Jump to content

RTTI in Romania


Recommended Posts

Propun deschiderea acestui topic dedicat cu privire la functionalitatea sistemului BMW RTTI in Romania, topic prin care sa impartasiti experientele voastre mentionand daca se poate modelul masinii, versiunea de echipare, tara in care aveti cont BMW ConnectedDrive, versiunea hartilor folosite si alte informatii relevante, dupa caz. Orice informatie si/sau experienta este binevenita si poate ajuta comunitatea utilizatorilor RTTI in activarea/setarea/utilizarea serviciului in Romania. Personal, desi am serviciul activ nu pot beneficia de el, deoarece flow`ul nu functioneaza, nu am rute care sa ma scoata din aglomeratie, nu primesc informatii despre trafic, evenimente, s.a.m.d....Nu cred ca sunt singurul, asa ca: hai la povestit si poate utilizatorii experimentati ne pot ajuta.
Link to comment
Share on other sites

Mie imi afiseaza RTTI-ul si apar niste drumuri inverzite pe strazile principale sa zic asa, dar in orasul meu nu am primit pana acum nici o informatie, poate in Bucuresti sa apara mai multe info.

La hartile din 2017-2 nu imi aparea nimic, imi aparea doar ca nu e disponibil, o data cu update-ul la 2018-4 aparent RTTI-ul functioneaza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vedeti ca specificatiile necesare RTTI difera de la tipul de idrive. neo postase pe topicul connecteddrive ca pentru EVO e necesara versiune de harti 2018-4 iar pentru NEXT 2018-2. Sper ca am tinut bine minte. Eu am EVO cu harti 2018-4 si RTTI activ in Bucuresti. Am facut cateva drumuri cu navigatia activa prin B si intradevar a incercat sa modifice traseul in functie de trafic. Totusi valorile de trafic nu coincid cu realitate chiar si pe marile bulevarde de multe ori. Chiar 2 zile in urma stateam blocat in nordul capitalei in trafic si pe Waze era marcat totul cu rosu, cum este normal, iar RTTI arata trafic normal.
Link to comment
Share on other sites

In cazul meu versiunea hartilor este Road Map Europe Next 2019-1. Icon`ul RTTI este activ in navigatie, este bifata primirea informatiilor RTTI, insa pe harta am aceleasi drumuri marcate standard cu rosu si galben si indiferent de ora asa sunt marcate, iar cele marcate cu verde lipsesc cu desavarsire, ceea ce imi da impresia ca nu se primesc informatii la bordul masinii cu privire la trafic cu toate ca serviciul este lifetime si internetul nu lipseste de la bord avand conexiune permanenta in sectiunea BMW Online. In plus, la actualizarea manuala a informatiilor din trafic nu se intampla nimic, primesc mereu mesajul ca nu sunt informatii disponibile si sa reincerc in conditii de trafic desi navigatia are o adresa de destinatie si ma ghideaza asa cum vrea ea, standard, pe acelasi traseu dat, netinand cont de valori de trafic si de ora. Am observat ca aceasta versiune de harti nu stie sub nici o forma sensuri unice care sunt in vigoare in Sectorul 6 inca de anul trecut din vara...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt in aceeasi situatie, harti updated, serviciul platit dar RTTI nu functioneaza in Bucuresti. (totul este activat) Eu am o banuiala ca este legat si de NBT vs EVO. Din ce mi s-a parut mie pe forum, doar utilizatori cu EVO au raportat ca le merge, poate ma insel totusi. Sunt curios daca exista cineva cu NBT cu RTTI functional in Bucuresti.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Probabil este o buba undeva in sistemul BMW, nerecunoscuta. Cei de la BMW Romania mi-au confirmat totusi telefonic, ca serviciile sunt functionale si ca trebuie sa sun in tara in care masina are cont CD si sa cer alocarea masinii pe tara respectiva pentru ca servicul RTTI sa fie functional, asta dupa ce tichetul meu de suport a fost discutat la nivel de asistenta in afara tarii. Vorbeam astazi cu cineva si se vaita ca pentru masini noi 2018-2019 nu functioneaza RTTI in Romania desi toate serviciile si setarile sunt active...este o problema cu aceasta regiune a Europei si este foarte ciudat ca nimeni nu ne da un feedback solid cu privire la functionalitatea serviciului RTTI in Romania... Edited by AnyIDYouLike
Link to comment
Share on other sites

