Jump to content

RTTI in Romania


Recommended Posts

....

Eu unul abia aștept sĂŁ vin acasĂŁ la sfârșitul lunii ĂŁsteia și sĂŁ vĂŁd cu ochii mei dacĂŁ ĂŽntr-adevĂŁr funcționeazĂŁ Rtti-ul in Romania cu update-ul nou 2019-2 East.

Drumuri bune și numai bine!

 

Functioneaza 100%..

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Salut prieteni !

Am și eu aceiași problema ca voi... Locuiesc in UK și ĂŽn fiecare an când vin acasĂŁ Rtti-ul funcționeazĂŁ doar pânĂŁ la intrare in Ungaria.

Am fost ĂŽn Bulgaria și Grecia,dar tot nu a mers,,👎👎👎

Acum am fĂŁcut update la East 2019-2 NTB și mi-au dispĂŁrut strĂŁzile din West ... Ămi aratĂŁ doar fracțiuni din ele ... Nu ĂŽnțeleg de ce ??? Apoi am fĂŁcut update și la West 2019-2 și mi-au apĂŁrut strĂŁzile dar ĂŽn schimb au dispĂŁrut din East...!!!! Ănainte de update am avut 2019-1 și nu a fost problema,dar acum dupĂŁ update ori funcționeazĂŁ una,ori cealaltĂŁ.

Am sunat la BMW connect drive UK și mi-au spus cĂŁ nu le pot avea pe amândouĂŁ odatĂŁ ... Când plec ĂŽn Est sa fac update pt est și când mĂŁ ĂŽntorc sa fac iarĂŁși update cea ce mi se pare o mare porcĂŁrie.

O sĂŁ mai sun mâine odatĂŁ sa mai ĂŽntreb și totodatĂŁ am sĂŁ aduc in discuție și Rtti-ul pentru est... respectiv Ungaria și România.

Voi reveni ... Drumuri bune!

 

Salut, stii ce tari sunt incluse complet in East? Ma intereseaza in mod special ROmania, Ungaria, Germania, Austria, Franta, Grecia.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...

Sorine,

 

Ai uitat sa precizezi o chestie : ce iDrive? 5 sau 6 ? Am avut un G11 730x drive 2016 si am fost in ro cu ea de 3 ori si nu am avut probl cu European Maps , RTTI sau voice commands. Raspunsul celor de la BMW Connected Drive a fost specific masinei tale.

Acu am un G11 740xd M Performance 2019 si nu am avut niciodata probleme legate de navigatie.Orice update se face automat.

 

 

 

Salutare tuturor!

Am revenit cu rĂŁspunsul celor de la Connect Drive UK....

Hello Sorin

 

 

 

Thanks for your email about your map update for your BMW.

 

 

 

I can confirm that BMW have recently changed the structure of the USB Map Updates. They now provide two versions at a time, Eastern and Western Map updates, to provide you the most amount of detail available without making the download size larger taking longer to download.

 

 

 

I can also confirm that you aren’t able to have both Eastern and Western map version installed in your vehicle at the same time. You would need to choose a map region most suitable for you depending where you are in the world at that time – you can change this region at any time when necessary.

 

 

 

With regards to RTTI, this information is country specific and we wouldn’t be able to confirm the level of functionality in any other country than the one the vehicle is registered in.

 

 

 

I realise my response may cause some disappointment but I hope this clarifies the situation.

 

 

 

If there is anything else I can assist you with, please do get back in touch.

 

 

 

Kind regards

 

 

 

Hayley

 

 

 

BMW Group

United Kingdom

 

Hayley McInerney

 

Cam asta e situația ....

Eu unul abia aștept sĂŁ vin acasĂŁ la sfârșitul lunii ĂŁsteia și sĂŁ vĂŁd cu ochii mei dacĂŁ ĂŽntr-adevĂŁr funcționeazĂŁ Rtti-ul in Romania cu update-ul nou 2019-2 East.

Drumuri bune și numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

La mine pe MGU id7 functioneaza bine RTTI-ul in Bucuresti, iar CD este inscris pe UK. Insa nu e f eficient, comparativ cu Waze, cel putin nu pt traficul Bucurestean la ore de varf. Asa ca nu merita cumparat RTTI, mai ales daca ai Waze pe ANdroid Auto.

Singura utilitate este in tarile din UE unde Waze este interzis (de ex Franta).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salut,

Am si eu un F01 LCI din 2013 si problema e ca nu reusesc sa inscriu masina pe niciun cont nice de DE nici UK,....

Ma intereseaza si pe mine daca a mai patit cineva asa ceva, la bmw cand am sunat mi s-a spus ca nu se mai poate inregistra masina ca e prea veche, ceea ce mi se pare absurd.

Urmeaza sa fac update de harta la navi si vreau bineinteles sa am RTTI de aceea voiam sa imi fac cont undeva si sa platesc servicul. Ma poate ajuta cineva?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Tot F10 LCI din 2013 am si eu si am reusit sa o inregistrez si pe cont de Romania, dar si pe cont de DE, trimitand mail cu actele doveditoare privind proprietatea. Pe contul de Romania a fost usor, fiindca masina e inmatriculata in Romania, dar s-a dovedit inutil deoarece magazinul de aplicatii din Romania nu functioneaza.

 

Asa ca am decis sa o mut iar pe contul de DE, fiindca mai fusese inregsitrata acolo si cei din Germania nu au vrut sa o inregistreze motivand ca masina e inmatriculata in Romania asa ca acolo ar trebui sa o tin inregistrata. Dar am facut o "romaneasca" trimitandu-le poza cu brieful mic de cand am cumparat masina pe numele meu. Nu stiu ce au verificat ei acolo, dar cert e ca m-au crezut ca masina e inmatriculata in Germania si mi-au acceptat inregistrarea.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.