test care vorbesc de 1400 km autonomie, 4.5 consum la drum lung... si alte fantezii :)

 

Masina are cam 30.000 de km si sub 6.0 extraurban nu-mi aduc amine sa fi vazut (adevarat este si ca am destul de des barele pe masina cu suporti de bicla sau de ski).

Voi ce experiente aveti?

Consumul urban il consider irelevant, pe motive de locatie, traseu, ore de plecare/sosire etc.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina ta consuma normal. Cu suportul de ski pe acoperis, iti ia cam 1L in plus. Stai linistit, iti consuma ok, nu ai de ce sa-ti faci griji. A mea consuma cam 2% cu portbagaj Thule pe ea. Nu stiu cat consuma un Passat sau un Megane, dar as alege BMW chiar daca ar consuma 12% in afara si 20% in oras :p Consider Passat si Megane masini net inferioare din toate punctele de vedere si nu cred ca e comparatie buna. Incearca sa compari cu C-klass sau cu A4...e alta discutie....
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Gandesc logic ca un motor de 2.0 pe caroserie aprox 1,5 tone, nu are cum sa ia 3% sau 4%. Am avut multe masini printre care VW, Audi, BMW, etc si nu am reusit niciodata sa scot consumurile fantasmagorice pe care le povestesc unii. Mi se pare inutil sa te uiti la diferenta de 2-3L la suta. Daca nu vrei sa consume, nu mergi cu ea :thumbsup: Unii merg tare, agresiv, altii domol si incet. Unii depasesc in nestire, altii merg cu 80 km/h tot drumul de la Constanta la Timisoara. Tine de sofer, drum, trafic, conditii meteo....de aceea zic ca diferenta 1-2-3L este irelevanta.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de feedback. Departe de ideea de comparatie..."apasarea" vine mai degraba din directia: "atat de non-economic pot sa conduc"? Vin pe de o Honda Accord benzina, care incepea sa se simta bine de pe la 4.000 de ture si cred ca am ramas cu reflexul acesta :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

318d LCI - 184 CP transmisie manuala, in oras (Bucuresti, mers zilnic 9-10 si 17-18:30) consuma 9.5, acum iarna. In afara condus decent, 60-70 localitati si 120-140 afara, 4 adulti si un copil + 4 jante in portbagaj, 4.3l pe un drum de 320 km.

Si eu vin dupa un benzinar si mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc cu turatiile, dar ca mers normal la drum lung am mentinut-o in jurul a 1900-2000 rpm.

Eu zic ca masina ta consuma normal.

Salut!

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut!

318d LCI - 184 CP transmisie manuala, in oras (Bucuresti, mers zilnic 9-10 si 17-18:30) consuma 9.5, acum iarna. In afara condus decent, 60-70 localitati si 120-140 afara, 4 adulti si un copil + 4 jante in portbagaj, 4.3l pe un drum de 320 km.

Si eu vin dupa un benzinar si mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc cu turatiile, dar ca mers normal la drum lung am mentinut-o in jurul a 1900-2000 rpm.

Eu zic ca masina ta consuma normal.

Salut!

 

Consum 4.2 cu mers 140km/h in afara sa fim seriosi, las-o balta. :))) In rest e in parametri un 10 la suta in Bucuresti pentru un 2.0 diesel. Am avut si n47 cateva si acum si b47 si cam asta e consumul in Bucuresti. In afara xdrive are 1 litru in plus fata de rwd, iar suport de schiuri ori biciclete mai adauga 1 litru minim in functie de viteza cu care se merge.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sorry, cred ca ai citit gresit. Se intampla des pe forum. Permite-mi sa scot in evidenta cifra 120 si hai sa lasam 140 pentru depasiri. Mai vin si cu o intrebare, care e scopul ca cineva sa se minta singur?

Bafta!

 

Pai nici cu 120 km/h nu scoti in vecii vecilor consum 4.2 pe caroserie de 1500 de kg. Iti spun asta pentru ca am avut cateva n47 chiar si cel eff dynamics care e cel mai economic posibil si tot nu scoteam ce zici tu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

tarabostes, masina ta are 1.7 tone, consumul e normal. daca ai fi facut impreuna drumul cu tipul care are passat, lui i-ar fi consumat cat tine.

 

dar, ca o masina de talia unui passat si cu 190 cp sa consume 4.0-4.5%, trebuie sa mergi ca o muiere imbecila.

 

apoi, cand mergi impreuna cu cineva la drum, chiar daca se merge cu 120-140, conteaza si cum ajungi la viteza aia de croaziera; muiereste sau barbateste. prietenii tai cu skoda si vw au un stil mai domol de condus, atata tot

 

discutia e inutila. pe 10 motorizari identice, mereu se vor raporta 10 consumuri diferite

Edited by edit
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca spuneti ca un bmw 320d nu va consuma in veci 4-4.5 la 100-120 km/h, atunci va contraziceti singuri. Daca afirmi si spui ca da e normal un consum de 6l/100 km pentru ca este x drive care mai consuma in plus 1l la%, plus suportul de ski pe masina, inca 1l%, asta inseamna ca masina ar fi chiar mai economica decat ce zicea colegul mai sus. Deci fara astea 2 ar conduma 4 lejer…..