Tacerea asta este si ea un raspuns. Incep sa am banuieli cu privire la functionalitatea RTTI in Romania, iar daca ma raportez la un post (http://www.bmwclub.ro/forums/topic/181208-connected-drive/page__view__findpost__p__2469711) si principiul se pastreaza, inseamna ca noi in Romania avem nevoie de un alt tip de fiser care trebuie descarcat in masina, gen FCD (floating car data). In acel post se vorbeste despre RTTI ca functionand prin descarcarea/actualizarea la 3 minute a FCD (floating car data) doar in Vest, iar in cazul meu, in masina se descarca mereu FCD insa fara rezultat local, RTTI functioneaza la pozitionarea masinii in Vest. In Est functioneaza pe alt principiu si tip de fisier care momentan nu se descarca in masina si din aceasta cauza nu avem RTTI functional in Romania...Cred...Daca ma insel va rog corectati-ma! neo_andersson, ce parere ai? Te rugam spune ceva... Edited by AnyIDYouLike
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ma "ingrijoreaza si ma intristeaza" sincer tacerea legata de subiectul functionalitatii RTTI (atat aici cat si pe topicul CD), desi multi luminati au descris si si-au etalat experienta cu privire la RTTI. (Sorry, no offence please!) Sa incercam sa o luam pe fir inapoi si de ce nu sa "daramam" un mit, ca sa inteleg(em) ce nu este ok cu masinile noastre de nu ne functioneaza RTTI: ati codat/adaptat ceva prin masina cu soft`uri dubioase astfel incat sa tragem concluzia ca acele softuri au "dereglat" ceva prin masini? Sau este o problema de functionare doar pe NBT in conditiile in care au aparut sau se dezvolta hartile pentru Est si Vest incepand cu versiunea 2019-2? Edited by AnyIDYouLike
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sigur nu are legĂŁturĂŁ cu codatul. La X5 F15 am fĂŁcut update la reprezentanta acum 3 zile și tot nu funcționeazĂŁ rtti, doar din Austria ĂŽnspre vest. Am ĂŽntrebat și eu când va fi funcția disponibila la toate mașinile, dar nu au un rĂŁspuns concret.
Link to comment
Share on other sites

Am fost sunat din nou de cei de la BMW Romania, de acelasi O., care mi-a comunicat ca atata timp cat masina este alocata pe UK nu are cum sa functioneze pe Romania pentru ca sunt intr-o locatie in care BMW UK nu acorda RTTI in baza subscriptiiei platite sau gratuite timp de 3 ani in multe cazuri. Am verificat atat cat ma pricep informatia si pot sa constat ca acest serviciu nu este disponibil prin BMW UK in Romania conform termeni si conditii generale de furnizare ale serviciilor prin BMW UK. In restul tarilor indicate de ei pare sa meraga, fapt confirmat si de pozitionarea masinii in locuri diferite din Europa. Raspunsul de la BMW UK: "The client is in a wrong location".

 

In alta ordine de idei: in Romania, conform termeni si conditii de furnizare ale serviciilor de BMW RO, se pare ca RTTI este activ, functioneaza si au fost cazuri in care masinile erau pe UK si la mutarea pe Romania RTTI a inceput sa functioneze (lucru confirmat telefonic de BMW Romania fara a mi se preciza tipul subscriptiei: gratuita sau cu plata). Este foarte probabill sa functioneze RTTI in Romania doar daca serviciile au fost achiztionate din UK si s-a facut transferul masinii pe contul de Romania, subscriptia ramanand activa in continuare, asa cum la mine am USB Map Update pe contul de Romania desi l-am achiztionat de pe contul de UK.

 

Concluzia ar fi ca pentru cei care primesc subscriptie gratuita timp de 3 ani la inregistrarea pe orice portal BMW nu vor putea folosi RTTI in Romania, pentru ca la transferul intre orice alte conturi subscriptia gratuita se reinnoieste automat cu data la care ai facut transferul si nu se pastreaza data initiala a subscriptiei de 3 ani.

 

Termeni si conditii BMW Romania: Real Time Traffic Information functioneaza in: Austria, Belgia, Bulgaria, Republica Cehă, Danemarca, Franța, Germania, Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Olanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, România, Rusia, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Elveția, Marea Britanie.

 

Termeni si conditii BMW UK: Real Time Traffic Information Available to customers: Austria, Belgium, Luxembourg, Czech Republic, Denmark, France, Germany, Great Britain, Ireland, Italy, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Russia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey.

 

Trebuie gasita o modalitate sa inregistram masina intr-o tara anume, sa putem cumpara serviciul si sa ramanem acolo sau sa transferam apoi masina pe Romania, sau mai exista posibilitatea gasirii unei tari care are RTTI si in Romania, gen Bulgaria, dar atata timp cat Bulgaria ca si Romania nu are store, mai mult ca sigur nu se va aloca gratuit perioada de 3 ani pentru serviciile CD.

Edited by AnyIDYouLike
Link to comment
Share on other sites

RTTI nu ar trebui sa functioneze in Romania pentru nimeni din cei care au cont pe DE conform termeni si conditii gasite in alta locatie pe site la www.bmw.de ... Ori este o scapare a sistemului ori .. nici eu nu mai stiu ... Am obosit! Este frustrant sa ai optiuni de mii de euro platite, sa nu poti folosi servicii care depind de echiparea masinii si sa stai cu telefonul in bord pentru o navigatie de bun simt, asta raportandu-ne la vremurile pe care le traim, trafic, aglomeratie, etc... Edited by AnyIDYouLike
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.