Jump to content

Consum real F30 320D xDrive 190 CP


Tarabostes

Recommended Posts

Consumul creste destul de mult daca ai ceva pe masina (portbagaj sau suporti ski/biciclete) si mergi cu viteza mare.

Mie cu suport de skiuri deasupra imi ia cu 0.5l mai mult decat fara suport la mers legal pe DN1 pana la munte. Daca merg pe autostrada (130-140km/h) imi ia cu ~1.5l in plus.

Nu ai mentionat nimic de stilul tau de condus si de cat iti ia vara fara suporti..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Detin un BMW F30 LCI, 190 CP, xDrive, cutie automata. La mers normal pe autostrada (120-140KM/h), fara accelerari bruste am scos un consum de 5.6% cu anvelope de iarna runflat. Daca merg un pic mai sportiv, se duce consumul in 6L lejer, si peste. La masina de ~1.6 tone, 4x4, nu ai cum sa visezi la consum de 5% decat daca mergi ca un batran, caz in care ai ales gresit masina/motorizarea.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nu stiu de ce va legati de x-drive in cazul consumurilor mai ales in regim de autostrada. Poate doar de faptul ca masina este mai grea. Se stie ca x-drive nu este permanent si ca intervine doar atunci cand simte nevoia. Pana atunci trebuie sa acceptati ca BMW-ul nu este construit chiar pentru consumuri de 1.3-1.4-1.5 TDI. Cei care declara consumuri de 5%, ori dorm in strada cu 90 km/h, ori isi fura singuri caciula. 1.5 dCI poate scoate consumuri de invidiat, dar 2.0 TDI de pe Passat consuma cu maxim 0.5 litri mai putin decat 2.0D de la bmw in functie de cutia de viteze.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cu F30-ul meu xdrive, 2.0 diesel si cauciucuri de iarna, masina plina... am facut 2 drumuri mai lungi iarna asta - Cluj-Praga si inapoi (~2300km, 5 persoane + portbagaj plin), respectiv Cluj-Salzburg si inapoi (~2500km, 2 persoane + portbagaj plin + suport cu o pereche de skiuri si un snowboard).

Consumul a fost undeva intre 5.8-6.2, calculat la pompa, nu cel din bord. Asta incluzand si cateva plimbari prin oras, dar nu multe.

 

Uleiul si filtrele le-am schimbat in octombrie.

Link to comment
Share on other sites

Nu e cam mult pt BV? Doar nu o tii tot cu a 1-a si a 2-a. Sau depinde.. daca ai drumuri scurte...motorul rece, dar chiar si asa mai mult de 10 nu am vazut la mine (tot M47).

Ăn ultima vreme am multe drumuri scurte și prin munți (gen Brașov - Câmpulung). Pe ruta aceea dupĂŁ ce trec de Bran, sub 9 nu pot sĂŁ scot nici dacĂŁ vreau :D

Link to comment
Share on other sites

Zici ca ai benzinar de minim 2.5 :). Inteleg ca se urca la munte, dar dupa aceea se mai si coboara, si se face o medie.

 

Eu nu am depasit 6% extern, si am fost si in zona de munte (rasnov - paraul rece), si la mare si autostrada cu 130-140kmh constant. Si e 2.0d (136cp) pe ditamai seria 5.

 

Iar motorul tau de 150cp e common rail si trebuia sa aiba un consum chiar mai bun. Probabil ceva nu e in parametrii la tine.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Are 310000 km, posibil să nu fie în parametrii ideali. Dar nici nu prea scad sub 3000 de ture pe munți. Nici la coborâre. Mersul bătrânesc n-a fost inventat pentru mine. Pot scoate și consum mic, când am mers în tură prin Europa, am scos cam 6.3, inclusiv câteva sute de km pe autobahn la 210. Când merg la mare fac medie cam de 7.2. Dar atunci merg relativ cuminte, DN1 e aglomerat și autostrăzile noastre proaste și pline de poliție. Edited by ravenlord
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar si 7.2% extern e f mare, la mers cuminte, pentru un 2.0d. Asa scoteam cu 1.8 benzina, si mergeam normal spre sportiv.

 

Acuma fiecare isi spune in sinea lui, orice il face multumit. Uita-te la cifrele oficiale, mai adauga 1L, si ala ar trebui sa fie consumul de cele mai multe ori.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.