Jump to content

G30 540xi


Crysis21

Recommended Posts

Am facut astazi RCA pe un an de zile, urmeaza sa merg luni la numere negre. Am ramas surprins de pretul mic. Anterior, masina era trecuta pe numele tatalui meu, din cauza asigurarii foarte mari. Polita a fost 894 lei la Generali, bonus malus B0. Dupa 4 ani, la masina veche polita scazuse la 450 de lei anual.
Link to comment
Share on other sites

Da, in mod normal, Casco ti-l fac de abia dupa ce ai numere negre. Daca ai cum sa iti faci la Allianz, incearca la ei, am avut la vechea masina vreo 6 ani de zile si au fost mai mult decat OK.

Daca te intereseaza, iti pot sugera pe cineva de la Allianz, s-ar putea sa-ti faca o oferta buna (esti din Tm am impresia ? )

Link to comment
Share on other sites

Urmeaza, din pacate toti mi-au spus ca oferta de casco se poate face abia dupa inmatriiculare. Am sa cer oferte de la Generalli, Groupama si Allianz. Sunt curios pe la ce preturi se incadreaza.

 

Este vrajeala. Casco se poate face si cu numere rosii pe baza de VIN.

Link to comment
Share on other sites

Este vrajeala. Casco se poate face si cu numere rosii pe baza de VIN.

 

Eu te cred, asa mi se pare si mie normal. Dar cand am contactat brokerii, toti mi-au spus sa revin cand am numerele negre. Chiar si astazi cand am facut asigurarea la Generalli, a spus ca nu imi poate face oferta fara numere negre...

 

 

Am fost despagubit recent de Allianz RCA. Constatarea s-a facut la Todorut International, iar oameniii au trecut absolut tot, fara nici cel mai mic comentariu. Au trecut in plus si capacul de la oglinda, despre care i-am spus ca era zgariat inainte de incident. Reparatia a fost 2300 de lei, au despagubit fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

Poate s-a schimbat ceva. In fine, eu am avut casco in primul an facut pe numere rosii.

 

Si eu cand am dat peste caprioara cu I3-ul, am fost la Todorut si foarte de treaba baiatul de la allianz. Mi-a placut si ca a fost punctual si nu a trebuit sa astept. A inceput constarea exact la ora stabilita.

Link to comment
Share on other sites

Astazi m-am pus sa fac si eu curat in masina si am dat-o in bara cu ceasurile de bord. Am folosit acelasis spray de geamuri, am incercat cu spray de monitoare, in zadar. Ceasurile raman pline de dungi. Am lasat display-ul sa se raceasca inainite de a-l sterge, dar parca nu merge nicio solutie. Stie cineva o metoda buna de curatire?

 

82-DE4825-C4-A9-4-D1-A-B19-F-B40-A6-D817-AF9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. Am folosit microfibre curate si au ramas urmele. Ceasurile le-am stera pentru ca aveau urme intr-un colt, de cand am luat masina. Le-am facut mai rau. Am sa comand alte solutii de pe net si carpe noi, cat mai moi si reincerc. Am sa incerc sa le curat cat de rar.

 

Da, au un strat anti-reflex cum avea navigatia de F10. Navigatia la G nu mai are, display-ul este asemanator cu cel de la smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Sau ai folosit o microfibra usor murdara. Incearca sa le stergi cu laveta chamoix / mata, cum sunt cele de sters ochelarii, monitoarele, tabletele. Sunt si ceva solutii Quixx pentru reconditionat plastic / display: alea contin si lavete. Sau mergi la un detailer si te rezolva imediat.
Link to comment
Share on other sites

din pacate, arata ca si cum ai fi zgariat stratul anti reflex; curata cu carpa de geamuri si cu apa, poate totusi nu e zgariat;

worst case scenario, in cazul in care e zgariat, ai varianta sa cureti integral stratul antireflex, macar nu se mai vad zgarieturile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.