Pe pilot automat in conditii ideale si pentru o anumita perioada de drum si a mea consuma 4%, dar media la drum intins cu depasiri fara a se depasi 120km, e de 5-5.5l/100km..

Inainte am avut opel astra gtc 1.7 cdti 1400 kg si ala chiar era economic.. Cand mergeam la drum intins la 100km imi arata numai 3-3,5l/100km. Real pana in 4, dar numai la drum intins. Consumul mediu fiind de 6l/100km. Mai conteaza si stilul de condus, temperatura exterioara si cati pasageri ai in masina.. In rest esti in parametri nu iti fa griji.

Edited by chico
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu m-am facut inteles :( Consumurile de Pasat si Megane nu erau pentru comparatie...ci au fost doar un punct de plecare pentru o analiza. Eu nu am stiut ce consum oficial da BMW pt 320d xDrive :) am aflat zilele trecute: 4.0 extraurban si 5.3 urban....foarte departe de ce obtin eu in mod real. Sunt convins ca nu e o problema de masina, ci una de sofer si stil de condus.
Link to comment
Share on other sites

Cand masina mea avea tot cam atatia km ca a ta (prin 2012), am facut un drum Bucuresti-Brasov si retur cu media de 4.8%. 320d 177cp, fara xdrive. Mers legal pe DN1 - asta e important, daca mergi pe autostrada o sa ai o medie mai mare. Dupa parerea mea, consumul tau cu xdrive si ceva pus pe masina e in regula.

 

Comparatia cu motoarele mici nu are sens. Cel de 1.5 de la Renault se stie ca e unul dintre cele mai economice motoare din piata. Dar nici ca performante nu se apropie. Cel de 1.2 benzina e din alt film cu totul. Nu stiu cum sunt motoarele de VAG zilele astea..

 

In legatura cu consumul dat de producator, n-o sa fie nicio legatura intre cifra aia si ce consum o sa ai in Bucuresti, niciodata.

Edited by mgi
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Contează atât de mult orice condiție de trafic (aglomerație, viteză, vânt și direcția vântului, greutatea mașinii, dimensuni anvelope...etc) încât erorile de măsurare sunt imense.

 

Ca și idee, drumul București-Poiana Brasov de exemplu mi-a luat în mai multe situații, cu același stil de condus (zic eu), între 4.3 și 6.1L / 100km; ceea ce din punctul meu de vedere face toată măsurarea irelevantă, pentru că nu ai cum să faci ceva precis.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Eu pe autostrada mers 130-140 nu scot sub 9-10 ca si consum , asa ca la mine ca merg in oras sau afara am acelasi consum de 10.

Ca sa am consum de 6-7 ar trebui sa merg undeva la 80-90 pe genul ala de drum cu o banda pe sens ca sa faca sens mersul de genu'.

Link to comment
Share on other sites

Eu pe autostrada mers 130-140 nu scot sub 9-10 ca si consum , asa ca la mine ca merg in oras sau afara am acelasi consum de 10.

Ca sa am consum de 6-7 ar trebui sa merg undeva la 80-90 pe genul ala de drum cu o banda pe sens ca sa faca sens mersul de genu'.

 

Pai tu ai Suv, e absolut normal sa consumi la 140 atat, din cauza aerodinamicii slabe.

Link to comment
Share on other sites

6% e un consum realist pt mers in afara localitatii in Ro, cam asa aveam pe E91 320d 184cp xdrive; nu cred ca cel cu passat coboara sub 5.5%, poate doar daca merge la consum.

am avut in trecut Golf 6 1.6tdi manual 90cp, puteam sa scot 4.5% consum, dar mergand lesinat, aproape fara schimbat viteza.

 

da, se poate scoate si pe BMW un consum fantasmagoric - am scos eu vara trecuta consum de 3.5-4% pe autostrada, bucuresti - constanta cu F11 525xd; singur in masina fara bagaje.

 

cum? n-am avut chef sa opresc la benzinarie la intrarea pe autostrada, era prea aglomerat si nici nu ma grabeam, asa ca am zis ca merg la consum si sa ma opresc aproape de cernavoda; dar n-a mai fost nevoie - m-am asezat in spatele unui tir cu ACC activat pe distanta minima, si am mers asa toata autostrada; viteza medie cam 90kmh; am resetat consumul, eram curios cat iese; primele 5 minute au fost mai ciudate, practic nu ai prea multa vizibilitate sau implicare, doar tii directia; dupa ce vezi ca ACC isi face treaba si tine distanta constanta fata de tir, te relaxezi; e drept, am facut 2h30' dar a meritat experientul - foarte putin obositor, mai degraba relaxant, cu muzica la maxim tot drumul frantics.gif fara dat/primit flashuri, fara emotii, cu consum minim; daca mergeam blana faceam cel putin 1h45' (era foarte aglomerat) + minim 30' la benzinarie, deci tot pe acolo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.